سرور چیست و چگونه کار می کند؟

دسته بندی ها : امنیت, تکنولوژی, سئو, گواهینامه ssl, مقالات پریا اصبری
خرید سرور ارزان

وب سرور رایانه ای است که فایل های سایت را ذخیره، پردازش و به مرورگرهای وب تحویل می دهد. جهت خرید سرور ارزان لازم است اطلاعات جامعی را به دست آورید.

سرور

سرورهای وب متشکل از سخت افزار و نرم افزاری هستند که از پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) برای پاسخ به درخواست های کاربران وب که از طریق شبکه جهانی ارائه می شوند، استفاده می کنند.

از طریق این فرآیند، وب سرورها صفحه درخواستی را بارگیری کرده و به مرورگر کاربر تحویل می دهند. سرورهای وب همچنین از پروتکل انتقال نامه ساده (SMTP) و انتقال فایل (FTP) جهت پردازش فایل ها برای ایمیل یا ذخیره سازی استفاده می کنند.

وب سرور از چه چیزی ساخته شده است؟

در بخش سخت افزاری

یک وب سرور به اینترنت متصل می شود که به آن امکان مبادله داده یا فایل ها را بین سایر دستگاه های متصل، می دهد. این داده‌ ها می ‌توانند به اشکال مختلف مانند فایل‌ های HTML، تصاویر، فایل ‌های جاوا اسکریپت یا شیوه‌ نامه‌های CSS ارائه شوند. سخت افزار وب سرور همچنین نرم افزار را ذخیره می نماید.

در بخش نرم افزار

وب سرور نحوه دسترسی کاربران به فایل های میزبانی شده را کنترل می کند. این شامل چندین مؤلفه ای می باشد که حداقل یک سرور HTTP را در خود جای داده است.

وب سرور چگونه کار می کند؟

وب سرورها از مدل کلاینت-سرور پیروی می کنند. در این ساختار، یک برنامه که به نام کلاینت نیز شناخته می شود، از برنامه دیگری، سرور، منبع یا سرویسی را درخواست می نماید.

برای پردازش درخواست های مشتریان وب، سرورها چند مرحله را دنبال می کنند:

 • هنگامی که یک کاربر وب می خواهد محتوای یک وب سایت را بارگیری کند، مرورگر او درخواست دسترسی از طریق اینترنت می نماید. این درخواست HTTP نامیده می شود.
 • مرورگر وب آدرس IP وب سایت درخواستی را با ترجمه URL صفحات وب از طریق سیستم نام دامنه (DNS) یا جستجو در حافظه پنهان جستجو می کند. این فرآیند وب سروری را که فایل های سایت در آن میزبانی می شوند، قرار می دهد.
 • وب سرور درخواست HTTP را دریافت کرده و آن را از طریق سرور HTTP خود پردازش می کند.
 • هنگامی که سرور HTTP آن درخواست را پذیرفت، در فایل های سرور جستجو کرده و داده های مربوطه را به دست می آورد.
 • پس از آن، وب سرور فایل های سایت را به مرورگر وب که درخواست را ارسال کرده است، برمی گرداند. سپس کاربر محتوای سایت را مشاهده می کند.

ویژگی های وب سرور

به غیر از پشتیبانی از پروتکل های HTTP برای پردازش درخواست ها و پاسخ های دریافتی، اکثر وب سرورها ویژگی های استاندارد زیر را ارائه می دهند:

ثبت فایل:

فایل‌ های گزارش، رویداد ها یا فعالیت‌ هایی را که سرورهای وب انجام می ‌دهند، مانند درخواست‌ ها، امنیت و گزارش‌ های خطا مستند می ‌کنند. هر بار که یک وب سرور درخواست جدیدی دریافت کرد، یک خط متن به گزارش اضافه می گردد.

احراز هویت:

بسیاری از سرورها این ویژگی را قبل از اجازه دسترسی جزئی یا کامل به منابع وب سایت ارائه می دهند.

محدود کردن پهنای باند:

پهنای باند یک وب سرور مقدار داده ای است که می تواند در هر زمان معین انتقال یا پردازش گردد. محدود کردن پهنای باند سرعت پاسخ ‌ها را کنترل می‌ کند تا اطمینان حاصل شود که شبکه بیش از حد اشباع نشده است و می ‌تواند فایل ‌ها را به آرامی تحویل دهد.

فضای ذخیره سازی:

این به مقدار فضای دیسک موجود برای ذخیره فایل ها اشاره دارد که تعیین می کند آیا وب سرور می تواند یک وب سایت را میزبانی کند یا خیر.

نتیجه گیری

وب سرور رایانه ای است که فایل های وب سایت را ذخیره، پردازش و تحویل می دهد. این شامل یک بخش سخت افزار و یک نرم افزار است که هر کدام نقش مشخصی در پردازش فایل ها ایفا می کنند.

جهت خرید سرور ارزان می توانید پلن های سایت امن اس اس ال را مطالعه فرمایید.

خرید سرور ارزان

منبع

پریا اصبری
پریا اصبری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :