هرزنامه یا اسپم چیست؟

دسته بندی ها : سئو نفیسه رفیع پور
هرزنامه

وقتی به هرزنامه فکر می کنید چه چیزی به ذهن شما خطور می کند؟ قرص های معجزه آسای پزشکان دیجیتال؟ و یا داروخانه های اینترنتی که رشد موهای شما و سایر موارد را تضمین می کنند؟

غالباً، اسپم ها برای اهداف تجاری ارسال می شوند. در حالی که برخی از مردم آن را غیراخلاقی می دانند، بسیاری از مشاغل هنوز از نامه های ناخواسته استفاده می کنند زیرا هزینه آن بسیار کم است و مشاغل می توانند مقادیر انبوه را به طور مداوم ارسال کنند.

هرزنامه همچنین می تواند تلاشی مخرب برای دسترسی به رایانه شما باشد. ما تمایل داریم که جرایم اینترنتی را اتفاقی برای افراد دیگر بدانیم، افرادی که به راحتی مراقب فعالیت های آنلاین خود نبودند. واقعیت این است که همه ما دائما در معرض حمله مجرمان اینترنتی هستیم و اثبات آن در صندوق ورودی شماست.

تاریخچه هرزنامه

هرزنامه دقیقا مانند ایمیل به عنوان یک آزمایش فکری شروع شد. سیستم های ایمیل ابتدا بین دو کامپیوتر در یک اتاق، سپس همکاران در یک طبقه، سپس همان دانشگاه و در نهایت در همان شبکه تنظیم شدند.

گری تورک در سال 1978 اولین پیام هرزنامه را با تبلیغ یک سیستم کامپیوتری جدید DEC برای کاربران ARPANET ارسال کرد.

سال ها بعد وکلای مهاجرتی کانتر و سیگل، که در سال 1994، وانمود کردند که از هنجارهای فرهنگی بی اطلاع هستند اقدام به ارسال پست های گسترده ای نمودند که خدماتشان را به صدها گروه خاص در موضوع USENET تبلیغ می کرد.

به طور همزمان، افراد تازه وارد شبکه به سرعت دریافتند که ایمیل نیز بدون هیچ گونه ملاحظه امنیتی ساخته شده است و از روزنه ها برای اسپم کردن استفاده کردند.

در اوایل دهه 1990 به دست آوردن آدرس ایمیل یک چالش بود، بنابراین وقتی شخصی هرزنامه ارسال می کرد، منبع به سرعت شناسایی و در سایت های دریافت کننده مسدود می شد. هرزنامه نویسان به زودی کشف کردند که می توانند آدرس و دامنه را جعل کنند، بنابراین IP ها مسدود شدند.

سپس دریافتند که می توانند پیام های خود را از طریق سرورهای نامه شخص ثالث برای تبادل ایمیل به صورت مشارکتی ارسال کنند و دوران هرزنامه ” باز” متولد شد.

کم خطر اما مشکل ساز

همانطور که در اصل هرزنامه ها نسبتا بی خطر بودند و معمولا توصیه به خرید خدمات مهاجرتی یا کالاهای واقعی می کردند اما همه چیز به سرعت به داروهای غیرقانونی، پورنوگرافی، کلاهبرداری با هزینه پیش پرداخت، کالاهای تقلبی، وب سایت های همسریابی جعلی و غیره تبدیل شد.

فیشینگ در ابتدا کاملاً ساده و به دنبال سرقت اطلاعات ورود به سیستم از طریق ایمیل کاربران بود تا اسپمر بتواند از آنها برای ارسال هرزنامه بیشتر استفاده کند. اندکی بعد، حساب های مالی افراد به یک هدف محبوب فیشینگ تبدیل شد و با پیشرفت همه چیز از دهه 2000، فیشرها توجه خود را به اهداف با ارزش بالاتر معطوف کردند، حساب های بانکی شرکت های کوچک و متوسط.

هرزنامه

 تعریف هرزنامه

تعریف کلاسیک هرزنامه و درواقع خود کلمه آن به معنی پیامهای انبوه ناخواسته است، یعنی پیامهای ارسال شده به چندین گیرنده که آنها را نخواسته اند.

یک پیام فقط در صورت داشتن هر دو ویژگی یعنی ناخواسته و انبوه بودن، هرزنامه محسوب می شود.

انواع هرزنامه

1. تبلیغات

این یکی از رایج ترین انواع هرزنامه است. قطعا شما قبلا چندین ایمیل ناخواسته با ارائه محصولات و

خدمات دریافت کرده اید، مانند قرص های کاهش وزن و پیشنهادات تنیس.

2. پیام های زنجیره ای

“اتفاق بدی برای شما رخ خواهد داد” معمولاً نامه های زنجیره ای داستان های مهیجی را برایتان می فرستند و شما را ترغیب می کنند که پیام را ارسال کنید، مراقب باشید یا بدشانسی به سراغتان خواهد آمد.

3. پست اسپم

پست اسپم ها در سایت های وردپرسی، شبکه های اجتماعی و در کل هر جا که شما قادر به پست گذاری باشید نمایان خواهند شد. ممکن است محتوایی غیر مرتبط بدون اجازه شما بر روی صفحه و یا وب سایت شخصی تان منتشر شود. این محتوا می تواند شامل لینک، نوشته و عکس باشد.

4. کامنت اسپم

این نوع از اسپم بلاگرها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. به عنوان مثال شما مطلبی را می خوانید و برای دریافت اطلاعات بیشتر به کامنت ها مراجعه می کنید ولی در بین کامنت ها تعداد زیادی کامنت تبلیغاتی می یابید که شما را از ادامه اینکار باز خواهند داشت.

انواع رایج هرزنامه های مخرب

1. هشدارهای آنتی ویروس

این ایمیل ها در مورد آلودگی به ویروس رایانه به شما هشدار می دهند و راه حلی برای رفع تهدید سایبری ارائه خواهد داد، اما گاهی اوقات نیز کلیک روی لینک آنتی ویروس که بدون شناخت برایتان فرستاده شده، می تواند به هکر اجازه دسترسی به سیستم شما را بدهد یا یک فایل مخرب را بارگیری کند.

اگر مشکوک هستید که رایانه شما آلوده است، از نرم افزارهای سایبری قانونی استفاده کنید.

2. جعل ایمیل

از آنجا که ایمیل های هرزنامه به طرز ماهرانه ای پیام های قانونی شرکت را تقلید خواهند کرد تا شما را به فعالیت وادار کنند.

قبل از اینکه به هر چیزی پاسخ دهید یا کلیک کنید، خط فرم بررسی کنید تا از قانونی بودن آدرس ایمیل فرستنده (نه فقط نام مستعار) مطمئن شوید. در صورت تردید، برای بررسی واقعی بودن ایمیل با شرکت تماس بگیرید.

3. برندگان قرعه کشی

اسپمرها اغلب با ارسال نامه های الکترونیکی ادعا می کنند که شما برنده قرعه کشی یا جایزه شده اید. آنها شما ترغیب به پاسخ دادن سریع برای جمع آوری جایزه تان می کنند و ممکن است از شما بخواهند روی پیوند کلیک کنید یا اطلاعات شخصی خود را ارسال کنید.

اگر درباره مسابقه اطلاعاتی ندارید و یا آدرس ایمیل مشکوک است، روی هیچ لینکی کلیک نکنید و یا با جزئییات شخصی جواب ندهید.

4. کلاهبرداری پول

متأسفانه اسپمرها حسن نیت مردم را شکار می کنند. کلاهبرداری رایج پول با نامه های الکترونیکی درخواست کمک در شرایط وخیم آغاز می شود. اسپمر داستانی درباره نیاز به بودجه برای یک موقعیت اضطراری خانوادگی یا یک واقعه غم انگیز می سازند.

همیشه در ارائه اطلاعات شخصی یا ارسال پول محتاط باشید.

روش های متوقف کردن هرزنامه

1. هرزنامه ها را پاسخ ندهید

اولین توصیه ما در مورد توقف هرزنامه این است: پاسخ دادن به هرزنامه را متوقف کنید! آیا تابحال یک ایمیل هرزنامه ناخوشایند خوانده اید که از خود بپرسید “چه کسی واقعاً این موارد را کلیک می کند یا به آنها پاسخ می دهد؟”

در یک نظرسنجی هرزنامه که انجام شده است، 46٪ از پاسخ دهندگان گفتند که از روی کنجکاوی، برای لغو اشتراک یا اطلاعات بیشتر در مورد محصولات و یا خدمات ارائه شده، بر روی هرزنامه کلیک کردند یا به آنها پاسخ دادند. با پاسخ به هرزنامه، به اسپمرها نشان می دهید که ایمیل شما معتبر است و آنها هرزنامه بیشتری را برای شما ارسال می کنند.

2. فیلتر هرزنامه خود را روشن کنید

ارائه دهندگان ایمیل در هنگام توقف هرزنامه کار سختی را انجام می دهند.

گاهی اوقات به اشتباه ایمیل های مجاز، به پوشه هرزنامه راه می یابند، اما می توانید با پرچم گذاری این ایمیل ها به عنوان “هرزنامه نیست” و افزودن فرستنده های قانونی به لیست مخاطبین خود، از این اتفاق در آینده جلوگیری کنید.

3. از احراز هویت چند عاملی استفاده کنید

با احراز هویت دو عاملی یا چند عاملی، حتی اگر نام کاربری و رمز ورود شما از طریق حمله فیشینگ به خطر بیفتد، مجرمان اینترنتی نمی توانند شرایط احراز هویت اضافی مرتبط با حساب شما را پیدا کنند.

4. امنیت سایبری را نصب کنید

در صورت کلیک روی پیوند نامناسب یا بدافزاری که از طریق هرزنامه برای شما ارسال شده است، آنرا بارگیری می کنید. نرم افزار خوب امنیت سایبری بدافزار را شناسایی کرده و قبل از آسیب رساندن به سیستم یا شبکه، آن را خاموش می کند.

منبع

نفیسه رفیع پور
نفیسه رفیع پور

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :