عوامل مهم در انتخاب و طراحی پوسته سایت

دسته بندی ها : تکنولوژی نفیسه رفیع پور
پوسته سایت

بسیاری از وب سایت ها با رنگ، تصاویر زنده و محتوای مفید می درخشند. اما اگر رنگ، فیلم ها، تصاویر، محتوا را حذف کنیم؛ چه چیزی باقی می ماند؟ شما به استخوان های خالی یک وب سایت خواهید رسید و ناگهان خواهید فهمید: این طرح بندی و یا همان پوسته سایت است که واقعاً درخشندگی را به وب سایت می دهد.

پوسته سایت چیست؟

پوسته سایت یک الگو یا چارچوب است، که ساختار وب سایت را مشخص می کند. درواقع پوسته نقش ساختار اطلاعات موجود در یک سایت را هم برای مالک وب سایت و هم برای کاربران دارد. پوسته وب سایت مسیر های واضحی را برای گشتن در صفحات وب ارائه می دهد. چیدمان وب سایت و سلسله مراتب محتوا را تعریف می کند و باید پیام شما را تا آنجا که ممکن است به آنها منتقل کند.

پوسته سایت
پوسته سایت

چرا باید یک پوسته را به جای پوسته ای دیگر انتخاب کنید؟

شما باید با توجه به دلایل زیر با دقت انتخاب کنید:

1. یک طرح بندی خوب کاربران را در سایت نگه می دارد زیرا پیدا کردن اطلاعات مهم را به راحتی در دسترس و دید قرار می دهد. یک طرح و پوسته سایت نامناسب کاربران را ناامید می کند و باعث می شود به سرعت از سایت خارج شوند؛ زیرا نمی توانند آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند.

به همین دلیل، بهتر است تا هر مقدار که نیاز است زمان بگذارید و به دنبال پیدا کردن یک پوسته سایت خوب باشید، زیرا کاربران تنها چند ثانیه از وقت خود را در اختیار شما قرار می دهند.

2. در نظر گرفتن قانون Gestalt of closure می تواند به شما در انتخاب پوسته سایت کمک نماید، این قانون می گوید: حتی اگر شکل تصویر کامل نباشد، چشم انسان تمایل دارد که شکاف های بصری را پر کرده و آنرا به عنوان یک تصویر کامل تشخیص دهد. این چگونه می تواند برای شما مفید باشد؟

  • شما نباید به جزئیات توجه نمایید، بلکه بر نمای کلی صفحات تشکیل دهنده وب سایت تمرکز می کنید. کاربران مسیر مناسب خودشان را پیدا خواهند کرد.
  • شما عمداً به جزئیات توجه نمی کنید و اجازه می دهید اصالت به خودی خود صحبت کند. کاربران مسیر مناسب خودشان را پیدا کرده و خاطره خوبی از وب سایت شما در ذهنشان خواهد ماند.
پوسته سایت
پوسته سایت

آشنایی با بهترین شیوه های طراحی پوسته سایت

برای صرف زمان مفید برای انتخاب طرح یا پوسته سایت، نیاز است که با برخی از مفاهیم اساسی مربوط به چیدمان وب سایت آشنا شوید.

1- وزن بصری و فضای منفی

هنگامی که برخی از اجزا در وب سایت دارای نیروی بصری قوی تری هستند، وزن بصری توسط افراد درک می شود. این نیروی بصری را می توان در عناصر خاصی از طریق تکنیک های مختلف ایجاد کرد.

فضای منفی (فضایی که فاقد هرگونه عنصر است) توجه را به سمت عناصری سوق می دهد که از طریق نیروی بصری متمرکز بر آنها ، از عناصر دیگر پیشی می گیرند. فاصله بین مربع سیاه و مربع سفید چشم ها را به سمت عنصر سمت چپ هدایت می کند. اما عنصر سمت چپ با 4 مربع سفید کوچکتر برتری دارد. مربع سیاه دارای نیروی بصری قوی تری است.

2- چیدمان متعادل وب سایت

در طراحی وب متعادل، عناصر تشکیل دهنده طرح از یکدیگر پشتیبانی می کنند تا کاربر محتوای متن را با اهمیت یکسان ببیند. علاوه بر این، عناصر به راحتی در چیدمانی قابل اسکن هستند که همه آن ها را به طور کارآمد ارائه دهد. طراحی باعث ایجاد ثبات می شود و از نظر زیبایی واقعاً احساس رضایت خواهید کرد.

یکی از محبوب ترین طرح های متعادل، تعادل متقارن است، جایی که مانند تصویر آینه، عنصر بصری در دو طرف مرکز یکسان به نظر می رسد. تقارن باعث ایجاد تعادل، ظرافت و لذت می شود. احتمالاً شما نیز هنگام مشاهده معماری برخی ساختمان ها، باغ ها و حتی بال های یک پروانه، آن را احساس کرده اید.

3- از نقاط کانونی برای جلب توجه به عناصر خاصی استفاده کنید

یک دکمه فراخوانی برای اقدام می تواند یک نقطه کانونی باشد. یک تصویر می تواند یک نقطه کانونی باشد. عنوان ها همچنین می توانند نقاط کانونی باشند. همه چیز بستگی به نحوه ادغام آن ها با پوسته سایت دارد. آن ها تبدیل به بزرگ ترین نقاط مورد علاقه در یک وب سایت می شوند که توجه کاربران را به خود جلب می کنند.

پوسته سایت
پوسته سایت
4. طراحی پوسته سایت که اهداف وب سایت را برآورده می کند

این بهترین عمل است که قبل از شروع طراحی پوسته، اهداف وب سایت را مشخص کنید. آن ها می توانند محصولات را بفروشند، ترافیک جمع کنند یا کاربران را با برخی از آثار هنری مسحور کنند. چیدمان وب سایت باید بر اساس اهداف وب سایت انتخاب شود که منجر به رفتار های خاصی از کاربران می شود که باعث تکمیل این اهداف خواهد شد.

5- چیدمان هایی که داستانی را روایت می کنند

طراحی برای پوسته سایت را طوری انجام دهید که بر اساس پیامی که می خواهید به مشتریان خود برسانید شکل گیرد. بخش های مختلف باید برای گردآوری یک داستان کامل گرد هم آیند. هر عنصر در این زنجیره فصل دیگری از داستان شماست.

کلام آخر:

اکنون که با چیدمان های مختلف وب سایت آشنا شدید، وقت آن است که در نظر بگیرید که کدام طرح خاص برای وب سایت شما مناسب تر است؟

برای انجام این کار، شما باید مخاطبان خود، رفتار ها، نیاز ها و انتظارات آن ها را بشناسید و پیام مناسب را ایجاد کنید که کاملاً بر اساس طرح بندی شکل می گیرد. چیدمان این نقش را دارد که باعث درخشش  پیام شما شود و برای کاربران آنقدر قانع کننده باشد، که نتوانند آن را نپذیرند.

منبع

نفیسه رفیع پور
نفیسه رفیع پور

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :