چرا برنامه نویسان باید نوشتن را بلد باشند؟

دسته بندی ها : سئو مریم حسین جانی
تولید محتوا یعنی چه

من اخیراً با مقاله ای از جان مائدا روبرو شدم که مهارت یونیکورن شدن را در کد نویسی نمی دانست بلکه در نوشتن می دانست. این باعث شد به این فکر کنم که چرا نوشتن در زندگی برنامه نویسان نقش مهمی دارد.

برنامه نویسان و محتوا

در دنیای امروزی و داده محور، محتواهای زیادی برای استفاده وجود دارد. ما دائماً توسط فیلم ها، تصاویر، تبلیغات، پادکست ها و مقالات بمباران می شویم. هر یک از این رسانه ها نوعی جذابیت دارند و به نظر می رسد که در رقابتی جدی برای جلب توجه و حفظ توجه ما به خود هستند.

با گسترش کانالهای رسانه ای مختلف در چند دهه اخیر، کمتر به محتوای مکتوب و بیشتر به محتوای بصری   بخصوص فیلم ها و تصاویر توجه می شود.

مطابق  یادداشتی، نسبت به سال 1997 ، افراد می توانند 60000 بار سریعتر از متن، تصاویر را پردازش کنند.

با این حال، دانستن نحوه درست نوشتن یک مهارت مهم است. کلمات می توانند یکی از خالص ترین شکل های بیان افکار باشند.کلمات می توانند به صورت حروف، مقاله ها یا پیام های متنی ارائه شوند. یک نویسنده افکار خود را در قالب جوهر روی کاغذ یا پیکسل های دیجیتالی شده روی صفحه نمایش منتشر و به اشتراک می گذارد.

خوب نوشتن می تواند عامل موفقیت در زمینه رشد شخصی، پیشرفت حرفه یا پیشرفت اجتماعی باشد.

پنج مزیت وجود دارد که به عنوان یک برنامه نویس باید بدانید.

در این محتوا به بخشی از از آنها پرداخته و ادامه آن را در محتوای بعدی شرح می دهیم.

خوب نوشتن، شما را به یک ارتباط دهنده بهتر تبدیل می کند

بدیهی ترین مزیتی که از نوشتن مکرر به دست می آید این است که خوب نوشتن باعث می‌شود ارتباط بهتری داشته باشید. ما به عنوان انسان، در درجه اول به سخنان خود متکی هستیم تا افکار و احساسات خود را به دیگران منتقل کنیم. با نوشتن، من می توانیم افکار خود را ساده تر بیان کرده، بدون اینکه نگران این باشیم که آیا از کلمات صحیح استفاده می کنیم، کم، زیاد یا خیلی مبهم می نویسیم ‍‍‍‍‍‍‍‍‍.

‍‍‍‍‍‍‍ در محل کار، می توانیم ایمیل های کوتاه پیش نویسی کنیم یا پیام های فوری ارسال کنیم بدون اینکه برای املای صحیح یک کلمه متوسل به فرهنگ لغت شویم، تا به این صورت خودمان را باهوش تر جلوه دهیم. هنگامی که افکار می توانند آزادانه از ذهن شما منتقل شوند، کلماتی که روی کاغذ میایند به صورت روان جریان می یابند و لازم نیست برای دستیابی به یک هدف خاص تغییر کنند.

نوشتن، مانند بسیاری ازحرفه های دیگر، به سالها تمرین برای بهتر شدن نیاز دارد. بهترین بخش نوشتن این است که پیشرفت آن قابل مشاهده است، می توانید به آثار قبلی نگاه کنید و با گذشت زمان شاهد پیشرفت قابل توجه ای باشید.

برنامه نویسان

نوشتن برای مخاطبان به برنامه نویسان کمک می کند تا مستندات بهتری ارائه دهند

یکی از معیارهای یک برنامه نویس خوب، آگاهی از چگونگی ارتباط فنی قوانین و مقررات با سایر ذینفعان است.

بخش مهمی از نوشتن، شناخت مخاطبان است. همین امر در هنگام برقراری ارتباط با ذینفعان یا نوشتن هر نوع مستندات نیز صدق می کند.

هنگام کار با اعضای تیم، شما باید اصطلاحات فنی و مفاهیم را به روشی توضیح دهید که معقول باشد و برای آن کسی که با او کار می کنید قابل درک باشد. به عنوان مثال، ما هنگام کار با صاحبان محصول و طراحان، معمولاً سعی می کنیم بدون درگیر شدن با جزئیات، سطح قابل قبولی از نمای کلی کارم را ارائه دهیم. برای طراحان، سعی می کنیم نحوه عملکرد را از منظر UX یا UI بیان کرده و برای صاحبان محصولات، سعی می کنیم کار خود را از منظر کسب و کار بیان کنم.

ارتباط با همکاران

علاوه بر این، برنامه نویسان باید برای پیشرفت کار خود با دیگر همکارانشان ارتباط برقرار کنند. چه برای نامگذاری متغیرها و توابع، نوشتن نظرات تخصصی و مستند کردن نحوه عملکرد سیستم در سطح بالا. برنامه نویسان باید بدانند که چگونه مستندات خوب بنویسند تا برنامه قابل فهم و حفظ شدن باشد. ما هر وقت مستندات را می نویسم، سعی می کنم تا حد امکان آن را کامل کنیم. هر برنامه نویسی که روی برنامه ای کار می کند ساختار سطح بالای آن را درک خواهد کرد، و همچنین می‌تواند بدون نیاز به رمز گشایی و مهندسی معکوس در آن مشارکت کند.

منبع

سما حسین جانی
مریم حسین جانی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :