مجازی سازی سرور ( بخش سوم )

دسته بندی ها : تکنولوژی محمد یاری پور
هاستینگ

مجازی سازی سرور فرایندی است که چندین سرور را بر روی یک سرور اختصاصی واحد ایجاد و انتزاع می کند. سرور از نرم افزار مجازی سازی برای تقسیم یک سرور فیزیکی در چندین محیط مجازی جدا شده استفاده می کند. هر محیط مجازی قادر به اجرای مستقل است. محیط های مجازی معمولا با نام سرور مجازی شناخته می شوند.

مجازی سازی سرور و ذخیره سازی

مجازی سازی ذخیره سازی جهت کلیه دستگاه های ذخیره سازی موجود در شبکه امکان پذیر بوده و به صورت یک دستگاه ذخیره سازی مجزا، قابل دسترسی و مدیریت هستند. به طور خاص، مجازی سازی داده تمام بلوک های ذخیره سازی را در یک ظرف مشترک جداگانه جمع می کند که از آنجا می توان آنها را در صورت نیاز به هر VM در شبکه اختصاص داد. مجازی سازی ذخیره سازی امکان ذخیره سازی VM را آسان تر می کند و بیشترین استفاده را از تمام فضای ذخیره موجود در شبکه می کند.

مجازی سازی داده ها

شرکتهای مدرن داده ها را از چندین برنامه، با استفاده از فرمت های فایلهای مختلف ، در مکانهای مختلف، از ابر گرفته تا سیستمهای سخت افزاری و نرم افزاری پیش فرض ذخیره می کنند. مجازی سازی داده ها به هر برنامه ای اجازه می دهد تا به کلیه داده ها دسترسی داشته باشد ( صرف نظر از منبع ، قالب یا محل ).

مجازی سازی سرور

ابزارهای مجازی سازی سرور و داده

ابزارهای مجازی سازی داده یک لایه نرم افزاری بین برنامه های کاربردی دسترسی به داده ها و سیستم هایی که آن را ذخیره می کنند ایجاد می کند. این لایه درخواست اطلاعات یا درخواست پرس و جو را در صورت لزوم ترجمه کرده و نتیجه ای را می دهد که می تواند چندین سیستم را در بر بگیرد. مجازی سازی داده ها می تواند به تجزیه سیلوهای داده کمک کند ، در حالی که سایر انواع ادغام امکان پذیر ، مطلوب یا مقرون به صرفه نیستند.

مجازی سازی برنامه

مجازی سازی برنامه بدون نصب مستقیم آن در سیستم عامل کاربر نرم افزار برنامه را اجرا می کند. این با مجازی سازی کامل دسکتاپ و مجازی سازی سرور تفاوت دارد (در بالا به آن اشاره شد) زیرا تنها برنامه در یک محیط مجازی اجرا شده و سیستم عامل در دستگاه کاربر نهایی طبق معمول اجرا می گردد.

سه نوع مجازی سازی سرور از نوع برنامه وجود دارد:

    مجازی سازی برنامه محلی: کل برنامه بر روی دستگاه انتهایی اجرا می شود اما به جای سخت افزار بومی در یک محیط زمان اجرا اجرا می شود.

    جریان برنامه: برنامه بر روی سرور اجرا می شود که اجزای کوچک نرم افزار را برای اجرای در دستگاه کاربر نهایی در صورت لزوم ارسال می کند.

    برنامه مجازی سازی مبتنی بر سرور، به عنوان برنامه کاربردی، کاملاً روی سرور اجرا می شود و فقط رابط کاربری خود را به دستگاه مشتری ارسال می کند.

مجازی سازی مرکز داده

مجازی سازی مرکز داده بخش عمده سخت افزار یک مرکز داده را به نرم افزار خلاصه کرده و به یک مدیر امکان می دهد یک مرکز داده فیزیکی را به چندین مرکز داده مجازی برای چندین مشتری مختلف تقسیم کند.

هر مشتری می تواند به زیرساخت های خود به عنوان یک سرویس (IaaS) دسترسی پیدا کند، که با همان سخت افزار فیزیکی اساسی کار می کند. مراکز داده های مجازی، یک محور آسان برای محاسبات مبتنی بر ابر ارائه می دهند که به یک شرکت اجازه می دهد سریعا و بدون خرید سخت افزار زیرساخت، یک مرکز داده کامل را تنظیم کند.

مجازی سازی پردازنده

مجازی سازی پردازنده (CPU) (واحد پردازش مرکزی) فناوری بنیادی است که باعث می شود Hypervisors، ماشین های مجازی و سیستم عامل ها امکان پذیر شود. این مدل از مجازی سازی سرور، اجازه می دهد تا یک پردازنده واحد به چندین CPU مجازی برای استفاده توسط چندین VM تقسیم شود.

در ابتدا، مجازی سازی پردازنده کاملاً تعریف شده در نرم افزار بود ، اما بسیاری از پردازنده های امروز شامل مجموعه دستورالعمل های گسترده ای هستند که از مجازی سازی CPU پشتیبانی می کنند، که عملکرد VM را بهبود می بخشد.

مجازی سازی GPU

GPU (واحد پردازش گرافیکی) یک پردازنده خاص چند هسته ای است که با در دست گرفتن پردازش های گرافیکی یا ریاضی سنگین ، عملکرد کلی محاسبات را بهبود می بخشد و یکی از بخش های مهم مجازی سازی سرور است. مجازی سازی پردازنده گرافیکی اجازه می دهد تا چندین VM امکان استفاده از تمام یا برخی از قدرت پردازش یک GPU برای سریعتر فیلم، هوش مصنوعی (AI) و سایر برنامه های فشرده گرافیکی یا ریاضی را داشته باشند.

    GPU های عبور داده شده، کل GPU را در دسترس یک سیستم عامل مهمان قرار می دهند.

    vGPU های اشتراکی، هسته GPU را بین چندین GPU مجازی (vGPU) برای استفاده توسط VM مبتنی بر سرور تقسیم می کنند.

مجازی سازی سرور لینوکس

لینوکس دارای یک سوپروایزر خاص خود به نام ماشین مجازی مبتنی بر هسته (KVM) است که از پسوندهای پردازشگر مجازی سازی اینتل و AMD پشتیبانی می کند، بنابراین می توانید VM های مبتنی بر x86 را از طریق سیستم عامل میزبان لینوکس ایجاد کنید.

به عنوان یک سیستم عامل منبع باز ، لینوکس بسیار منعطف و قابل تنظیم است. جهت برنامه های حساس تر می توانید VMs هایی را اجرا کنید که لینوکس دارند و برای بارهای کاری خاص یا نسخه های سخت شده امنیتی ساخته شده اند.

مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور ابر

همانطور که در بالا ذکر شد، مدل محاسبات ابری بستگی به مجازی سازی دارد. با مجازی سازی سرور، ذخیره سازی ها و سایر منابع مرکز داده های فیزیکی، ارائه دهندگان رایانش ابری می توانند طیف وسیعی از خدمات را از جمله موارد زیر به مشتریان ارائه دهند:

    زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS): سرور مجازی، ذخیره سازی و منابع شبکه که می توانید بر اساس نیاز، آنها را پیکربندی کنید.

    Platform as a service (PaaS): ابزارهای مجازی توسعه، پایگاه داده ها و سایر سرویس های مبتنی بر ابر که می توانید برای ساختن برنامه های کاربردی و راه حل های مبتنی بر ابر خود استفاده کنید.

    نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS): برنامه های نرم افزاری که از طریق ابر استفاده می کنید. SaaS سرویس مبتنی بر ابر است که از سخت افزار انتزاع می شود.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :