بازاریابی رسانه های اجتماعی (SMM): چیست

دسته بندی ها : سئو پریا اصبری
سوشال مدیا بازاریابی دیجیتالی

با توجه به اینکه بیش از 80 درصد از مصرف ‌کنندگان گزارش می ‌دهند که رسانه‌ های اجتماعی، به ‌ویژه محتوای اینفلوئنسر به ‌طور قابل ‌توجهی بر تصمیم‌ گیری‌ های خرید تأثیر می‌ گذارند، بازاریابان در سراسر صنایع در حال هدایت تکامل بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (SMM) از یک ابزار مستقل به یک منبع چندجانبه از هوش بازاریابی هستند. سوشال مدیا بازاریابی دیجیتالی امروزه بسیار پیشرفت کرده و اکثر افراد باتوجه به آن تصمیم به خرید می گیرند. در ادامه تاثیر فضاهای مجازی را در کسب و کار بررسی خواهیم کرد، بنابراین با ما همراه شوید.

سوشال مدیا

در عرض 18 سال، از سال 2004 (زمانی که MySpace به اولین سایت رسانه اجتماعی تبدیل شد که به یک میلیون کاربر رسید) تا سال 2022، رشد چشمگیر کانال های دیجیتال تعاملی، رسانه های اجتماعی را به سطوحی رساند که حتی دسترسی تلویزیون و رادیو را به چالش می کشد. در آغاز سال 2023، 4.76 میلیارد کاربر رسانه های اجتماعی در سراسر جهان وجود داشت که بیش از 59 درصد از جمعیت جهان است.

با افزایش روند استفاده از رسانه های اجتماعی، بازاریابان در حال تکمیل استراتژی هایی هستند تا مزیت رقابتی قابل توجهی را به دست آورند که تعامل با این مخاطبان کلیدی می تواند حتی سریعتر و موثرتر از بازاریابی سنتی ارائه دهد.

اقلام کلیدی

بازاریابی رسانه های اجتماعی (SMM) از رسانه های اجتماعی و شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام برای بازاریابی محصولات و خدمات، تعامل با مشتریان فعلی و دستیابی به مشتریان جدید استفاده می کند. قدرت بازاریابی رسانه های اجتماعی از ظرفیت بی نظیر رسانه های اجتماعی در سه حوزه اصلی بازاریابی ناشی می شود: ارتباط، تعامل و داده های مشتری.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی روشی را تغییر داده است که کسب‌وکارها می ‌توانند بر رفتار مصرف‌ کننده تأثیر بگذارند، از تبلیغ محتوایی که باعث تعامل می ‌شود تا استخراج داده‌ های شخصی که باعث طنین انداز شدن پیام ‌رسانی با کاربران شود. از آنجایی که امروزه رسانه های اجتماعی بسیار فراگیر هستند، تکنیک های بازاریابی با استفاده از این پلتفرم ها برای کسب و کارها بسیار مهم است.

سوشال مدیا بازاریابی دیجیتالی (SMM) چیست؟

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (SMM) (همچنین به عنوان بازاریابی دیجیتال و بازاریابی الکترونیکی شناخته می‌شود) استفاده از رسانه‌های اجتماعی، پلتفرم‌هایی است که کاربران بر روی آن شبکه‌ های اجتماعی می ‌سازند و اطلاعات را به اشتراک می‌گذارند (برای ایجاد برند یک شرکت، افزایش فروش و افزایش ترافیک وب ‌سایت). بازاریابی رسانه های اجتماعی (SMM) علاوه بر ارائه راهی برای تعامل با مشتریان فعلی و رسیدن به مشتریان جدید، دارای تجزیه و تحلیل داده های هدفمند است که به بازاریابان امکان می دهد موفقیت تلاش های خود را ردیابی کنند و راه های بیشتری را برای تعامل شناسایی نمایند.

چرا بازاریابی رسانه های اجتماعی انقدر قدرتمند است؟

قدرت بازاریابی رسانه های اجتماعی (SMM) توسط ظرفیت بی نظیر رسانه های اجتماعی در سه حوزه اصلی بازاریابی هدایت می شود: ارتباط، تعامل و داده های مشتری.

اتصال: نه تنها رسانه‌ های اجتماعی به کسب‌ و کارها امکان می‌ دهند تا با مشتریان به روش ‌هایی ارتباط برقرار کنند که قبلا غیرممکن بود، بلکه طیف فوق‌ العاده ‌ای از راه ‌ها برای ارتباط با مخاطبان هدف وجود دارد.

تعامل: ماهیت پویای تعامل در رسانه‌ های اجتماعی به کسب ‌و کارها این امکان را می ‌دهد تا از فرصت‌ های تبلیغاتی رایگان بین مشتریان موجود و بالقوه استفاده کنند.

داده های مشتری: یک طرح بازاریابی رسانه اجتماعی (SMM) که به خوبی طراحی شده است، منبع ارزشمند دیگری را برای افزایش نتایج بازاریابی ارائه می دهد. ابزارهای SMM به جای اینکه تحت تاثیر 3 ولت داده های بزرگ (حجم، تنوع و سرعت) قرار بگیرند، این ظرفیت را دارند که نه تنها داده های مشتری را استخراج کنند، بلکه این طلا را به تجزیه و تحلیل بازار عملی تبدیل کنند.

سوشال مدیا بازاریابی دیجیتالی

سوشال مدیا بازاریابی دیجیتالی چگونه کار می کند

همانطور که پلتفرم هایی مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام شروع به کار کردند، رسانه های اجتماعی نه تنها نحوه ارتباط ما با یکدیگر، بلکه روشی را که کسب و کارها می توانند بر رفتار مصرف کننده تأثیر بگذارند را نیز متحول کردند – از ترویج محتوایی که باعث تعامل تا استخراج جغرافیایی، جمعیتی و شخصی می شو

برنامه اقدام SMM: هرچه استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی (SMM) شما هدفمندتر باشد، موثرتر خواهد بود. Hootsuite، ارائه‌دهنده نرم‌افزار پیشرو در فضای مدیریت رسانه‌های اجتماعی، برنامه عملیاتی زیر را برای ایجاد یک کمپین SMM که دارای چارچوب اجرایی و همچنین معیارهای عملکرد است، توصیه می ‌کند:

 • اهداف SMM را برای اجرای اهداف تجاری تراز کنید
 • با مشتری هدف خود آشنا شوید (سن، موقعیت مکانی، درآمد، عنوان شغل، صنعت، علایق)
 • یک تحلیل رقابتی در مورد رقیبان خود انجام دهید (موفقیت ها و شکست ها)
 • یک تقویم برای تحویل محتوای SMM ایجاد کنید
 • بهترین محتوای کلاس را ایجاد نمایید
 • ردیابی عملکرد و تنظیم استراتژی SMM در صورت نیاز

مزایای بارایابی دیجیتالی در سوشال مدیا

 • به شرکت ها کمک کند تا به راحتی برند خود را تبلیغ کنند
 • راه‌حل‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری را با قرار گرفتن در معرض عالی به شرکت‌ها ارائه می‌دهد
 • برای تعاملات هدفمند یا خاص استفاده شود

کلام آخر

امروزه سوشال مدیا بازاریابی دیجیتالی باعث پیشرفت و ارتقا بسیاری از شغل ها شده است و افراد بسیار زیادی با استفاده از آن می توانند درآمدشان را افزایش دهند. بلاگرها در فضاهای مجازی همچون اینستاگرام، فیس بوک و … توانسته اند مشتریان وفاداری را ایجاد کرده و در نهایت به رونق کسب و کارها کمک ویژه ای کنند.

برای ایجاد سایت خود می توانید و بازاریابی در دنیای اینترنت از امن اس اس ال کمک بگیرید.

منبع

پریا اصبری
پریا اصبری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :