تولید محتوای آموزشی

دسته بندی ها : متفرقه مونا اکبری
تولید محتوا یعنی چه

آیا می خواهید چگونگی تولید محتوای آموزشی جذاب و مؤثر را بدانید؟ ما در این مقاله قصد داریم آنچه از صدها تیم یادگیری آموخته ایم در قالب 5 مرحله کارآمد تولید محتوای آموزشی الکترونیکی، بیان کنیم.

نخست می گوییم محتوای آموزشی چیست؟ سپس انواع محتوای آموزشی را معرفی می کنیم و در پایان 5 مرحله تولید محتوای آموزشی الکترونیکی را فهرست می نماییم

محتوای آموزشی چیست؟

طبق تعریف، محتوای آموزشی شامل هرگونه اطلاعاتی است که با هدف آموزش دانش یا مهارت به افراد ارائه می شود. این آموزش می تواند به اشکال مختلفی از جمله یادداشت ها، متن، نمایش بصری، آنلاین، تلفن همراه، فعالیت ها، نقش آفرینی یا سایر عناصر تعاملی باشد.

انواع محتوای آموزشی

محتوای آموزشی را می توان به طور کلی به دو دسته محتوای فنی و محتوای غیر فنی طبقه بندی کرد.

محتوای فنی روی یک موضوع یا یک محصول خاص متمرکز است. به عنوان مثال، محتوای مربوط به زبان های برنامه نویسی، محصولات، تجهیزات مکانیکی یا ابزارها.

از سوی دیگر، محتوای غیر فنی بر مهارت های بین فردی و رشد یک فرد متمرکز است. به عنوان مثال، محتوای مربوط به مهارت های ارتباطی، مهارت های رفتاری و غیره.

5 مرحله تولید محتوای آموزشی الکترونیکی

تولید محتوای آموزشی
تولید محتوای آموزشی
مرحله 1: تعیین اهداف واضح

نخستین مرحله در تولید محتوای آموزشی تعیین هدف است. در این حین لازم است نیازهای آموزشی را تحلیل کنید. برای کاربران پروفایل ایجاد نمایید و اهدافی که تعیین می کنید باید قابل اندازه گیری باشد.

مرحله 2: تعریف چشم انداز طراحی

پس از مرحله تعریف هدف، نوبت به تعریف چشم انداز طراحی می رسد.

نخست با مفاهیم شروع کنید.

 ایده ها را آزادانه و گاهی به طور مشترک، عمدتاً از طریق متن، جستجو کنید.

دنباله ای از صفحات یا فیلم های احتمالی ، تنظیم کنید.

پس از دستیابی به ایده، نمونه اولیه بسازید. این یک گام حیاتی در فرآیند تولید محتوا است.

مرحله 3: محتوایتان را تکرار کنید

سومین مرحله تولید محتوای آموزشی، تکرار محتواست. دقت کنید، همیشه لازم نیست که از ابتدا شروع کنید! منابع و محتوای موجود، که با مدل طراحی شما متناسب است را جمع کنید. به عنوان مثال، ممکن است از قبل محتوای ویدئویی عالی وجود داشته باشد که تئوری را به طور خلاصه توضیح دهد.

مرحله 4: تجزیه و تحلیل و تکرار

به عنوان بخشی از روند تولید محتوای آموزشی الکترونیکی، باید فضا را برای بررسی عملکرد آن، جمع آوری بازخورد و ایجاد پیشرفت فراهم کنید. این کلید اصلی برای اطمینان حاصل کردن از عملکرد خوب محتوا برای فراگیران مطابق با توقعات شماست.

ابزارهای مدرن بسیاری برای تحلیل وجود دارند، اگر به ابزار خاصی دسترسی ندارید می توانید از اکسل برای بررسی بازخورد منظم بهره بگیرید.

مرحله 5: اندازه گیری میزان بازگشت سرمایه و بهینه سازی (تجاری سازی)

تجزیه و تحلیل و خلاقیت لازم برای ایجاد یک یادگیری موثر، گاهی اوقات می تواند از ذهنیت زیرکی تجاری که برای تأمین درآمد لازم است، دور باشد. اما آنها از یکدیگر جدا نیستند. در حقیقت، تفکر تجاری در آغاز یک پروژه جدید و گنجاندن برنامه هایی برای مقیاس پذیری می تواند فرصت های بیشتری برای طراحی ایجاد کند.

سخن پایانی

در این مقاله نخست به تعریف محتوای آموزشی پرداختیم، در ادامه مراحل تولید محتوای آموزشی الکترونیکی را فهرست نمودیم.

در پایان نکته مهم در تولید محتوای آموزشی این است که نه تنها باید متناسب با نیاز باشد،  بلکه برای ذهنیت مخاطبان نیز مهمترین بخشی است که امکان یادگیری و توسعه مداوم را فراهم می کند.

منبع

مونا اکبری
مونا اکبری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :