تایپوگرافی چیست؟

دسته بندی ها : سئو محمد یاری پور
نحوه نگارش مقاله

خوانایی یک متن خاص هم به محتوای آن بستگی دارد (مثلاً پیچیدگی واژگان آن) و هم به تایپوگرافی آن محتوا. در مطالب قبلی درباره خوانایی توضیحاتی خدمتتان ارائه کردیم، نکاتی را بیان کردیم تا مطمئن شوید که آیا پیچیدگی متن شما با مخاطبان شما سازگار است خیر.

تایپوگرافی و تنظیم محتوا

حداقل هر کسی که وب سایت دارد یا دارای آن نیست باید در مورد تایپوگرافی و تنظیم محتوا اطلاعات داشته باشد.

تایپوگرافی شامل انتخاب حروف متن (خانواده فونت)، اندازه فونت، طول خط و فاصله خط است.

اندازه فونت

اطمینان حاصل کنید که حداقل از سایز 14 پیکسل برای فونت خود استفاده می کنید. این اندازه در هر دو صفحه نمایش دسک تاپ و صفحه نمایش تلفن همراه دارای خوانایی خوبی است. اندازه فونت ترجیحی برای وب سایت، امروزه بسیار بزرگتر از ده سال پیش است. در آن زمان، فونت 10 پیکسل به شما امکان می داد متن بیشتری را به صفحه اضافه کنید و باعث میشد صفحه شما بیشتر شبیه به یک کتاب باشد. با رشد صفحه نمایش های رایانه ای، امروزه 16 پیکسل نیز بسیار طبیعی است.

رنگ قلم

استفاده از چه نوع رنگ فونت تا حد زیادی به نوع وبلاگ شما و اینکه وب سایت شما از چه طرحی استفاده می کند بستگی دارد. به طور کلی، ما می گوییم که استفاده از یک فونت سیاه بر روی زمینه سفید هنوز دارای بهترین خوانایی است.

تنها کاری که باید در مورد فونت و رنگ پس زمینه انجام دهید ، تست تضاد رنگ متن و پس زمینه محتوا است. تعدادی ابزار برای بررسی این مورد در اینترنت موجود است. یکی از ابزارهای عالی و ساده Colorable است. Colorable به شما امکان می دهد پیش زمینه (رنگ متن) و پس زمینه (رنگ پس زمینه) را بررسی کنید. ای ابزار بلافاصله به شما خواهد گفت تضاد موجود، صحیح یا غلط است و چه ترکیبی از رنگ ها به دست می آید. Colorable بر اساس دستورالعمل های دسترسی WCAG است.

تایپوگرافی

فضای سفید

در کنار اندازه فونت ، شما همچنین باید مطمئن شوید که متن محتوا فضای کافی برای نفس کشیدن داشته باشد. اگر از یک اندازه قلم بزرگتر استفاده می کنید، فضای سفید را برای سرفصل ها و پاراگراف ها فراموش نکنید.

فضای سفید از اهمیت ویژه ای به خصوص در دستگاه تلفن همراه برخوردار است.

علاوه بر اضافه کردن فضای کافی بین عناوین و پاراگرافها، باید فضای کافی را نیز بین خطوط اضافه کنید. اگر از افزودن ارتفاع مناسب بین هر خط غافل شوید، جملات خوب ایجاد شده شما به یک حروف بزرگ تبدیل می شوند. این کار کاملا دور از کاربر پسند بودن محتوا است و باعث می شود صفحه شما برای بازدید کننده بسیار ناخوشایند باشد.

تایپوگرافی پیوندها

تایپوگرافی و طراحی پیوندها در متون شما دارای اهمیت زیادی است. البته خود لینک دهنده برای جستجوگرها در درجه اول مهم است. با این حال، طراحی لینک ها نیز بسیار مهم است. کاملاً برای کاربران مشخص کنید که کدام کلمه دارای لینک است و کدام کلمه نیست. شما می توانید این کار را با انتخاب رنگ دیگری برای کلمه یا با اضافه کردن زیر خط زیر انجام دهید.

برای تأکید بیشتر بر کلمه دارای لینک می توانید دو گزینه فوق را با هم ترکیب کنید. همچنین، مطمئن شوید که هنگام حرکت دادن مکان نما بر روی کلمه، سبک نشانگر موس یا خود کلمه تغییر یابد. جهت این مورد زیر خط را برداشته یا رنگ را تغییر دهید.

طول خط

نکته نهایی که باید هنگام تایپوگرافی در نظر بگیرید ، طول خطوط متن شماست. در خوانایی: طول مطلوب خط باید 9 تا 12 کلمه در هر خط باشد و متن توجیه شده باید 12 تا 15 کلمه باشد. از تجربه ما ، 10 تا 15 کلمه واقعاً خواندن خوبی است.

نتیجه

اطمینان از اینکه متن شما به زیبایی نوشته شده است و خواندن آن خیلی دشوار نیست، تنها یکی از جنبه های خوانایی است. برای خواندن متن مناسب، تایپوگرافی متن شما نیز باید خوب باشد. حتما از اندازه فونت مناسب استفاده کنید، در مورد تضاد رنگ هایی که استفاده می کنید بیشتر فکر کنید و فضای سفید را نیز به محتوا اضافه کنید. با تمرکز روی هر دو جنبه خوانایی (تایپوگرافی و عدم دشواری کلمات ) این اطمینان حاصل خواهد شد که افراد خواندن پست های وبلاگ شما را شروع کرده و ادامه خواهند داد.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :