فضای کلود چیست؟

دسته بندی ها : تکنولوژی محمد یاری پور
هاست کلود

فضای ذخیره سازی ابری یک مدل خدماتی است که در آن داده ها در سیستم های ذخیره سازی از راه دور منتقل و ذخیره می شوند، جایی که از طریق شبکه (به طور معمول اینترنت) نگهداری، مدیریت و پشتیبان گیری شده و در دسترس کاربران قرار می گیرند.

فضای کلود چیست؟

فضای کلود یک مدل رایانش ابری است که داده ها را از طریق یک ارائه دهنده رایانش ابری که ذخیره سازی داده ها را انجام می دهد، در اینترنت ذخیره می کند. این محصول در زمان مناسب تحویل داده می شود و خرید و مدیریت زیرساخت ذخیره اطلاعات خود را از بین می برد. با دسترسی به داده های “هر زمان و هر مکان” به شما سرعت عمل، مقیاس جهانی و ماندگاری می دهد.

 فضای کلود چگونه کار می کند؟

فضای ابری از یک فروشنده ابر شخص ثالث خریداری شده است که ظرفیت ذخیره سازی داده را دارد و از آن از طریق اینترنت و با پرداخت هزینه استفاده میکند. فروشندگان فضای ابری، ظرفیت، امنیت و ماندگاری را مدیریت می کنند تا داده ها را برای برنامه های شما در سراسر جهان در دسترس قرار دهند.

برنامه ها از طریق پروتکل های ذخیره سازی سنتی یا مستقیماً از طریق API به فضای ابری دسترسی پیدا می کنند. بسیاری از فروشندگان خدمات مکمل ارائه شده برای کمک به جمع آوری، مدیریت، ایمن سازی و تجزیه و تحلیل داده ها را در مقیاس گسترده ارائه می دهند.

فضای کلود

مزایای فضای کلود

فضای ابری به شما امکان می دهد تا بخشهای فناوری اطلاعات سه حوزه را تغییر دهید:

 مجموع هزینه مالکیت

با فضای ابری، هیچ سخت افزاری برای خرید، ذخیره سازی برای تهیه یا سرمایه ای که برای سناریوهای “روزی” استفاده می شود وجود ندارد. می توانید ظرفیت مورد نیاز را اضافه یا حذف کنید، سرعت عملکرد و ویژگی های حفظ را تغییر دهید و فقط هزینه ذخیره سازی را که در واقع استفاده می کنید پرداخت کنید. داده هایی که کمتر به آنها دسترسی می یابند، حتی می توانند به طور خودکار مطابق با قوانین قابل کنترل، به طبقات کم هزینه منتقل شده و باعث صرفه جویی در مقیاس شوند.

سرعت تحویل داده ها در زمان مورد نیاز

 فضای ذخیره سازی ابری به IT  امکان می دهد تا مقدار دقیق ذخیره سازی مورد نیاز، درست در زمان نیاز را به سرعت تحویل دهد. این به IT اجازه می دهد تا به جای مدیریت سیستم های ذخیره سازی، بر حل مشکلات پیچیده برنامه تمرکز کند.

  مدیریت اطلاعات

 با استفاده از سیاست های مدیریت چرخه ذخیره سازی فضای ابری، می توانید کارهای قدرتمند مدیریت اطلاعات از جمله طبقه بندی خودکار یا قفل کردن داده ها را برای پشتیبانی از چیزهای لازم انجام دهید.

چند مورد اساسی در هنگام ذخیره سازی داده ها در فضای ابری وجود دارد:

داده ها باید به صورت ایده آل در چندین مرکز و چندین دستگاه در هر مرکز ذخیره شوند. بلایای طبیعی، خطاهای انسانی یا گسل های مکانیکی نباید منجر به از دست رفتن اطلاعات شود.

دسترسی

همه داده ها باید در صورت نیاز در دسترس باشند، اما بین داده های تولید و بایگانی تفاوت وجود دارد. فضای ذخیره سازی ابری مناسب، تعادل درستی از زمان بازیابی و هزینه ارائه می دهد.

امنیت

همه داده ها به صورت ایده آل رمزگذاری می شوند، هم در حالت استراحت و هم در حین انتقال. مجوزها و کنترل های دسترسی باید به همان اندازه که در فضای ذخیره سازی محل کار می کنند، در ابر نیز کار کنند.

سخن پایانی

تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی، قسمت مهمی از اطمینان از محافظت و دسترسی به داده ها است، اما همگام شدن با افزایش ظرفیت مورد نیاز می تواند یک چالش ثابت باشد. فضای ذخیره سازی ابری، هزینه کم، دوام بالا و مقیاس فوق العاده را برای راه حل های پشتیبان گیری و بازیابی به ارمغان می آورد. سیاست های مدیریت داده جاسازی شده مانند Amazon S3 Object Lifecycle Management می تواند به طور خودکار داده ها را به طبقات کم هزینه بر اساس تنظیمات فرکانس یا زمان انتقال دهد و برای کمک به مطابقت با الزامات قانونی، طاق های بایگانی نیز ایجاد می شود.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :