مانیتورینگ چیست ( بخش دوم )

دسته بندی ها : متفرقه محمد یاری پور
Zabbix چیست

اصطلاح “مانیتورینگ” به هر فعالیتی اطلاق می شود که در دسترس بودن و عملکرد یک وب سایت یا سرویس وب را بررسی می کند. به طور معمول، این اصطلاح به آزمایش خودکار یا نظارت بر کاربر واقعی (RUM) اشاره دارد، اما برخی از سایت ها هنوز به طور کامل مانیتورینگ نمی کنند یا به چک های دوره ای انجام شده توسط کارمندان اعتماد می کنند.

در ادامه محتوای قبلی درباره مانیتورینگ به سایر مزایای مانیتورینگ می پردازیم.

مزایای مانیتورینگ

هشدار فوری براساس تخلفات آستانه

پیکربندی آستانه ها در نظارت فعالانه بر منابع و سرویس های قابل اجرا در سرورها و دستگاه های شبکه کمک می کند. براساس تنظیمات و نیاز کاربر، هر دستگاه می تواند یک فاصله یا مقدار آستانه تنظیم کند. آستانه چند سطحی می تواند در طبقه بندی و از بین بردن هرگونه نقص پیش آمده کمک کند. با استفاده از آستانه ها، می توان هشدارها را نیز قبل از پایین آمدن دستگاه یا رسیدن به شرایط بحرانی اعلام کرد.

داشبورد و سفارشی سازی

داده ها فقط زمانی مفید واقع می شوند که به طور واضح برای مخاطبان مناسب ارائه شوند. برای مدیران و کاربران IT مهم است که به محض ورود به سیستم از معیارهای مهم مطلع شوند. یک داشبورد شبکه باید یک نگاه کلی به وضعیت فعلی شبکه شما داشته باشد، با معیارهای مهم از روترها، سوئیچ ها، فایروال ها، سرورها، خدمات، برنامه، URL ها، چاپگر، UPS و سایر دستگاه های زیرساخت. پشتیبانی از ابزارک ها برای نظارت بر مشخصات مورد نیاز و نمودار عملکرد در زمان واقعی می تواند به مدیران کمک کند تا به سرعت مشکلات را عیب یابی کرده و دستگاه ها را از راه دور کنترل کنند.

مانیتورینگ

در دسترس بودن بالا

چه اتفاقی می افتد که ابزار مطمئن مانیتورینگ شما روی سروری در حال خراب شدن یا قطع اتصال شبکه باشد؟ شما می خواهید در این مورد هشدار داده شوید و همچنین با استفاده از پشتیبان گیری / آماده به کار از نصب برنامه مانیتور شبکه دوقلو دیگر، وضعیت به طور خودکار اصلاح می شود. در دسترس بودن زیاد به در دسترس بودن مداوم یک سیستم نظارت اشاره دارد. هر یک از حوادث شبکه – بیماری دستگاه، سطح پهنای باند ناسالم، حملات DoS و غیره، باید فوراً به اطلاع شما برسد تا اقدامات مقابله ای سریعاً انجام شود.

قابلیت خرابی و برگشت، با استفاده از یک سرور آماده به کار ثانویه، محیط یک شبکه را که همیشه تحت نظر است تضمین می کند. اگر خرابی در سرور اصلی رخ دهد، سرور ثانویه به راحتی در اختیار گرفته شده و پایگاه داده ایمن است. این کار صد در صد شبکه و به روز بودن دستگاه را تضمین می کند.

دستگاه مانیتورینگ – ManageEngine OpManager

مزایای سیستم Failover:

    فوراً خرابی سرور اولیه را تشخیص می دهد

    اطلاع رسانی فوری از طریق ایمیل در صورت خرابی سرور اولیه

    up uptime درصد و مدیریت شبکه بدون وقفه

    جابجایی خودکار و یکپارچه بین سرور اصلی به سرور آماده به کار و بالعکس

راه حل های مانیتورینگ

روند نظارت و مدیریت شبکه با کمک نرم افزارهای مانیتورینگ ساده و خودکار می شود. یک سیستم مانیتورینگ برای مقابله با تنگناهای شبکه و مشکلات عملکردی که ممکن است تأثیر منفی بر عملکرد شبکه داشته باشد ضروری است. با جهش ناگهانی در مانیتورینگ سازمانی و مانیتورینگ از راه دور، طیف گسترده ای از دستگاه های مانیتورینگ و راه حل های مانیتورینگ در بازار ارائه می شود. یک سیستم مدیریت شبکه موثر شامل یک ابزار داخلی مانیتورینگ می تواند به مدیران کمک کند تا نیروی کار را کاهش دهند و تکنیک های اساسی عیب یابی را به صورت خودکار انجام دهند.

ویژگی های یک نرم افزار مانیتور شبکه موثر:

    تجسم کل زیرساخت IT خود با طبقه بندی بیشتر بر اساس نوع یا گروههای منطقی.

    پیکربندی خودکار دستگاه ها و رابط ها با الگوهای از پیش تعریف شده.

    نظارت و عیب یابی عملکرد شبکه، سرور و برنامه.

    تکنیک های پیشرفته نظارت بر عملکرد شبکه را پیاده سازی کنید تا با ریشه یابی مشکل به سرعت خطاهای شبکه را برطرف کنید.

    برای برنامه ریزی و ارسال خودکار گزارش ها از طریق ایمیل یا انتشار، از ویژگی های پیشرفته گزارش دهی بهره مند شوید.

سخن پایانی

شبکه نظارت به یکی از جنبه های مهم مدیریت هر زیرساخت IT تبدیل شده است. به همین ترتیب، ارزیابی شبکه یک گام اساسی در راستای همسانی زیرساخت های فناوری اطلاعات شما در جهت اهداف تجاری در نظر گرفته شده است که توسط برنامه مانیتورینگ فعال می شود. بیاموزید که چگونه شبکه خود را برای شناسایی تهدیدات امنیتی و گلوگاه های عملکرد ارزیابی کنید.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :