رایانش ابری چیست؟

دسته بندی ها : تکنولوژی محمد یاری پور
هاست کلود

رایانش ابری تحویل منابع IT درخواستی از طریق اینترنت با قیمت تمام شده است. به جای خرید، مالکیت و نگهداری مراکز داده و سرورهای فیزیکی، می توانید از طریق ارائه دهنده ابری مانند Amazon Web Services (AWS)، به خدمات مورد نیاز از جمله قدرت محاسبات ، ذخیره سازی و پایگاه داده دسترسی پیدا کنید.

چه کسی از رایانش ابری استفاده می کند؟

سازمانها از هر نوع، اندازه و صنعت از ابر برای انواع مختلفی از موارد مانند پشتیبان گیری از داده ها، بازیابی بکاپ، ایمیل ، دسک تاپ های مجازی، توسعه و آزمایش نرم افزار، تجزیه و تحلیل داده های بزرگ و برنامه های وب مشتری مدار استفاده می کنند. به عنوان مثال، شرکت های مراقبت های بهداشتی از ابر برای ایجاد بستر اطلاعاتی درمان های شخصی تر برای بیماران استفاده می کنند. شرکت های خدمات مالی از ابر برای تأمین انرژی در زمان واقعی کشف و پیشگیری از کلاهبرداری استفاده می کنند و سازندگان بازی های ویدیویی از ابر برای تحویل بازی های آنلاین به میلیون ها پلیر در سراسر جهان استفاده می کنند.

مزایای رایانش ابری

 چابکی

ابر به شما امکان دسترسی آسان به طیف گسترده ای از فناوری ها را می دهد تا بتوانید سریعتر نوآوری کرده و تقریباً هر آنچه را تصور می کنید بسازید. شما می توانید به سرعت منابع را از طریق خدمات زیرساختی مانند محاسبه، ذخیره سازی و پایگاه داده ها، اینترنت اشیا، یادگیری ماشین، بیگ دیتا و تجزیه و تحلیل و موارد دیگر، به سرعت در اختیار خود قرار دهید.

شما می توانید در عرض چند دقیقه سرویس های فناوری را مستقر کنید و سریعتر از قبل چندین ایده از دستورالعمل را به مرحله اجرا برسانید. این به شما آزادی می دهد تا آزمایش کنید، ایده های جدیدی را اجرا کنید تا تجربیات مشتری را متمایز نموده و تجارت خود را متحول نمایید.

رایانش ابری

 قابلیت ارتجاعی

با استفاده از رایانش ابری، برای مدیریت فعالیت های تجاری در آینده، مجبور نیستید بیش از حد منابع را تأمین کنید. در عوض ، شما مقدار منابع مورد نیاز واقعی خود را تأمین می کنید. شما می توانید با تغییر نیازهای کسب و کار خود، این منابع را به طور فوری برای رشد و کاهش ظرفیت مقیاس بندی کنید.

 صرفه جویی در هزینه

رایانش ابری به شما امکان می دهد هزینه های سرمایه (مانند مراکز داده و سرورهای فیزیکی) را برای هزینه های متغیر معامله کرده و فقط هنگام مصرف آن هزینه IT را بپردازید. بعلاوه، هزینه های متغیر بسیار کمتر از هزینه ای است که به دلیل صرفه اقتصادی بودن مقیاس، برای انجام این کار پرداخت می کنید.

در عرض چند دقیقه در سطح جهان مستقر شوید

با استفاده از ابر، می توانید به مناطق جدید جغرافیایی گسترش یافته و در عرض چند دقیقه در سطح جهان مستقر شوید. به عنوان مثال، AWS دارای زیرساخت در سراسر جهان است، بنابراین شما می توانید با چند کلیک برنامه خود را در چندین مکان فیزیکی مستقر کنید. قرار دادن برنامه ها در مجاورت بیشتر با کاربران نهایی ، تأخیر را کاهش می دهد و تجربه آنها را بهبود می بخشد.

 انواع محاسبات ابری

سه نوع اصلی رایانش ابری شامل زیرساخت به عنوان یک سرویس، بستر به عنوان یک سرویس و نرم افزار به عنوان یک سرویس است. هر نوع رایانش ابری سطوح مختلفی از کنترل ، انعطاف پذیری و مدیریت را فراهم می کند تا بتوانید مجموعه مناسبی از خدمات را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS)

IaaSIaaS چیست و چه نقشی در رایانش ابری دارد؟ شامل بلوک های اساسی ساخت فناوری اطلاعات ابری است و به طور معمول دسترسی به ویژگی های شبکه ، رایانه ها (مجازی یا در سخت افزار اختصاصی) و فضای ذخیره سازی اطلاعات را فراهم می کند. IaaS به شما بالاترین سطح انعطاف پذیری و کنترل مدیریت بر منابع IT شما را می دهد. این بیشترین شباهت به منابع IT موجود است که بسیاری از بخشهای IT و توسعه دهندگان با آنها آشنا هستند.

بستر به عنوان یک سرویس (PaaS)

PaaS نیاز شما به مدیریت زیرساخت های اساسی (معمولاً سخت افزارها و سیستم عامل ها) را برطرف می کند و به شما امکان می دهد تا بر استقرار و مدیریت برنامه های خود تمرکز کنید. این به شما کمک می کند تا کارآیی بیشتری داشته باشید زیرا نگران تهیه منابع، برنامه ریزی ظرفیت، نگهداری نرم افزار، وصله گذاری یا هر یک از دیگر بالابرهای سنگین تمایز نیافته در اجرای برنامه خود باشید.

نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS)

SaaS محصول کامل را در اختیار شما قرار می دهد که توسط ارائه دهنده خدمات، مدیریت می شود. در بیشتر موارد، افرادی که به SaaS مراجعه می کنند به برنامه های end-user (مانند ایمیل مبتنی بر وب) مراجعه می کنند. با ارائه یک SaaS ، نیازی نیست به چگونگی حفظ سرویس یا نحوه مدیریت زیرساخت های اساسی فکر کنید و فقط باید به نحوه استفاده از آن نرم افزار خاص بیندیشید.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :