زبان پایتون یا جاوا ( بخش دوم )

دسته بندی ها : متفرقه محمد یاری پور
برنامه نویسی پایتون

زبان پایتون یا جاوا را در بخش دوم محتوا بررسی خواهیم کرد. اینکه زبان پایتون یا جاوا ، کدامیک برای شما مناسب تر است و افرادی که در ابتدای راه یادگیری برنامه نویسی هستند بهتر است از کدام زبان شروع کنند.

بزرگترین تفاوت بین این دو زبان این است که جاوا بصورت ایستا تایپ شده و پایتون بصورت پویا تایپ می شود. پایتون به شدت اما به صورت پویا تایپ می شود

زبان پایتون یا جاوا ؛ تفاوت دو زبان

پایتون یک زبان تفسیر شده

پایتون یک “زبان تفسیر شده” است. بدان معنی که شما یک مترجم بر روی دستگاه خود نصب خواهید کرد که کد پایتون را بخواند و درک کند. این همچنین بدان معنی است که برای استفاده هر کس دیگر از کد شما، به همین ترتیب به یک مترجم نیز نیاز دارند. در پایتون به راحتی نمی توانید یک فایل اجرایی ساخته و سپس آن را برای دوستان یا خریداران خود ارسال کنید.

این هم یک نقطه قوت و هم ضعف پایتون است. به این معنی که برای ساخت هر چیزی برای استفاده تجاری، باید به ابزارهای خارجی و فرایندهای ساده اعتماد کنید.

زبان پایتون یا جاوا

با این حال، این مورد همچنین به معنای ایده آل بودن پایتون برای جمع آوری سریع چیزهایی برای استفاده شخصی شماست. شما می توانید پایتون را به PATH اضافه کنید یا برنامه های پایتون را مستقیماً از CMD / ترمینال بدون نیاز به گذراندن مرحله تدوین طولانی اجرا کنید.

در عین حال جاوا از نظر فنی هم تفسیر می شود و هم خیر. ابتدا جاوا کامپایل می شود، اما دستگاه مورد نظر برای اجرای کد به JVM نیاز دارد.

به همین ترتیب، کد جاوا به طور معمول قابل انتقال تر است، اما ممکن است لازم باشد چند مرحله را طی کنید تا به سطح قابل استفاده برسد، همان چیزی که هنگام ساخت برنامه های آندروید اتفاق می افتد!

معنای این امر این است که کد جاوا، پتانسیل اجرای بسیار سریعتر را دارد و این گزینه را برای عملکردهای فشرده تر گزینه ای بهتر می کند.

کدام یک برای مبتدیان آسان تر است؟

پایتون معمولاً به عنوان اولین زبان برنامه نویسی برای آموزش مفاهیم برنامه نویسی استفاده می شود، بنابراین لازم است که به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا در خارج از کلاس نیز مفید باشد! از بسیاری جهات، پایتون یک BASIC جدید است. از نظر سادگی، پایتون در مقابل جاوا هیچ کمبودی ندارد.

سرعت؛ زبان پایتون یا جاوا ؟

آنچه پایتون را تبدیل به یک زبان برنامه نویسی عالی کرده است، نوشتن کد سریع است که عملکردهای مفیدی را انجام می دهد. این امر آن را به ابزاری محبوب در میان بسیاری از شرکت های امنیتی، شرکت های تجزیه و تحلیل داده و موارد مشابه تبدیل می کند.

کاربرد متداول دیگر برای پایتون، ایجاد برنامه های وب است. کد پایتون در واقع “سمت سرور” اجرا می شود. این بدان معنی است که بر روی سروری اجرا می شود که فایل های متشکل از یک وب سایت را در خود جای داده است. از آنجا که پایتون روی سرور نصب شده است، کاربر نیازی به نگرانی در مورد نصب یا عدم نصب پایتون بر روی دستگاه خود ندارد و کاربران فقط خروجی را می بینند.

محبوبیت در برندها

بنابراین، پایتون توسط بسیاری از بزرگترین برندهای وب استفاده می شود. این موارد عبارتند از: اینستاگرام، گوگل، Spotify، Netflix، Dropbox و بسیاری موارد دیگر.

در همین حال جاوا برای توسعه تعدادی از برنامه های دسک تاپ و موبایل استفاده می شود. جاوا قبلاً زبان اصلی مورد استفاده برای توسعه اندروید بود، تا زمانی که گوگل اعلام کرد Kotlin گزینه بهتری برای پیشرفت در برنامه نویسی موبایل است. اما جاوا هنوز به طور رسمی پشتیبانی می شود و هنوز هم توسط تعداد زیادی از سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی جاوا در میان سازمان های بزرگ محبوب است، زیرا از طریق تعداد زیادی از چارچوب ها و کتابخانه ها پشتیبانی می شود، بسیار سریع می باشد، بسیار ایمن است و در کلیه سیستم عامل ها کار می کند.

زبان پایتون یا جاوا

بررسی کلی ؛ زبان پایتون یا جاوا

خالق

جاوا توسط جیمز گاسلینگ (Sun Microsystems) ایجاد شد.
پایتون توسط گیدو ون روسوم ایجاد شده است.

وضعیت منبع باز

جاوا به جز برای استفاده شرکتی، منبع آزاد و (عمدتا) متن باز است.
پایتون برای تمام موارد استفاده، رایگان و متن باز است.

وابستگی های سیستم عامل

جاوا بر اساس فلسفه WORA خود (“یک بار بنویسید ، هر کجا اجرا کنید”) مستقل از پلت فرم است.
پایتون وابسته به سیستم عامل است.

تدوین یا تفسیر شده است

جاوا یک زبان کامپایل شده است. برنامه های جاوا در زمان کامپایل و نه در زمان اجرا، به کد بایت ترجمه می شوند.
پایتون یک زبان تفسیر شده است. برنامه های پایتون در زمان اجرا ترجمه می شوند.


انواع خطاها

جاوا دارای 2 نوع خطا است: خطاهای کامپایل و زمان اجرا.
پایتون 1 نوع خطا دارد: خطای traceback (یا زمان اجرا).

زبان پایتون یا جاوا ؛ کدام یک برای شما مناسب است؟

بنابراین با این اوصاف، آیا برای شروع کدگذاری باید کدامیک از بین زبان پایتون یا جاوا را انتخاب کنید؟

اگر می خواهید به یک توسعه دهنده نرم افزار تبدیل شوید که در یک شرکت بزرگ کار می کند، اگر می خواهید برنامه های Android ایجاد کنید یا اگر علاقه مند به یادگیری زبان های برنامه نویسی بیشتر مانند C # هستید، جاوا یک انتخاب عالی است. البته در این صورت برای یک منحنی یادگیری تند آماده باشید.

اگر فقط می خواهید برنامه نویسی با زبان مبتدی پسند یاد بگیرید، پایتون ایده آل است. اگر به ساختن برنامه های وب، کار با شرکت های مبتنی بر فناوری یا علاقه به علم داده علاقه دارید، پایتون نیز انتخاب بسیار خوبی است.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :