گواهینامه امنیتی سرور

دسته بندی ها : سئو مریم برفرنژاد
گواهینامه امنیت سرور

گواهینامه امنیتی سرور همان چیزی است که بیشتر به عنوان گواهی SSL / TLS برای ما شناخته می شود. یک گواهینامه سرور SSL دو هدف اصلی را دنبال می کند:

 قبل از تأیید اعتبار سرور، هویت آن را تأیید می کند.

 گواهینامه امنیتی سرور، یک کانال رمزگذاری شده برای ارتباط بین سرور (وب سایت) و مشتری (مرورگر کاربر نهایی است که به آن متصل می شود) ایجاد می کند.

گواهینامه امنیتی سرور چیست؟

گواهی SSL یک پرونده دیجیتالی است که از یک جفت کلید عمومی و خصوصی تشکیل شده است. کلید خصوصی در سرور ذخیره می شود، در حالی که کلید عمومی همراه با گواهی همراه است و در حین مصافحه SSL با مشتری به اشتراک گذاشته می شود. پس از نصب گواهی در سرور وب، پروتکل را به HTTPS تغییر می دهد و نماد قفل امن در سایت ظاهر می شود. گواهینامه های وب سرور به حفظ محرمانه بودن داده و یکپارچگی داده ها کمک می کنند.

مزایای گواهینامه امنیتی سرور

حریم خصوصی داده و یکپارچگی داده ها

 داده ها هنگام عبور از روی سیم، رمزگذاری می شوند تا امکان سرقت یا دستکاری آنها وجود نداشته باشد. حتی اگر دچار حملات شوند، اطلاعات به شکل غیرقابل خواندن باقی می ماند که بدون رمز خصوصی قابل رمزگشایی نیست.

اطمینان از هویت سرور

گواهینامه های SSL قبل از احراز هویت سرور، هویت آن را تأیید می کنند و اطمینان می دهند که همان شخصی است که ادعا می کند. تأیید هویت یکی از جنبه های مهم امنیت وب است.

اعتماد مشتری را ایجاد می کند

وجود یک قفل در نوار آدرس باعث ایجاد اعتماد به مشتری می شود. علاوه بر این، تلاش گوگل برای پرچم گذاری همه وب سایت هایی که هنوز روی HTTP فعال هستند، نصب گواهی SSL / TLS را ضروری می کند.

تجزیه هر نوع گواهی سرور SSL

گواهینامه های SSL / TLS بر اساس عملکرد و سطح اعتبار آنها طبقه بندی می شوند. سه سطح اعتبارسنجی وجود دارد، یعنی اعتبار سنجی دامنه (DV)، اعتبارسنجی سازمان (OV) و اعتبار سنجی گسترده (EV)

بیایید نگاهی سریع به این دسته ها بیندازیم تا تفاوت بین انواع گواهی امنیتی سرور را تعیین کنیم:

گواهی های SSL اعتبار سنجی دامنه (DV)

این نوع گواهینامه ها از همه اشکال اعتبارسنجی کمترین سختگیری را دارند. با  DV، CA  به سادگی بررسی می کند که آیا حقوق مالکیت دامنه متقاضی وجود دارد یا خیر. گواهینامه DV ارزان است و در عرض چند دقیقه صادر می شود.

گواهینامه های اعتبار سنجی سازمان (OV) SSL

گواهینامه های OV برای محیط های سازمانی طراحی شده اند. وقتی صحبت از اعتبار سنجی سازمان می شود، CA  نه تنها حقوق متقاضی را برای نام دامنه ارزیابی می کند بلکه تحقیقات بیشتری را برای تعیین مشروعیت سازمان در سطح پایه انجام می دهد. صدور گواهینامه های OV یک یا دو روز طول می کشد.

گواهینامه های اعتبار سنجی گسترده (EV) SSL

گواهینامه های EV، همانطور که از نامش پیداست، یک پروسه بررسی دقیق تر را شامل می شود CA در مواردی که متقاضی ملزم به ارائه مستندات قابل قبول برای اثبات داشتن تجارت واقعی است، یک تأیید شدید انجام می دهد. به طور معمول، صدور گواهینامه EV بیشتر طول می کشد، زیرا شرکت باید به طور کامل بررسی شود.

گواهینامه امنیت سرور
گواهینامه امنیت سرور

عملکرد گواهینامه امنیت سرور

Single Domain SSL Certificates

 یک دامنه سرور SSL تنها یک نام دامنه کاملاً واجد شرایط را در یک گواهی تأمین می کند.

Multi-Domain SSL Certificates

چند دامنه وب سرور گواهینامه ها، همچنین UCC / SAN (گواهینامه های ارتباطات واحد و نام جایگزین موضوع) نامیده می شوند، چندین دامنه را در یک گواهی پوشش می دهند. به عنوان مثال، www.yourdomain.com، www.site.com، www.mydomain.net و غیره را می توان تحت یک گواهی امن کرد.

Wildcard SSL Certificates

یک گواهی سرور وب SSL wildcard با استفاده از یک گواهی تعداد نامحدود زیر دامنه های سطح اول را تأمین می کند. به عنوان مثال، * .domain.com blog.domain.com، products.domain.com و غیره را پوشش می دهد. اگر می خواهید زیر دامنه های سطح دوم را ایمن کنید، باید یک wildcard دوم بخرید یا نوع بعدی را دریافت کنید.

سخن نهایی

تمام گواهینامه های سرور SSL خریداری شده از مراجع معتبر گواهی شخص ثالث (CA) از پروتکل های رمزگذاری استاندارد استفاده می کنند. با نصب یک گواهینامه سرور SSL در وب سرور، دیگر نیازی به نگرانی در مورد مهاجمان شبکه و سرقت اطلاعات حساس نخواهید داشت.

منبع

مریم برفرنژاد
مریم برفرنژاد

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :