مجازی سازی چیست و چرا انجام می شود؟

دسته بندی ها : تکنولوژی محمد یاری پور
Hyper-V چیست

مجازی سازی فرایندی است که امکان استفاده کارآمدتر از سخت افزار رایانه های فیزیکی را فراهم می کند و اساس محاسبات ابری است.

هدف از مجازی سازی

مجازی سازی از نرم افزاری برای ایجاد یک لایه انتزاع روی سخت افزار رایانه ای استفاده و اجازه می دهد عناصر سخت افزاری یک رایانه واحد، شامل پردازنده ها، حافظه، کش و موارد دیگر به چندین رایانه مجازی تقسیم شوند که معمولاً به آن ماشینهای مجازی (VMs) گفته می شود. هر VM سیستم عامل (OS) خود را اجرا کرده و مانند یک کامپیوتر مستقل رفتار می کند، حتی اگر فقط بخشی از سخت افزار رایانه ای اصلی را اجرا کند.

استفاده بهینه از منابع

از این رو مجازی سازی امکان استفاده بهینه از سخت افزارهای رایانه ای را فراهم آورده و بازده بیشتری را برای سرمایه گذاری سخت افزار سازمان ایجاد می کند.

امروزه مجازی سازی یک روش استاندارد در معماری IT سازمانی است. همچنین یک نوع فناوری است که اقتصاد محاسبات ابری را کنترل می کند. مجازی سازی ارائه دهندگان ابر را قادر می سازد تا با سخت افزار رایانه ای فیزیکی موجود خود به کاربران خدمت کرده و این امکان را برای کاربران ابری فراهم می کند که تنها در صورت نیاز، منابع مورد نیاز خود را خریداری کنند و با افزایش بار کاری آنها، منابع را مقرون به صرفه ارزیابی کنند.

مجازی سازی

مزایای مجازی سازی

مجازی سازی مزایای بسیاری برای اپراتورهای مرکز داده و ارائه دهندگان خدمات دارد:

    بهره وری منبع

قبل از تکنولوژی مجازی سازی، هر سرور به CPU فیزیکی اختصاصی خود نیاز داشت. ( IT به دلایل قابلیت اطمینان، یک برنامه کاربردی و یک سیستم عامل (OS) را برای هر رایانه ترجیح داده است ) در مقابل، مجازی سازی سرور به شما امکان می دهد چندین برنامه اجرا و هرکدام در VM با سیستم عامل خاص خود، بر روی یک رایانه فیزیکی منفرد (معمولاً یک سرور x86) داشته باشید، بدون اینکه قابلیت اطمینان را قربانی کنید. این کار حداکثر استفاده از ظرفیت محاسبات سخت افزار فیزیکی را ممکن می کند.

    مدیریت آسانتر

جایگزینی رایانه های فیزیکی با VM های تعریف شده نرم افزاری، استفاده و مدیریت سیاست های نوشته شده در نرم افزار را آسان تر می کند. مجازی سازی به شما امکان می دهد تا گردش کار خودکار مدیریت خدمات IT را ایجاد کنید. به عنوان مثال، ابزارهای مستقر و پیکربندی خودکار مدیران را قادر می سازد مجموعه های دستگاه های مجازی و برنامه های کاربردی را به عنوان خدمات، در قالب های نرم افزاری تعریف کنند. این بدان معناست که آنها می توانند آن سرویس ها را بطور مکرر و مداوم و بدون نیاز به زمان زیاد و سختی نصب کنند.

همچنین ادمین می تواند از سیاستهای امنیتی مجازی سازی استفاده کند تا تنظیمات امنیتی خاصی را براساس نقش دستگاه مجازی انجام دهد. سیاست ها حتی می توانند با بازنشسته شدن ماشینهای مجازی بلااستفاده برای صرفه جویی در فضا و محاسبه توان، بازده منابع را افزایش دهند.

    حداقل خرابی

خرابی سیستم عامل و برنامه ها باعث خرابی و ایجاد اختلال در بهره وری کاربر می شود. ادمین می تواند چندین ماشین مجازی اضافی را در کنار یکدیگر اجرا و در هنگام بروز مشکل، دارای سرور بی عیب و نقص باشد. در حالی که اجرای چندین سرور فیزیکی اضافی گران تر است.

    تهیه سریعتر

خرید، نصب و پیکربندی سخت افزار برای هر برنامه زمان بر است. مشروط بر اینکه سخت افزار در حال حاضر موجود باشد، تهیه ماشینهای مجازی برای اجرای کلیه برنامه های شما بطور قابل توجهی سریعتر است. شما حتی می توانید آن را با استفاده از نرم افزار مدیریت به صورت خودکار انجام داده و آن را در جریان های کاری موجود بسازید.

راه حل ها

چندین شرکت راه حل های مجازی سازی را پوشش می دهند که وظایف خاص مرکز داده یا سناریوهای virtualization دسک تاپ را با تمرکز بر کاربر پایان می دهند. مثالهای بهتر شناخته شده عبارتند از VMware ، که در مجازی سازی سرور، دسک تاپ، شبکه و virtualization تخصص دارد. Citrix، که در مجازی سازی برنامه کاربردی دارد اما راه حل های virtualization سرور و راه حل های دسک تاپ مجازی را نیز ارائه می دهد. همچنین مایکروسافت، که راه حل مجازی سازی Hyper-V با Windows را دارد و روی نسخه های مجازی رایانه های سرور و دسک تاپ متمرکز است.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :