باگ در برنامه نویسی چیست؟

دسته بندی ها : امنیت مریم برفرنژاد
باگ در برنامه نویسی چیست

باگ در برنامه نویسی چیست و چه مشکلاتی ایجاد می کند؟ باگ یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف هرگونه مشکل غیر منتظره در مورد سخت افزار یا نرم افزار استفاده می شود.

باگ در برنامه نویسی چیست

در فناوری رایانه، باگ خطای کدگذاری در یک برنامه رایانه ای است. فرآیند یافتن باگها قبل از استفاده کاربران از برنامه را باگ زدایی می نامند. باگ زدایی پس از نوشتن کد برای اولین بار شروع می شود و در مراحل پی در پی ادامه می یابد زیرا کد با سایر واحدهای برنامه نویسی ترکیب می شود و یک محصول نرم افزاری، مانند یک سیستم عامل یا یک برنامه را تشکیل می دهد. پس از عرضه یک محصول یا در حین آزمایش عمومی بتا، اشکالات هنوز هم قابل کشف هستند. وقتی این اتفاق می افتد، کاربران باید راهی برای جلوگیری از استفاده از کد “باگ دار” پیدا کنند یا وصله ای را از مبدع کد دریافت کنند.

تاثیرات باگ ها در برنامه نویسی چیست

اگرچه باگ ها معمولاً باعث اشکالات آزار دهنده در رایانه می شوند، اما تأثیر آنها می تواند بسیار جدی تر باشد.

مقاله Wired News در مورد 10 باگ بد نرم افزار در تاریخ، گزارش داد که باگ ها باعث انفجارهای بزرگ شده، کاوشگرهای فضایی را فلج کرده و باعث مرگ شده است.

در سال 1982، به عنوان مثال یک سیستم کنترل خط لوله انتقال گاز سیبری (که گفته می شود توسط سیا کاشته شده است) باعث بزرگترین انفجار غیر هسته ای در تاریخ شد.

بین سالهای 1985 و 1987، یک باگ در یک دستگاه پرتودرمانی به نام شرایط نژادی منجر به تحویل دوزهای مهلک پرتوی، کشته شدن 5 نفر و زخمی شدن دیگران شد.

اخیراً، در سال 2005، تویوتا 160،000 اتومبیل (پریوس) را فراخواند زیرا یک باگ باعث روشن شدن چراغ های هشدار دهنده بوده و موتورها بدون دلیل متوقف شدند.

باگ تنها مشکلی نیست که یک برنامه می تواند داشته باشد. یک برنامه می تواند بدون باگ اجرا شود و استفاده از آن دشوار باشد یا در برخی از اهداف اصلی شکست بخورد. آزمایش این نوع نقص دشوارتر است (و اغلب ساده نیست). به طور کلی موافقت شده است که یک برنامه خوب طراحی شده با استفاده از یک فرآیند کاملاً کنترل شده باعث ایجاد باگ در هر هزار خط کد می شود.

باگ در برنامه نویسی چیست

چگونه یک باگ برطرف می شود؟

به همان اندازه که رایانه ها، سخت افزارها و نرم افزارهای رایانه ای امروزه پیچیده هستند، چیزی به نام نرم افزار یا سخت افزار بدون باگ وجود ندارد. با کشف اشکالات، با اجرای وصله های نرم افزاری، اشکالات نرم افزاری برطرف می شوند و اشکالات سخت افزاری قابل حل با به روزرسانی سیستم عامل و درایورها برطرف می شوند.

مدت زمان لازم برای حل یک باگ به پیچیدگی آن، تعداد توسعه دهندگان و مدت زمان آنها بستگی دارد. اگر فکر می کنید باگی در برنامه یا دستگاهی پیدا کرده اید، گزارش باگ به سازنده بهترین راه حل مشکل است.

چه تفاوتی بین خطا و باگ وجود دارد؟

خطا پیامی است که به کاربر یک برنامه نشان داده می شود تا به او اطلاع دهد که اشتباهی رخ داده است. باگ مشکلی در کد است که باعث خطا شده است.

برای رفع هرگونه باگ نرم افزاری یا سخت افزاری، شرکت نیاز به برنامه نویسی دارد که قادر به یافتن و اصلاح کد ایجاد کننده باگ باشد.

سخن نهایی

 باگ نرم افزاری چیزی شبیه تروجان یا ویروس نیست. باگ، یک خطا یا اشتباه است که باعث می شود یک برنامه رایانه ای نادرست رفتار کند. این اشکالات به طور کلی در نتیجه اشتباهات برنامه نویس در طراحی یا کد منبع است. برخی از آنها توسط کامپایلرهایی که کد نامعتبر ایجاد کرده اند ایجاد می شود.

منبع

مریم برفرنژاد
مریم برفرنژاد

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :