ساب دامین چیست؟

دسته بندی ها : متفرقه مریم برفرنژاد
ساب دامین چیست

ساب دامین یا زیر دامنه بخشی از دامنه است که قبل از نام دامنه اصلی و پسوند دامنه قرار می گیرد. آنها می توانند به شما کمک کنند وب سایت خود را سازماندهی کنید، به عنوان مثالdocs.domain.com  در این  URL، docs  زیردامنه است. برای پاسخ به سوال “ساب دامین چیست”، ابتدا باید در مورد ساختار یک URL بدانید! URL  زیر را با هم بررسی میکنیم.

https://domain.com/

این URL حاوی دو قسمت است:

 پروتکل (https 🙂 مجموعه دستورالعمل هایی است که مرورگر برای ارسال درخواست به سرور دنبال می کند.

 دامنه domain.com یا URL  وب سایت اصلی یک دامنه از دو قسمت تشکیل شده است:

        TLD (دامنه سطح بالا) که قسمت .com (یا پسوند دامنه دیگری) است.

        SLD(دامنه سطح دوم ) domain نامی که از ثبت کننده دامنه خریداری می کنید.

وظیفه ساب دامین چیست

اما وظیفه ساب دامین چیست و چه کاری انجام می دهد؟ از ساب دامین معمولا برای تفکیک وب سایت به بخشهایی استفاده می شود. برای راه اندازی یک سایت شغلی (careers.yoursite.com)، یک انجمن (forum.yoursite.com) یا برای پشتیبانی مشتری (support.yoursite.com) می توانید از ساب دامین استفاده کنید. همچنین می توانید از ساب دامین ها برای ایجاد وبلاگ با موضوعات مختلف استفاده کنید. به عنوان مثال، domainsport.com  یک وبلاگ اخبار ورزشی است. با این حال، از وبلاگ های جهت آدرس های weaintgotnohistory.sbnation.com  و theshortfuse.sbnation.com برای تیم های خاص در ساب دامین های مختلف استفاده می کنند.

ساب دامین چیست
ساب دامین چیست

برخی دیگر از کاربردهای ساب دامین ها عبارتند از:

 نسخه های مختلف زبان وب سایت (en.yoursite.com) ایجاد کنید.

 نسخه موبایل یک وب سایت (m.yoursite.com) ایجاد کنید.

 شبکه ای از سایت های غیر مرتبط را راه اندازی کنید. به عنوان مثال، می توانید برای یک حساب WordPress.com ثبت نام نموده و وبلاگ خود را در یک ساب دامین (yourblog.wordpress.com) ایجاد کنید.

با ساب دامین ها می توانید خلاقیت ایجاد نمایید. ممکن است یک ساب دامنه را به یک بخش یا یک صفحه در وب سایت خود نیز نشان دهید.

به عنوان مثال، اگر یک سایت نمونه کارهای شخصی دارید، می توانید فرم تماس خود را در hireme.yourname.com میزبانی کنید.

ساب دامین wildcard چیست؟

 wildcard به شما امکان می دهد بدون نیاز به تنظیمات دستی، چندین ساب دامین ایجاد کنید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید یک شبکه چند سایت از وردپرس ایجاد کنید، می توانید از یک ساب دامین wildcard استفاده کنید تا هر سایت شبکه بتواند ساب دامین خود را بدست آورد مانند هر ساب دامنه تحت  WordPress.com.

یک ساب دامین   wildcardبا یک ستاره نشان داده می شود. به عنوان مثال، * .yoursite.com.

سخن نهایی

به طور کلی  ساب دامین بخشی از URL است که قبل از نام دامنه “اصلی” و پسوند دامنه وجود دارد. ساب دامین ها می توانند به شما کمک کنند وب سایت خود را به قسمت های منطقی تقسیم کنید یا سایت های جداگانه ای ایجاد کنید، به عنوان مثال یک وبلاگ جداگانه برای هر تیم ورزشی.

منبع

مریم برفرنژاد
مریم برفرنژاد

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :