چه نکاتی را در هنگام تولید محتوا رعایت کنیم؟

دسته بندی ها : سئو پروین کاظمی منش
اشتباهات رایج در مقاله نویسی

نوشتن محتوای خوب و رعایت نکات تولید محتوا ، یک انتخاب است. شما می‌توانید انتخاب کنید که زمان و دقت مورد نیاز را برای ایجاد محتوای خوب و ساخت یک نام تجاری موفق صرف کنید، یا می توانید مسیر آسان‌تر را انتخاب کرده و محتوای ضعیفی بنویسید؛ مسیری که در نهایت شما را به جایی نمی‌رساند. این مسیر تنها موجب اتلاف وقت و انرژی شما می‌شود.

مسیر بازاریابی محتوا

مسیر بازاریابی محتوا مشخص است. به منظور افزایش رتبه بندی سئو و به دست آوردن بازدید بیشتر، باید محتوای عالی در وبلاگ یا وبسایت خود داشته باشید. اگر مطالب خلاقانه‌ای بنویسید، موتورهای جستجو به سایت شما کمک می‌کنند تا بیشتر در معرض دید مخاطبان قرار گیرد. برای مثال، گوگل به صراحت گفته است که سایت‌هایی که محتوای تکراری دارند را قبول ندارد و آنها را جریمه خواهد کرد. به عبارت دیگر، گوگل به سایت‌هایی با کیفیت بالا که دارای محتوای بکر هستند در راستای رسیدن به موفقیت کمک می‌کند. بنابراین محتوای عالی نه تنها وبسایت شما را بهتر خواهد کرد، بلکه باعث بهبود رتبه‌بندی سایت شما می‌شود که می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی در پیشرفت کسب و کار شما داشته باشد.

دلیل شما برای داشتن یک سایت دارای محتوا ممکن است راه‌اندازی کسب و کار یا حتی راهی برای پر کردن اوقات فراغت باشد، اما در هر دو صورت مهم است که در آن محتوای درستی قرار دهید. در این مطلب، برخی از نکات تولید محتوا خوب را بررسی خواهیم کرد.

نکات تولید محتوا

محتوای بکر تولید کنید

همانطور که گفته شد، محتوا بکر رابطه‌ی مستقیمی با گوگل و تعداد بازدید کنندگان سایت شما دارد. کپی کردن محتوای دیگران، عواقب بسیار بدی را از سوی گوگل در پی خواهد داشت.

برای تولید محتوای بکر، ایده های شما نیز باید بکر باشد. تکرار مکرر موضوعات پست‌ها و محتوای سایت‌های دیگر باعث می گردد محتوای شما تکراری و پیش پا افتاده شود. هیچ‌کس به خواندن محتوای تکراری علاقه‌ای ندارد و این موضوع موجب شکست شما می‌شود.

نکات تولید محتوا

به عنوان‌های مطالب خود اهمیت دهید

یکی از مهم ترین نکات تولید محتوا انتخاب عنوان خوب برای محتوا می باشد. یک عنوان خوب باعث جلب توجه و خوانندگان می شود. ٪۸۰ از افراد عنوان مطلب را می خوانند، اما فقط 20٪ از آن‌ها به خواندن کل مطلب می‌پردازند. به همین دلیل است که عنوان مطلب به اندازه خود مقاله یا پست اهمیت دارد.

برای نوشتن عناوین وقت بگذارید. در صورت امکان ، چند مورد را انتخاب کنید و ببینید از بین آن‌ها کدام یک را بیشتر می‌پسندید. عنوان مطلب اولین عنصری است که مخاطب با آن مواجه می‌شود و با توجه به آن، تصمیم می‌گیرد که آیا می‌خواهد مطلب را مطالعه کند یا خیر.

محتوا را عملی کنید

محتوا در بهترین حالت خود، به مخاطب می‌گوید که چگونه می‌تواند از اطلاعاتی که کسب کرده استفاده کند. محتوای خوب به مخاطب نمی‌گوید که چه کار بکند یا چه کار نکند، بلکه به او احترام می‌گذارد و به او می‌گوید که خود بهتر از هر کسی می‌داند که با اطلاعات کسب شده چه کار کند. هنگامی که محتوای خود را می‌نویسید، به کاربران نکاتی را در مورد استفاده از آنچه در اختیار آن‌ها گذاشته‌اید، ارائه دهید. بسیاری از اوقات، تنها خوب نوشتن در مورد یک موضوع باعث ایجاد جرقه‌هایی خلاقانه در ذهن مخاطب می‌شود.

توانایی ارائه پاسخ را داشته باشید

هدف استفاده از یک موتور جستجوگر چیست؟ پاسخ اکثر افراد به این سوال، «ارائه‌ی پاسخ‌های صحیح» خواهد بود. گوگل در این زمینه بهترین گزینه است. وقتی افراد از موتور جستجوگر استفاده می‌کنند، هدفشان رسیدن به پاسخ است و گوگل یا هر موتور جستجوگر دیگری، وظیفه دارد این پاسخ را در اختیار آن‌ها بگذارد.

وقتی افراد در حال خواندن یک محتوا ، مشاهده اینفوگرافیک یا تماشای ویدیو هستند نیز همین اتفاق می‌افتد. آنها می‌خواهند با دریافت پاسخ‌هایی برای سوالاتشان، اطلاعات عمومی کسب کنند. توجه کنید که مردم فقط پاسخ نمی‌خواهند، بلکه پاسخ سریع می خواهند. بنابراین مطالبی بنویسید که فهمشان آسان باشد و مخاطبان بتوانند با یک نگاه، بخش‌های مورد نظرشان را پیدا کرده و بخوانند.

از منابع دقیق و موثق استفاده کنید

تصور کنید شما یک محتوا برای وبسایت شخصی یا شرکت خود می‌نویسید، هزاران نفر آن را می‌خوانند اما برخی از مطالبی که نوشته‌اید نادرست است. ضرری که در پی این اتفاق به شرکت و اعتبار شخصی شما وارد می‌شود جبران‌ناپذیر است. این خیلی مهم است که اطلاعاتی که به مخاطب می‌دهید درست و قابل اطمینان باشند. همچنین حتما سعی کنید از منابع موثق استفاده کنید و لینک آن‌ها را در مطلب قرار دهید.

محتوا جذاب تولید کنید

یک محتوای خوب مخاطب را درگیر می‌کند و برای او دغدغه‌ی ذهنی ایجاد می‌کند. برای نوشتن محتوای خوب، می‌توانید این نکات را در نظر داشته باشید:

سوال‌هایی در ذهن مخاطب ایجاد کنید. یک محتوا خوب، مخاطب را به فکر وا می‌دارد و شوق استفاده ازاطلاعاتی که کسب کرده را در او ایجاد می‌کند.

مقدمه ای جذاب بنویسید. اکثر مردم با خواندن چندین جمله‌ی آغازین مطلب، تصمیم می‌گیرند که مطلب ارزش خواندن دارد یا خیر. آنها را ترغیب به خواندن کنید.

اگر ممکن است، مطلب را داستان‌وار بنویسید. نه تنها مطلب شما جذاب‌تر می‌شود، بلکه حالت داستان‌وار مطلب به مخاطب در یادگیری و به خاطر سپردن نکات کلیدی کمک می‌کند.

از تصاویر و ویدئوها کمک بگیرید

یکی دیگر از نکات تولید محتوا استفاده از تصاویر است. حتما شنیده‌اید که افراد روش‌های مختلفی برای یادگیری دارند. بعضی از افراد با دیدن بهتر یاد می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر با شنیدن بهتر یاد می‌گیرند. شما می‌توانید از عکس‌ها، فیلم‌ها و نمودارها استفاده کنید تا منظور خود را بهتر به مخاطب برسانید.

کوتاه و مختصر بنویسید

حذف جملات و نکات اضافی که اهمیت کمتری دارند، کار سختی است اما به قابل فهم بودن مطلب شما کمک می‌کند. بنابراین روی تعداد کلمات تمرکز نکنید زیرا پست طولانی‌تر لزوما به معنای محتوا بهتر نیست.

به طور مداوم وبسایت خود را بروز کنید

اگر وبلاگ یا سایت محتوا دارید، باید مرتباً آن را با محتوای خوب بروز کنید. شما باید سعی کنید حداقل دو بار در هفته در وبسایت خود محتوای جدید قرار دهید. همچنین توجه داشته باشید که عنوان، دستور زبان و ساختار مناسب در یک محتوای خوب اهمیت فراوانی دارد.

سخن پایانی

نوشتن محتوای خوب هرگز آسان نیست، اما وقتی درباره موضوعی که به آن علاقه دارید بنویسید، این روند بسیار شیرین‌تر و آسان‌تر می‌شود. یکی از ویژگی‌های جالب محتوا این است که محدودیت زمانی ندارد. ممکن است شما امروز مطلبی را بنویسید که سه سال بعد همچنان مورد توجه باشد و بازدیدکنندگان سایتتان را افزایش دهد.

منبع

پروین کاظمی منش
پروین کاظمی منش

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :