همه چیز درباره کلاینت – سرور

دسته بندی ها : متفرقه محمد یاری پور
کلاینت سرور

کلاینت و سرور از اصطلاحات رایج در توسعه وب به شمار می آید که محل اجرای کدهای برنامه را توصیف می کنند. توسعه دهندگان وب نیز به این تمایز به عنوان frontend در مقابل backend اشاره می کنند، اگرچه کلاینت سرور و frontend / backend کاملاً یکسان نیستند.

مدل کلاینت سرور چیست؟

بخش عمده‌ای از اینترنت براساس مدل کلاینت سرور است. در این مدل، دستگاه های کاربر (کامپیوتر و لپ تاپ و..) به جای برقراری ارتباط با یکدیگر، از طریق شبکه با سرورهای مستقر در مرکز ارتباط برقرار می کنند.

دستگاه های کاربر نهایی مانند لپ تاپ، تلفن­های هوشمند و رایانه ­های رومیزی “کلاینت” سرورها محسوب می شوند، گویی مشتریانی هستند که از یک شرکت خدمات دریافت می کنند. دستگاه های کلاینت درخواست های صفحات وب یا برنامه ها را به سرورها ارسال می کنند و سرورها پاسخ می دهند.

چرا از مدل کلاینت سرور استفاده می شود؟

دلیل اسفاده از مدل کلاینت سرور این است که سرورها معمولاً از دستگاه های کاربران اینترنت، قدرتمندتر و قابل اطمینان ترند. سرورها به طور مداوم در محیط های کنترل شده نگهداری می شوند تا مطمئن گردند این دستگاه ها همیشه روشن و در دسترس هستند.

در همین حال، کاربران می توانند دستگاه های خود را روشن یا خاموش نمایند، یا دستگاه های خود را گم یا خراب کنند و این مسائل بر سرویس اینترنت برای سایر کاربران تأثیر نمی گذارد.

سرورها می توانند همزمان به چندین دستگاه سرویس گیرنده، سرویس دهنده و هر دستگاه سرویس گیرنده در طی دسترسی و مرور اینترنت درخواست های خود را به چندین سرور ارسال می کند.

کلاینت سرور

مفهوم کلاینت چیست؟

در توسعه وب، “کلاینت” به هر آنچه که در برنامه وب یا روی کلاینت (دستگاه کاربر نهایی) نشان داده می شود، اشاره دارد که شامل مواردی است که کاربر می بیند، مانند متن، تصاویر و بقیه UI، همراه با هر عملی که یک برنامه در مرورگر کاربر انجام می دهد.

زبانهای علامت گذاری مانند HTML و CSS توسط مرورگر در سمت کلاینت تفسیر می شوند.

کلاینت به عنوان frontend نیز شناخته می شود، اگرچه این دو اصطلاح دقیقاً به یک معنی نیستند. کلاینت فقط به محلی که فرایندها اجرا می شوند اشاره دارد، در حالی که frontend به انواع پردازش هایی که در سمت کلاینت انجام می شوند تعریف می شود.

منظور از سرور چیست؟

بسیار شبیه کلاینت ” سرور” به معنی هر چیزی است که در سرور اتفاق می‌افتد، به جای آن که روی کلاینت باشد. در گذشته، تقریبا ً تمام منطق تجاری در سمت سرور اجرا می شد و این شامل ارائه صفحات وب پویا، تعامل با پایگاه‌های داده، تایید هویت و ارسال تبلیغات بود.

مشکل میزبانی همه این فرایندها در سمت سرور این است که هر درخواست مربوط به یکی از دستگاه های کاربر باید هر بار از کلاینت به سرور طی شود و این مسئله باعث تاخیر در اجرای درخواست می گردید. به همین دلیل امروزه در برنامه ها کدهای بیشتری در سمت کلاینت اجرا می‌شود.

عباراتfrontend”  ” و client-side””، backend نیز اصطلاحی برای فرآیندهایی است که در سرور اتفاق می افتد، اگرچه backend فقط به انواع پردازش ها و سمت سرور به مکانی که پردازش ها انجام می شود اشاره دارد.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :