داده کاوی چیست؟

دسته بندی ها : سئو محمد یاری پور
دیتا ساینس

داده کاوی فرایندی است که توسط شرکتها برای تبدیل داده های خام به اطلاعات مفید استفاده می شود. با استفاده از نرم افزار، برای جستجوی الگوها در دسته های بزرگ از داده ها، مشاغل می توانند در مورد مشتریان خود اطلاعات بیشتری کسب کنند تا استراتژی های بازاریابی مؤثرتری را توسعه دهند، فروش را افزایش داده و هزینه ها را نیز کاهش دهند. داده کاوی به جمع آوری داده ها، انبارداری و پردازش رایانه بستگی دارد.

داده کاوی چگونه کار می کند؟

داده کاوی شامل کاوش و تجزیه و تحلیل بلوک های زیادی از اطلاعات است تا الگوها و روندهای معنادار را به دست آورد. این روش به طرق مختلفی از جمله بازاریابی بانک اطلاعاتی، مدیریت ریسک اعتباری، تشخیص کلاهبرداری، فیلتر اسپم ایمیل یا حتی برای تشخیص احساسات و یا نظرات کاربران قابل استفاده است.

فرایند داده کاوی به پنج مرحله تقسیم می شود. اول، سازمان ها داده ها را جمع می کنند و آن را در دیتابیس خود بارگذاری کرده و سپس آنها داده ها را یا بر روی سرورهای داخلی یا ابر ذخیره و مدیریت می کنند. تحلیلگران کسب و کار، تیم های مدیریتی و متخصصان فن آوری اطلاعات به داده ها دسترسی پیدا کرده و چگونگی سازماندهی آنها را تعیین می کنند. سپس نرم افزار کاربردی، داده ها را بر اساس نتایج کاربر مرتب کرده، و در آخر کاربر نهایی داده ها را با فرمت اشتراک گذاری آسان، مانند نمودار یا جدول ارائه می دهد.

داده کاوی

نرم افزار دیتاماینینگ و استخراج داده ها

برنامه های داده کاوی بر اساس درخواست کاربران، روابط و الگوهای موجود، داده ها را تحلیل می کنند. به عنوان مثال یک شرکت می تواند از نرم افزار داده کاوی برای ایجاد کلاس اطلاعات استفاده کند. برای مثال، تصور کنید که یک رستوران می خواهد از داده کاوی استفاده کند تا مشخص کند چه زمانی باید طرحی ویژه را ارائه دهد. این داده‌ها به اطلاعات جمع آوری شده نگاه می کند و بر اساس بازدید مشتری و سفارش آنها کلاسهایی ایجاد می کند.

در موارد دیگر، داده ها اطلاعات را بر اساس روابط منطقی پیدا می کنند یا به انجمن ها و الگوهای پی در پی نگاه می کنند تا نتیجه گیری در مورد روند رفتار مصرف کننده را بگیرند.

اهمیت دیتابیس

دیتابیس یک جنبه مهم داده کاوی است، به خصوص وقتی شرکت ها داده های خود را در یک پایگاه داده یا برنامه متمرکز می کنند. با داشتن دیتابیس، یک سازمان ممکن است بخش هایی از داده ها را برای کاربران خاص بررسی و آنها را تجزیه و تحلیل کند.

با این حال ، در موارد دیگر ، تحلیلگران ممکن است از داده های مورد نظر خود شروع به کار کنند و یک دیتابیس را بر اساس آن مشخصات ایجاد کنند. صرف نظر از چگونگی سازماندهی مشاغل و سایر نهادها ، داده ها از آنها برای پشتیبانی از فرآیندهای تصمیم گیری مدیریت استفاده می کنند.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :