برنامه نویسی سمت سرور

دسته بندی ها : متفرقه محمد یاری پور
هاستینگ

برنامه نویسی سمت سرور چیست؟ مرورگرهای وب با استفاده از پروتکل انتقال (HTTP) با سرورهای وب ارتباط برقرار می کنند. وقتی روی لینکی در یک صفحه وب کلیک می کنید، فرمی ارسال می کنید، یا جستجویی انجام می دهید، درخواست HTTP از مرورگر شما به سرور ارسال می شود.

سرورهای وب، منتظر پیام های درخواست مشتری هستند، و پس از  رسیدن، آنها را پردازش کرده و با یک پیام به مرورگر وب پاسخ می دهند. پاسخ حاوی یک خط وضعیت است که نشان دهنده موفقیت یا عدم موفقیت می باشد.

پاسخ موفقیت آمیز به یک درخواست، شامل منبع درخواستی (به عنوان مثال یک صفحه HTML جدید، یا یک تصویر و غیره ) است که می تواند توسط مرورگر وب نمایش داده شود.

زبان های برنامه نویسی سمت سرور

 PHP

C ++

Java و JSP

python

Ruby on Rails

برنامه نویسی سمت سرور

 صفحات وب ایستا

به صفحات وبي كه از پرونده هاي HTML سرور مي آيند صفحات وب ايستا گفته مي شود.

صفحات وب پویا

صفحات وبی را که به صورت درخواست ایجاد می شوند صفحات وب پویا می نامند.

نوشتن برنامه برای ایجاد صفحات پویا از طرف برنامه نویسی server است زیرا این برنامه ها روی وب سرور اجرا می شوند.
برنامه نویسی سمت سرور همچنین می تواند به اطلاعات موجود در پایگاه داده یا منبع دیگری دسترسی پیدا کند که در مرورگر وب کاربر در دسترس نخواهد بود. از آنجا که طیف گسترده ای از ابزارهای برنامه نویسی در دسترس است، این باعث می شود صفحات وب تولید شده به صورت پویا بسیار قدرتمندتر از صفحات ایستا باشند.

برنامه نویسی سمت کاربر

به عنوان مثال، برنامه نویسی که در JavaScript انجام داده میشود، یعنی جایی که برنامه ها در مرورگر وب کاربر اجرا می شوند، برنامه نویسی سمت کاربر نامیده می شود.

تفاوت برنامه نویسی سمت سرور و سمت کاربر

  • هر دو اهداف متفاوتی دارند.
  • معمولاً از زبانهای برنامه نویسی یکسانی استفاده نمی کنند (به استثنای JavaScript، که می تواند در سمت سرور و سمت مشتری استفاده شود)
  • در محیط های مختلف سیستم عامل اجرا می شوند.

برنامه اجرا شده در مرورگر به عنوان برنامه سمت کاربر شناخته شده و در درجه اول به بهبود ظاهر و رفتار یک صفحه وب ارائه شده مربوط می شود. در مقابل، برنامه نویسی سمت سرور بیشتر شامل انتخاب محتوایی است که در پاسخ به درخواست به مرورگر بازگردانده می شود.

برنامه نویسی سمت server وظایفی مانند تأیید اعتبار داده ها و درخواست های ارسالی، استفاده از پایگاه داده برای ذخیره و بازیابی داده ها و ارسال داده های صحیح به مشتری را در صورت لزوم انجام می دهد.

برنامه نویسی سمت کاربر با استفاده از HTML، CSS و JavaScript نوشته می شود. این برنامه در داخل یک مرورگر وب اجرا می شود و دسترسی کمی به سیستم عامل اصلی دارد.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :