اصول طراحی سایت

دسته بندی ها : سئو پروین کاظمی منش
قالب وردپرس

طراحی سایت موثر باید وظیفه مورد نظر را با انتقال پیام خاص و درگیر کردن بازدید کننده، انجام دهد. عوامل مختلفی مانند سازگاری، رنگ‌ها، تایپوگرافی، تصاویر، سادگی و عملکرد در طراحی سایت خوب نقش دارند.

هنگام طراحی سایت، عوامل کلیدی بسیاری وجود دارد که حائز اهمیت است. یک سایت خوب می‌تواند به ایجاد اعتماد کمک کرده و بازدیدکنندگان را راهنمایی کند. ایجاد یک تجربه کاربری عالی شامل اطمینان از بهینه بودن طراحی سایت برای قابلیت استفاده (فرم و زیبایی‌شناسی) و چگونگی استفاده از آن (عملکرد) می‌باشد. در مقاله پیش رو قصد داریم ۹ مورد از اصول طراحی سایت را بررسی کنیم.

اصول طراحی سایت: تعیین هدف

سایت شما نیازهای کاربر را برآورده می‌کند. مشخص کردن یک هدف ساده و روشن در همه صفحات به کاربر کمک می‌کند تا با آنچه شما ارائه می‌دهید تعامل داشته باشد. هر سایتی ممکن است اهداف خاص خود را داشته باشد اما تعدادی از رایج‌ترین اهداف سایت را در ادامه می‌بینید:

  • توصیف تخصص
  • تولید سرب
  • پیدا کردن مشتریان احتمالی
  • فروش و پشتیبانی

اصول طراحی سایت: سادگی

سادگی بهترین راه هنگام در نظر گرفتن تجربه کاربری و یکی از کلیدی‌ترین اصول طراحی سایت است. شما می‌توانید با استفاده به‌جا از رنگ، تایپوگرافی و عناصر بصری سایتی ساده اما شیک طراحی کنید.

اصول طراحی سایت: جهت‌یابی درست

جهت‌یابی سیستمی است که بازدیدکنندگان وب سایت به کمک آن، مسیر خود را در سایت شما پیدا می‌کنند. جهت‌یابی سایت برای حفظ بازدیدکنندگان کلیدی است. اگر این عنصر مهم به گونه‌ای گیج‌کننده طراحی شود، بازدیدکنندگان از ادامه راه منصرف می‌شوند و آنچه را که لازم دارند در جای دیگر جستجو می‌کنند.

الگوی مبتنی بر شکل F

داشتن الگوی مبتنی بر F متداول‌ترین روش هدایت چشم بازدیدکنندگان متن در سایت است. مطالعات در این زمینه نشان داده‌اند که بیشتر آنچه مردم می‌بینند در قسمت بالا و چپ صفحه قرار دارد. رعایت اصول طراحی سایت مانند قرار دادن مطالب به شکل F، موجب راضی نگه داشتن بازدیدکنندگان می‌شود.

سلسله‌مراتب بصری

سلسله‌مراتب بصری میان اصول طراحی سایت از اهمیت زیادی برخوردار است. این امر با تنظیم اندازه، رنگ، تصویر، کنتراست، تایپوگرافی، فضای منفی و بافت حاصل می‌گردد. یکی از مهم‌ترین کارکردهای سلسله‌مراتب بصری ایجاد یک نقطه کانونی است. در این نقطه مهم‌ترین اطلاعات در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

محتوا

یک سایت مفید و پربازدید هم از طراحی عالی تشکیل می‌شود و هم محتوای عالی. استفاده درست از محتوا می‌تواند بازدیدکننده را به مشتری تبدیل کرده و او را تحت تاثیر قرار دهد.

صفحه‌آرایی و گریدبندی

گرید به شما در مرتب کردن و ساختار بخشیدن به محتوا کمک می‌کند. طرح مبتنی بر گرید، محتوا را به صورت یک ساختار تمیز شکل می‌دهد که احساس نظم و تعادل را القا می‌کند.

زمان بارگیری

انتظار برای بارگیری سایت، موجب از دست رفتن بازدیدکنندگان می‌شود. تقریباً نیمی از بازدیدکنندگان انتظار دارند سایت در ۲ ثانیه یا کمتر بارگیری شود. کنترل و تنظیم اندازه تصاویر به بارگیری سریع‌تر سایت شما کمک می‌کند.

قابل استفاده در تلفن همراه

افراد زیادی از تلفن‌ها یا سایر دستگاه‌های قابل حمل برای باز کردن سایت شما استفاده می‌کنند. مهم است که سایت خود را به گونه‌ای طراحی کنید که انعطاف‌پذیری داشته باشد و در هر دستگاهی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع

پروین کاظمی منش
پروین کاظمی منش

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :