همه چیز درباره آی پی

دسته بندی ها : متفرقه مریم برفرنژاد
آی پی

آدرس آی پی (پروتکل اینترنت) آدرس سخت افزاری شبکه شماست. که به اتصال رایانه شما به سایر دستگاهها در شبکه شما و سراسر جهان کمک می کند. آدرس ip از اعداد یا نویسه تشکیل شده است.

یک مثال از آدرس ip این است: 506.457.14.512

تمام دستگاههایی که به اینترنت متصل هستند دارای یک آدرس ip منحصر به فرد هستند.

نسخه های آی پی

دو نسخه ip وجود دارد: آی پی v4 و آی پی v6، آی پی v4 نسخه قدیمی است که بیش از 4 میلیارد آدرس ip دارد. با این حال، نسخه جدید ip v6 می تواند تا تریلیون آدرس آی پی برای تأمین نیاز همه کاربران و دستگاه های اینترنتی فراهم کند.

نسخه ip v4 برای پیکربندی آدرسهای ip (اعداد) استفاده می شود که ممکن است با آدرسهای ip دیگر مغایرت داشته باشد. به همین دلیل است که ip v6 روش هگزا دسیمال را برای ارائه آدرس های ip منحصر به فرد به میلیاردها کاربر در جهان در پیش گرفته است.

نمونه ای از آدرس آی پیv6 :
4 گرم: 1925: 5656: 7: 600: t4tt: tc54: 98vt

آی پی

انواع آدرس آی پی

چند نوع آدرس ip مانند آدرس ip خصوصی، آدرس ip عمومی، آدرس ip ثابت و آدرس ip پویا وجود دارد.

آدرس ip خصوصی

آدرس آی پی خصوصی، آدرس دستگاه شما است که در شبکه خانگی یا مشاغل متصل است. اگر چند دستگاه مختلف به یک ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنت) متصل شده باشند، همه دستگاه های شما یک آدرس ip خصوصی منحصر به فرد خواهند داشت. دسترسی به این آدرس ip از طریق دستگاههای خارج از شبکه خانه یا مشاغل شما امکان پذیر نیست.

به عنوان مثال: 192.168.1.1

آدرسهای ip خصوصی منحصر به فرد نیستند زیرا تعداد محدودی دستگاه در شبکه شما وجود دارد.
با استفاده از چند روش می توانید از آدرس ip خصوصی دستگاه خود مطلع شوید. اگر کاربر ویندوز هستید، به سادگی به خط فرمان رفته و دستور ipconfig را وارد کنید. اگر شما کاربر Mac هستید، باید دستور ifconfig را در برنامه Terminal خود وارد کنید.

تلفن همراه

اگر از اینترنت تلفن همراه استفاده می کنید، می توانید برای یافتن آدرس ip به تنظیمات WIFI خود بروید. کاربران iOS می توانند با کلیک روی دکمه ‘I‘ کنار شبکه ای که به آن متصل هستند، آدرس ip را پیدا کنند. کاربران اندروید می توانند روی نام شبکه در تنظیمات WIFI خود کلیک کنند و این آدرس آی پی را نشان می دهد.

آدرس ip عمومی

آدرس ip عمومی شما آدرس ip اصلی است که شبکه خانه یا محل کار شما به آن متصل است. این آدرس ip شما را به دنیا متصل می کند و برای همه کاربران منحصر به فرد است.
برای دانستن آدرس ip عمومی خود، به سادگی به سایت SupportAlly در مرورگر خود بروید، و این آدرس ip پی عمومی و سایر اطلاعات مرورگر را نمایش می دهد.

آدرسهای IP استاتیک و پویا

تمام آدرس های ip خصوصی و عمومی می توانند استاتیک یا پویا باشند. به آدرس های ip که به صورت دستی پیکربندی کرده و آنها را در شبکه دستگاه خود برطرف می کنید، آدرس ip ثابت می نامند. آدرس های ip ثابت نمی توانند به طور خودکار تغییر کنند.

هنگام تنظیم روتربا اینترنت، آدرس ip پویا به طور خودکار پیکربندی می شود و یک ip را به شبکه شما اختصاص می دهد. این توزیع آدرس های آی پی توسط پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP) مدیریت می شود DHCP می تواند روتر اینترنتی شما باشد که در شبکه خانه یا محل کار شما آدرس آی پی را به شبکه شما اختصاص دهد.

منبع

مریم برفرنژاد
مریم برفرنژاد

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :