رمزنگاری نامتقارن

دسته بندی ها : امنیت محمد یاری پور
رمزنگاری نامتقارن

وقتی صحبت از کلمه “رمزگذاری” می شود، ما آن را به عنوان تکنیکی در نظر می گیریم که از داده ها با استفاده از یک کلید رمزنگاری محافظت می کند و این هیچ مشکلی ندارد. با این حال، چیزی که اکثر مردم متوجه نمی شوند این است که انواع خاصی از روش های رمزگذاری وجود دارد. رمزنگاری نامتقارن ، که به آن رمزنگاری عمومی کلید نیز می گویند، نمونه ای از یک نوع رمزنگاری است.

رمزنگاری نامتقارن چیست؟

برخلاف رمزگذاری “عادی” (متقارن)، رمزگذاری نامتقارن با استفاده از دو کلید رمزنگاری جداگانه و در عین حال از نظر ریاضی، داده ها را رمزگذاری و رمزگشایی می کند. این کلیدها به عنوان “کلید عمومی” و “کلید خصوصی” شناخته می شوند. در مجموع به آنها ” یک جفت کلید عمومی و خصوصی” گفته می شود.

بیایید بررسی کنیم که این دو کلید چگونه با هم کار می کنند تا نیروی مهمی را که رمزگذاری نامتقارن است ایجاد نمایند.

رمزگذاری نامتقارن چگونه کار می کند؟

رمزگذاری نامتقارن از دو کلید مجزا و در عین حال مرتبط استفاده می کند. یک کلید، کلید عمومی، برای رمزگذاری استفاده می شود و کلید دیگر، کلید خصوصی، برای رمزگشایی است. همانطور که در نام آن وجود دارد، کلید خصوصی در نظر گرفته شده است که خصوصی باشد تا فقط گیرنده تأیید شده بتواند پیام را رمزگشایی کند.

رمزنگاری نامتقارن

یک مثال از رمزگذاری نامتقارن

وانمود کنید که یک سازمان مهم هستید و باید سازوکاری را برای عوامل خود تهیه کنید تا گزارش ایمن را ارائه دهند. شما به ارتباط دو طرفه نیازی ندارید، آنها سفارشات خود را دارند، شما فقط نیاز به گزارش های دقیق منظم دارید. رمزگذاری نامتقارن به شما این امکان را می دهد که کلیدهای عمومی برای رمزگشایی اطلاعات و یک کلید خصوصی در دفتر مرکزی ایجاد کنید که تنها راه رمزگشایی آن است. این یک شکل غیر قابل نفوذ از ارتباط یک طرفه را فراهم می کند.

دو کلید چگونه تولید می شوند؟

در مرکز رمزگذاری نامتقارن یک الگوریتم رمزنگاری نهفته است. این الگوریتم از پروتکل تولید کلید (نوعی تابع ریاضی) برای تولید یک جفت کلید استفاده می کند. هر دو کلید از نظر ریاضی با یکدیگر مرتبط هستند. این رابطه بین کلیدها از یک الگوریتم با الگوریتم دیگر متفاوت است.

الگوریتم در واقع ترکیبی از دو عملکرد است؛ عملکرد رمزگذاری و عملکرد رمزگشایی.

گواهینامه های SSL / TLS

در SSL / TLS و سایر گواهینامه های دیجیتال، از هر دو روش (متقارن و نامتقارن) استفاده می شود. حال ممکن است از خود بپرسید، چرا هر دو؟ آیا نباید از رمزنگاری نامتقارن به دلیل ایمنی بیشتر استفاده شود؟ یک ایراد بزرگ در مورد رمزنگاری کلید عمومی، زمان محاسبات است. از آنجا که راستی آزمایی و عملکردها از هر دو طرف اعمال می شود، روند کار را بطور چشمگیری کند می کند. اینجاست که رمزگذاری متقارن فرا می رسد و باعث صرفه جویی در روز می شود.

نحوه عملکرد در گواهینامه ssl

اول، وقتی دو طرف (مرورگر و سرور در مورد SSL) با هم روبرو می شوند، کلید خصوصی و عمومی یکدیگر را از طریق رمزگذاری نامتقارن تأیید می کنند. هنگامی که تأیید موفقیت آمیز بود و هر دو می دانند با چه کسی صحبت می کنند، رمزگذاری داده ها شروع می شود (از طریق رمزگذاری متقارن). بدین ترتیب در زمان قابل توجهی صرفه جویی کرده و اهداف محرمانه بودن و محافظت از داده ها را تأمین می کنید. کل این فرایند را SSL / TLS می نامند.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :