داده چیست؟

دسته بندی ها : متفرقه محمد یاری پور
دیتا ساینس

داده ها بخش مشخصی از اطلاعات هستند که معمولاً به روشی خاص قالب بندی می شوند. کلیه نرم افزارها به دو دسته کلی تقسیم می شوند: داده ها و برنامه ها. برنامه ها مجموعه ای از دستورالعمل ها برای دستکاری دیتا هستند.

اشکال مختلف دیتا

داده ها می توانند به اشکال مختلف، به عنوان اعداد یا متن بر روی تکه های کاغذ ، به عنوان بیت ها و بایت های ذخیره شده در حافظه الکترونیکی ، یا به عنوان واقعیت های ذخیره شده در ذهن شخص وجود داشته باشند. از اواسط دهه 1900 ، مردم از کلمه دیتا به معنی اطلاعات رایانه ای که منتقل شده یا ذخیره شده اند استفاده کرده اند.

به طور دقیق ، داده ها جمع اعداد است، یک قطعه واحد از اطلاعات. اما در عمل ، مردم از دیتا به عنوان یک مفرد و تکثر کلمه، و به عنوان یک اسم جمعی استفاده می کنند ( مانند کلمه شن، که در حقیقت جمع است اما به عنوان یک واحد نامیده می شود )

داده

اطلاعات قابل خواندن در دستگاه

اصطلاح دیتا اغلب برای تمایز اطلاعات دودویی قابل خواندن دستگاه از اطلاعات متنی قابل خواندن توسط انسان استفاده می شود. به عنوان مثال ، برخی برنامه ها بین فایل های دیتا (فایل‌هایی که حاوی دیتای باینری هستند) و فایل های متنی (فایل‌هایی که شامل داده های ASCII هستند) تمایز قائل می شوند.

همچنین مهم است بدانید که در سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی (DBMS) ، پرونده های دیتا فایل هایی هستند که اطلاعات دیتابیس را ذخیره می کنند ، در حالی که سایر فایلها ، مانند پرونده های فهرست بندی و دیکشنری دیتا ، اطلاعات اداری را ذخیره می کنند و معروف به ابرداده هستند.

عبارات داده در فناوری

با پیشرفت و تغییر تکنولوژی ، عبارات بی شماری در طی سالیان متمادی برای توصیف دیتا و نحوه استفاده و تحلیل آن از جمله دیتای ساختاری و غیرساخته شده است مانند حجم گسترده ای از داده ها که اکنون Big Data خوانده می شود ، در حالی که عبارات قدیمی تر مانند یکپارچگی دیتا نامیده میشد.

داده

10 تعریف مرتبط با داده به شما کمک می کند تا دیتا و نقش آن در فناوری اطلاعات را بهتر بشناسید :

    Big Data

حجم گسترده ای از داده های ساختاری و بدون ساختار که بسیار بزرگ هستند و پردازش آن با استفاده از بانک اطلاعاتی سنتی و تکنیک های نرم افزاری دشوار است.

داده

    Big Data Analytics

فرایند جمع آوری ، سازماندهی و تجزیه و تحلیل مجموعه های بزرگی از داده ها برای کشف الگوها و سایر اطلاعات مفید.

    دیتاسنتر

زیرساختهای فیزیکی یا مجازی که توسط شرکتها برای اسکان کامپیوترها ، سرورها و سیستمهای شبکه و اجزای مورد نیاز فناوری اطلاعات شرکت‌های (IT) مورد استفاده قرار می گیرد.

    یکپارچگی دیتا

به اعتبار دیتا اشاره دارد. یکپارچگی داده ها می تواند به چند روش به خطر بیفتد ، مانند خطاهای انسانی ورود دیتا یا خطاهایی که هنگام انتقال دیتا رخ می دهد.

    Data Miner

نرم افزاری است که فعالیت های یک کامپیوتر و متعاقباً کاربر آن را در راستای جمع آوری اطلاعات نظارت و تحلیل می کند.

    داده کاوی

یک کلاس از برنامه های پایگاه داده است که در گروهی از دیتا به دنبال الگوهای پنهان است که می تواند برای پیش بینی رفتارهای آینده استفاده شود.

    بانک اطلاعاتی

اساساً یک پایگاه داده مجموعه ای از اطلاعات است که به گونه ای سازماندهی شده است که یک برنامه رایانه ای می تواند به سرعت قطعات مورد نظر خود را انتخاب کند.

    دیتای خام

اطلاعاتی که جمع آوری شده اما قالب بندی نشده و تجزیه و تحلیل نشده است.

    داده های ساختاری

داده های ساخت یافته به هر دیتایی که در یک زمینه ثابت در یک پرونده ساکن باشد ، اطلاق می شود. این تعریف شامل دیتای موجود در پایگاه داده های رابطه ای و صفحات گسترده نیز است.

    دیتاهای بدون ساختار

اطلاعاتی که در یک پایگاه داده ستونی یا یک ردیف ساکن نیستند.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :