10 نکته مهم درباره ویکی پدیا

دسته بندی ها : سئو محمد یاری پور
اندروید

هر چقدر هم سئو یک شرکت قوی باشد، تقریبا یقین دارد که ثبت آدرس سایت آن در ویکی پدیا یکی از بهترین روش‌های ایندکس شدن سایت در گوگل و جستجوی نام آن خواهد بود.

با این وجود عدم اطمینان زیاد در مورد چگونگی مدیریت سایت wikipedia وجود دارد.

10 مورد از wikipedia را برایتان لیست کردیم تا اطلاعات بیشتری در مورد این سایت محبوب و مشهور داشته باشید.

نکات مهم ویکی پدیا

1) ویکی پدیا فقط یک دانشنامه آنلاین نیست. یک انجمن آنلاین با 25 میلیون کاربر ثابت است که فقط 5 میلیون مقاله در انگلستان ایجاد کرده است.

هر روز در wikipedia هزاران مقاله جدید ایجاد می شود.

2) شما به سادگی نمی توانید مقالاتی را ایجاد، حذف یا تغییر دهید – برای بحث در مورد تغییرات دانشگاهی باید با انجمن ویکی پدیا هماهنگ باشید.

3) در 7 فوریه 2014 “بیانیه در مورد wikipedia توسط شرکتهای ارتباطی ” ارائه شد. این توافق نامه ای میان آژانس های روابط عمومی و wikipedia در مورد نحوه مدیریت ویکی پدیا بود و آن را به عنوان انستیتوی روابط عمومی مجاز (CIPR) به رسمیت شناخت.

ویکی پدیا

اداره توسط جامه متعدد

4) ویکی پدیا توسط قوانین جامعه متعددی اداره می شود که همه باید از آن پیروی کنند. برای آژانسها و سازمانها این به معنای اعلام تعارض منافع، شفاف بودن با اهداف و احترام به جامعه wikipedia در بین دیگران است.

5) به همین ترتیب، اگر در جامعه wikipedia قوانین رعایت نشود و قوانین پیروی نشود، تغییرات ایجاد شده در wikipedia بلافاصله حذف شده و کاربران متخلف ممکن است از ادامه فعالیت در wikipedia ممنوع شوند.

6) ویکی پدیا با سانسور و مخفی کردن اطلاعات مخالف است و سعی در شفاف سازی کلیه مسائل دارد. با این حال هنگام ایجاد صفحه wikipedia اطلاعات مربوط به آن عمدتاً خارج از کنترل آژانس است و هنگام ایجاد ویرایش باید با دقت بیشتری شود.

7) همه چیز در wikipedia به صورت خنثی نوشته شده و نهایتا باید توسط منابع معتبر تایید شود. این مهم است که منابع مستقل و از جاهای مختلف (کتاب ، مقالات آکادمیک ، دولت ، گزارش رسانه ها و غیره) باشند.

8) هیچ برگشت تغییرات سریعی در wikipedia وجود ندارد، زیرا باید در مورد هرگونه تغییر و تحول در جامعه wikipedia بحث شود. بیشتر فعالیت ویکی پدیا مربوط به انتظار کاربران آنلاین است و چون اکثریت قریب به اتفاق ویرایشگران wikipedia داوطلب هستند، تغییر و تایید مقالات می‌تواند هفته ها طول بکشد.

چالش کپی رایت

9) یکی از بزرگترین چالش های ویکی پدیا نقض حق چاپ است. توجه داشته باشید که کلیه مطالب استفاده شده در سایت wikipedia تحت قانون کپی رایت بوده و محتوای سایت نیز نباید تغییر کند. شما نمی توانید محتوای دارای حق چاپ را کپی و جایگذاری کنید.

همچنین همه تصاویر باید تحت مجوز Creative Commons در دسترس باشند.

10) هرگونه استدلال در ویکی پدیا باید به اهداف اصلی بنیاد مربوط شود: یک منبع جمعی عینی، دقیق و به روز.

علاوه بر این، wikipedia یک دائرالمعارف است و مقالات باید به طور واقعی و با در نظر گرفتن شرایط سایت نوشته شود.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :