تولید محتوای دیجیتال چیست؟

دسته بندی ها : سئو مهشید میکانیک
تولید محتوای دیجیتال

تولید محتوای دیجیتال، شامل ساخت انواع رسانه های پرطرفدار است.محتوای دیجیتال هر محتوایی است که به صورت داده های دیجیتالی وجود داشته باشد که به عنوان رسانه دیجیتال نیز شناخته می شود و در قالب های خاص در حافظه دیجیتال یا آنالوگ ذخیره می شود.

انواع محتوای دیجیتال شامل اطلاعاتی اند که به صورت دیجیتالی پخش، در پرونده های رایانه ای موجود است.(به عنوان مثال پیش بینی های هواشناسی به روز شده دیجیتالی، نقشه های GPS و غیره) محتوای دیجیتال اند.

محتواهای دیجیتالی مثل:

داستان های خبری، فیدهای اینستاگرام، پست های وبلاگ، فیلم هایی از حیوانات بامزه، GIF، الگوهای رفتاری(memes) و غیره.

بررسی کلی ایجاد و تولید محتوای دیجیتال

یکی از عناصر مهم استراتژی آنلاین یک شرکت، ایجاد محتوای دیجیتال است و مدیران بازاریابی در هر سازمانی برای مقیاس گذاری در تجارت خود، باید استراتژی های موثر محتوای دیجیتال را فعال کنند.

هر محتوایی که ایجاد می کنید، باید به گونه ای ساخته و طراحی شده باشد تا چشم اندازهای تجاری، دسترسی ارگانیک و نرخ تبدیل شما را افزایش دهد.

یک قانون کلی در ایجاد محتوای دیجیتال این است که هر محتوایی که تولید می کنید باید برای مخاطبان هدف خود مفید و مرتبط باشد. دلیل این امر این است که هرچه محتوا مفیدتر باشد، برای مخاطبان ساده تر خواهد بود که آن را متناسب با شرایط خاص خود تنظیم کنند و به نوبه خود آن را با دیگران در شبکه های اجتماعی شان به اشتراک بگذارند.

چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع تولید محتوای دیجیتال انجام دهید. برخی از این مراحل ممکن است برای همه انواع محتوا قابل اجرا نباشد، این مراحل عبارتند از:

1.     هدف محتوای خود را تعیین کنید :

انواع خاصی از مطالب، اهداف منحصر بفردی دارند. به عنوان مثال مطالعات موردی، تجربه و تخصص سازمان شما را در زمینه های خاص نشان می دهد، در طرف مقابل می توان از محتوای ویدئویی برای درگیر کردن اطلاعات جمعیتی متفاوت از طریق محتوای تصویری استفاده کرد که هم سرگرم کننده باشد و هم آموزشی.

تعیین هدف در همان ابتدای فرآیند تولید محتوای دیجیتال، احتمال دستیابی محتوای شما به نتایج مطلوب را افزایش می دهد.

2.     ایجاد محتوای مفید و با کیفیت :

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، یک قانون کلی در تولید محتوای دیجیتال این است که هر محتوای قطعه ای که ایجاد می کنید باید برای مخاطبان هدف خود مفید و مرتبط باشد. علاوه بر مفید بودن محتوا، باید بر ایجاد محتوای حرفه ای با کیفیت بالا نیز تأکید زیادی شود.

3.     تبلیغ محتوا در شبکه های اجتماعی :

به اشتراک گذاری محتوای مختلف در شبکه های اجتماعی، باعث افزایش نام تجاری تان و مقیاس به کمپین ها می شود.

محتوایی که در هر سایت به اشتراک می گذارید ترجیحا باید منحصر بفرد باشد، تا به دنبال کنندگان تان انگیزه دهد که شما را در بیش از یک شبکه دنبال کنند.

به عنوان مثال، در تولید محتوای دیجیتال مانند پست های وبلاگ و انواع دیگر مطالب که تعداد بازدید، لایک و اشتراک گذاری زیادی دارند، معمولا دارای رتبه بالاتری در موتور جستجو هستند.

تولید محتوای دیجیتال

4.     اجرای یک برنامه SEO :

به جای حدس زدن کلمات کلیدی برای استفاده در کل محتوای خود به امید اینکه در بین مردم طنین انداز شود، بهتر است برای این کار شما از ابزاری مانند Google AdWords و یا سایر منابع مشابه برای یک استراتژی رسمی SEO استفاده کنید.

یک برنامه سئوی تنظیم شده به شما کمک می کند تا پُرجستجوترین و با ارزش ترین عبارات را برای مکان و صنعت خود تعیین کنید.

5.     از عکس و چندرسانه ای ها استفاده کنید :

محتوای خود را با تصاویر، گرافیک و فیلم ها کامل کنید. طبق مطالعات انجام شده، محتوای دارای تصاویر جذاب به طور متوسط ​​ 94٪ از کل بازدیدها را به خود اختصاص می دهد.

همچنین آمار نشان می دهد که 67٪ از مصرف کنندگان آنلاین تصاویر واضح و دقیق را مهم تر از اطلاعات محصول یا رتبه بندی مشتری می دانند.

6.     ردیابی و تجزیه و تحلیل محتوا :

در شرایط ایده آل، برنامه تجزیه و تحلیل شما باید عمیق تر در wormhole داده تان برای ارزیابی رفتار افرادی که محتوای خاصی را مشاهده می کنند قرار گیرد و سعی کنید آگاهی از رتبه بندی خود را در موتورهای جستجوگر برتر حفظ کنید و به طور مداوم برای بهبود آن رتبه بندی تلاش کنید.

انواع محتوای دیجیتال

محتوای دیجیتال و آنلاین که به عنوان رسانه دیجیتال نیز شناخته می شود، در اشکال مختلفی وجود دارد. بسیاری از افراد در صنعت محتوا معتقدند که محتوای آنلاین هر چیزی است که قابل انتشار باشد.

به دنبال این تفکر، به راحتی می توان گفت که اگر آنلاین باشید، احتمالا محتوای دیجیتال را یا میخوانید یا تماشا می کنید و یا به آن گوش می دهید.

انواع محتوای دیجیتال عبارتند از:

 • ویدئو

انواع محتوای ویدئویی شامل فیلم های خانگی، کلیپ های موسیقی، نمایش های تلویزیونی و فیلم ها است. بسیاری از این موارد را می توان در وب سایت هایی مانند YouTube ،Hulu ،Disney + ،HBO Max و غیره مشاهده کرد. بسیاری از فیلم ها به صورت رایگان در دسترس نیستند ولی می توان آنها را از سایتهایی مانند iTunes و Amazon خریداری کرد.

 
 • صوت

موسیقی رایج ترین شکل صوتی است. Spotify به عنوان روشی محبوب برای گوش دادن به موسیقی از طریق اینترنت یا از طریق دسکتاپ کامپیوتر شناخته شده است.

Pandora و Last.FM نیز به شنوندگان امکان می دهد بدون پرداخت هزینه به صورت آنلاین به موسیقی گوش دهند.

 
 • تصویر

اشتراک عکس و تصویر نمونه دیگری از محتوای دیجیتالی است. سایت های معروف مورد استفاده برای این نوع محتوای دیجیتال :

 1. Imgur جایی که مردم تصاویر خود ساخته را به اشتراک می گذارند.
 2. DeviantArt برای به اشتراک گذاری کارهای هنری
 3. Flickr جایی است که مردم آلبوم عکس خود را به اشتراک می گذارند.
 4. Instagram و Snapchat برنامه های معروفی هستند که برای تصاویر استفاده می شوند.
 
 • Visual Stories

استوری(داستان) نوع جدیدی از محتوای دیجیتالی است که توسط Snapchat معرفی شده است. از آن زمان، داستان ها به عنوان قالب در چند سیستم عامل دیگر مانند فیس بوک و لینکدین معرفی شدند.

در سال 2018، گوگل داستانهای AMP خود را معرفی کرد که به ناشران محتوا یک قالب متمرکز بر تلفن همراه برای ارائه اخبار و اطلاعات به عنوان داستان های غنی از نظر بصری و پراکنده ارائه می دهد.

AMP Stories را می توان به راحتی و بدون کدگذاری با سیستم عامل های ویرایشگر مانند Ampstor ساخت.

 • متن

نوعی محتوای دیجیتالی است که به صورت متنی یا نوشتاری در دسترس است. وب سایت های وبلاگ، داده ها را به صورت قالب متنی ذخیره می کنند.

تولیدکنندگان محتوای دیجیتال چه کسانی هستند؟

در تولید محتوای دیجیتال، تولید کننده محتوا برای انواع سیستم عامل های دیجیتال از جمله وب سایت ها، وبلاگ ها، فیلم ها، کمپین های بازاریابی از طریق ایمیل، کمپین های تبلیغاتی، پست های رسانه های اجتماعی، اینفوگرافیک، whitepapers و سایر موارد، می نویسد، توسعه می دهد، ویرایش، منتشر و کپی می کند. تولیدکنندگان محتوای دیجیتال پیام، متریال های بازاریابی و اشکال مختلف کپی دیجیتالی آنلاین را ایجاد می کنند که می تواند توسط سازمان برای فروش یا ارتقا خدمات، افزایش آگاهی از برند و غیره استفاده شود.

تولیدکنندگان محتوای دیجیتال باید نویسندگان و ویراستاران ماهر، انعطاف پذیر و انتقادی با درک گرامر، سبک، صدا و برند تجاری باشند. اگر در موضوعات خارج از حوزه تخصصی خود بنویسید، مهارت های قوی تحقیق در وب بسیار حیاتی است. آنها غالبا از راه دور و بدون نظارت مستقیم کار می کنند، بنابراین مهارت های مدیریت زمان و توانایی هدایت خود مهم هستند.

مهارت های حرفه ای که این افراد دارند، عبارتند از:

 • نوشتن (هم کپی و هم ارتباط کتبی)
 • مهارت های ویراستاری
 • تحقیقات وب
 • انتشار با استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS)
 • مجموعه Microsoft Office
 • ویرایش عکس و یا فیلم
 • دانش وقایع جاری
 

تولیدکنندگان محتوای دیجیتال یا به عنوان اعضای تیم بازاریابی یا وب یک شرکت کار کنند که در این صورت ممکن است ساعات مشخصی را در یک دفتر باشند و یا به عنوان فریلنسر اند، که در این صورت احتمالا آن ها هر زمان که بخواهند کار می کنند.

 

معیارهای مهم برای یک تولید کننده در تولید محتوای دیجیتال

1.     هزینه جذب مشتری (CAC)

CAC یا Customer acquisition cost هزینه مربوط به خرید و جذب مشتری جدید است. به عبارت دیگر، CAC به منابع و هزینه های انجام شده برای خرید مشتری اضافی اشاره دارد. هزینه جذب مشتری معیار اصلی کسب و کار است که معمولاً در کنار معیار ارزش طول عمر مشتری (LTV) برای اندازه گیری ارزش تولید شده توسط مشتری جدید استفاده می شود.

هزینه جذب مشتری معیار مهم تجاری است که برای ارزیابی هزینه خرید مشتری جدید استفاده می شود.برای محاسبه آن در تولید محتوای دیجیتال، هزینه های فروش و بازاریابی را تقسیم بر تعداد مشتریان جدید کنید.

هزینه های فروش و بازاریابی عبارتند از هزینه تبلیغات و بازاریابی، پورسانت و پاداش پرداختی، حقوق بازاریابان و مدیران فروش و هزینه های اضافی مربوط به فروش و بازاریابی و تعداد مشتریان جدید مجموع مشتریان خریداری شده، در طول دوره اندازه گیری اند.

درک کاملی از CAC می تواند به بهبود بازاریابی شرکت برای سرمایه گذاری، سودآوری کمک کند.

 

2.     ارزش طول عمر مشتری (LTV)

LTV یا Lifetime Value پیش بینی سود خالص منسوب به رابطه مداوم بین مشتری و محصول است.LTV با ارائه یک برآورد در حال اجرا در مورد هزینه های احتمالی مصرف کننده خاص در برنامه، به تنظیم بودجه های بازاریابی کمک می کند و اطمینان می دهد که شرکت ها کارآمدترین کاربران را دنبال می کنند.

اگر شرکتی بتواند ارزش مادام العمر مشتری را با موفقیت پیش بینی کند، پایه بسیار خوبی را برای تصمیم گیری در اختیار بازاریابان در تولید محتوای دیجیتال قرار می دهد و به یک شرکت در به حداکثر رساندن میزان هزینه تبلیغات خود کمک می کند.

LTV با پي بردن به ميزان متوسط ​​خرج و ميانگين هزينه مشتری در طي يك دوره خاص براي پيش بيني هزينه كل آنها در يك برنامه محاسبه مي شود. Tapdaq، یک شبکه تبلیغاتی موبایل، یک معادله ساده برای محاسبه LTV ایجاد کرد: LTV = ARPU x 1 / Churn

این فرمول با پیش بینی میزان درآمدشان در یک دوره زمانی مشخص (ARPU یا درآمد متوسط ​​به ازای هر کاربر) و میزان بازگشت آن(1 / درآمد)، ارزش عمر مشتری را محاسبه می کند. با استفاده از این فرمول می توانید پیش بینی کنید که یک کاربر در کل مدت زمان صرف شده برای یک برنامه چقدر ارزش خواهد داشت.

 

3.     بازگشت سرمایه (ROI)

ROI یا Return on Investment معیار عملکردی است که برای ارزیابی کارایی یا سودآوری سرمایه گذاری یا مقایسه کارایی تعدادی از سرمایه گذاری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ROI مستقیما میزان بازده یک سرمایه گذاری خاص را نسبت به هزینه سرمایه گذاری اندازه گیری کند.

برای محاسبه ROI، باید سود یا بازده سرمایه گذاری را تقسیم بر هزینه سرمایه گذاری کنید، که نتیجه به صورت درصد یا نسبت بیان می شود.

 

4.     نرخ پرش(Bounce Rate)

Bounce Rate به درصد بازدیدکنندگانی گفته می شود که بدون انجام اقدامی مانند کلیک کردن روی لینک، پر کردن فرمی و یا خرید، از یک صفحه وب خارج می شوند.

 

ابزارهایی برای تولید محتوای دیجیتال

بازاریابی موفق محتوا، اغلب به ایجاد مداوم و منظم محتوای عالی نیاز دارد. محتوا می تواند از یک پست ساده وبلاگ گرفته تا یک گرافیک تعاملی بسیار پیچیده باشد. مانند هر چیز دیگری، شما می توانید با مجهز کردن تجارت خود به ابزار مناسب برای مقابله با انواع ایجاد محتوای دیجیتال، بهره وری خود را به حداکثر برسانید.

اما در یک چشم انداز دیجیتال که به طور مداوم در حال تکامل است، ابزارها همراه با مدهای مختلف در انواع و قالب های متفاوت محتوایی می آیند و می روند.

لیستی به روز شده از 12 ابزار ایجاد محتوای دیجیتال را در زیر به شما ارائه می دهیم که عبارتند از:

 • GIPHY
 • SurveyMonkey
 • Snappa
 • Wideo
 • Venngage
 • Meme Generator
 • GameFroot
 • NoNotes
 • Checklist
 • Designspiration
 • PhraseGenerator
 • ThingLink

نتیجه گیری

با دسترسی بیشتر خانوارها به اینترنت، محتوای دیجیتالی افزایش یافته است. دسترسی گسترده باعث شده مردم به راحتی اخبار خود را دریافت کرده و به تماشای تلویزیون به صورت آنلاین بپردازند و محبوبیت سیستم عامل های سنتی را به چالش بکشد. افزایش دسترسی به اینترنت همچنین منجر به انتشار گسترده محتوای دیجیتال از طریق افراد به صورت کتاب الکترونیکی، پست وبلاگ و حتی پست های فیس بوک شده است.

در گذشته، محتوای دیجیتال در درجه اول از طریق رایانه و اینترنت توزیع می شد، اما روش های توزیع به سرعت در حال تغییر است زیرا انقلاب دیجیتال، کانال های ارتباطی جدیدی همچون برنامه های تلفن همراه و کتاب های الکترونیکی را با خود به ارمغان آورده است.

فناوری های جدید چالش هایی را برای سازندگان محتوا ایجاد می کنند، زیرا بهترین کانال را برای ارائه محتوا به مصرف کنندگان خود تعیین می کنند.

منبع

مهشید میکانیک
مهشید میکانیک

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :