بررسی مراحل دیجیتال مارکتینگ

دسته بندی ها : سئو پریا اصبری
مراحل دیجیتال مارکتینگ

طبق تحقیقات، حدود 356 میلیارد دلار آمریکا در سال 2020 برای تبلیغات دیجیتال هزینه شده است که انتظار می رود در سال های آینده افزایش یابد. این ارقام اهمیت تبلیغات دیجیتال را هم برای کسب و کارهای کوچک و هم برای کسب ‌و کارهای معتبر نشان می‌ دهد. با استفاده از این مبالغ فزاینده پول در کمپین های بازاریابی دیجیتال، برای سازمان ها حیاتی تر از همیشه است که استراتژی های محکمی در پشت کمپین های بازاریابی دیجیتال خود داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که از منابع خود به طور موثر استفاده می کنند. در این مقاله مراحل دیجیتال مارکتینگ به صورت خلاصه ای توضیح داده شده است.

چرا بازاریابی دیجیتالی مهم است؟

بازاریابی دیجیتال به فرآیند هدف قرار دادن یک گروه خاص از طریق کمپین هایی که بر فناوری تکیه دارند، گفته می شود. همانطور که استفاده ما از فناوری، در طول زمان افزایش می یابد، اهمیت بازاریابی دیجیتال نیز افزایش یافته است.

به زبان ساده، بازاریابی دیجیتال برای افزایش وفاداری مشتری، هدف قرار دادن مخاطبان مناسب، به دست آوردن اعتبار برند، اندازه‌ گیری دقیق نتایج و ایجاد یک خط لوله ثابت است.

مراحل دیجیتال مارکتینگ

دانستن اهمیت بازاریابی دیجیتال بسیار مهم است. این امر مستلزم کنار هم قرار دادن جنبه های مختلف کسب و کار شما برای مشاهده رشد آن و رسیدن به اهداف مالی خود می باشد.

فاز 1: راه اندازی و تعیین استراتژی بازاریابی دیجیتال

اولین مرحله از چرخه حیات بازاریابی دیجیتال با یک استراتژی آغاز می شود. قبل از شروع یک کمپین دیجیتال مارکتینگ، ابتدا باید استراتژی ای را که فکر می کنید کارساز باشد، ایجاد و تعیین کنید. برای توسعه این استراتژی اولیه، با پی بردن به اهداف کسب و کار خود، ارزیابی چالش هایی که احتمالاً با آن مواجه خواهید شد را اضافه کنید. برخی از سوالات مهمی که می توانید برای کمک به تعیین این موارد از خود بپرسید عبارتند از:

 • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟
 • محصولات یا خدمات شما چگونه نسبت به بقیه منحصر به فرد است؟
 • چه مشکلاتی را می خواهید حل کنید؟
 • بهترین بستر دیجیتال برای ایجاد و انتشار محتوای شما کدام است؟
 • آیا استراتژی هایی برای سنجش موفقیت یا شکست کمپین بازاریابی دیجیتال خود دارید؟
 • قصد دارید چه نوع محتوایی تولید و منتشر کنید؟

هدف در اینجا این است که با درک بهتر مخاطبان خود و مراحل مختلف چرخه حیات مشتری، بفهمید که تلاش شما برای رسیدن به اهدافتان باید در چه کانال هایی صرف شود.

فاز 2: اجرا و کشش

مرحله اول به طور قابل درک چالش برانگیز است، اما شما را برای یک مسیر هموار ادامه مرحله دوم آماده می کند: پیاده سازی و کشش. با استفاده از اطلاعاتی که در مرحله اول جمع آوری کردید، شروع به اجرای استراتژی بازاریابی دیجیتال خود کنید. اینکه کمپین دیجیتال مارکتینگ خود را چقدر سریع یا آهسته پیش می برید، بستگی به این دارد که می خواهید در نهایت به چه چیزی برسید و بودجه شما چقدر است.

در مراحل دیجیتال مارکتینگ، با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنید و تا حد امکان داده ها را از طریق تجزیه و تحلیل جمع آوری نمایید. اجازه دهید این داده ها تصویری از واکنش مخاطبان هدف شما، نسبت به برندتان را از طریق کانال های مختلفی که برای دنبال کردن انتخاب کرده اید، نشان دهد. بر ایجاد و حفظ روابط سالم با مخاطبان و مشتریان هدف خود تمرکز کنید.

فاز 3: تبدیل و گسترش

معمولاً، هدف اصلی از اجرای یک کمپین بازاریابی دیجیتال، تبدیل کاربران (مخاطبان هدف شما) به مشتریان واقعی پولی است. این مرحله فرصتی است برای ارائه یک نقطه تبدیل آسان برای مخاطبان و آنها را به مرحله بعدی چرخه حیات مشتری سوق می دهد.

فاز 4: درک خواسته های مشتری

در این مرحله، احتمالاً می دانید که آیا کمپین بازاریابی دیجیتال شما موفق بوده است یا خیر. داده های شما می تواند تصویر بزرگی از خواسته های مشتریانتان را ارائه دهد.

همچنین این زمان خوبی است که مستقیماً با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنید و از آنها بپرسید که چه چیزی را دوست دارند.

فاز 5: برنامه ریزی مجدد و تحقیق

اکنون که داده ها را در اختیار دارید، وقت آن است که از آنها استفاده نمایید. شکاف های موجود در استراتژی های خود را پیدا کنید. مطمئن شوید که مخاطبان هدف اولیه شما واقعاً همان کسانی هستند که باید دنبال آن باشید. نقاط فروش منحصر به فرد محصولات یا خدمات خود را بررسی کنید و ببینید آیا آنها هنوز قابل اجرا هستند یا خیر.

مراحل دیجیتال مارکتینگ

از آنجایی که بازاریابی دیجیتال متکی به فناوری بوده و به طور مداوم در حال پیشرفت است، اکنون زمان شماست که به دنبال آخرین روندها در جایگاه خود باشید و با آنها تکامل پیدا کنید. رقبا را بررسی کنید، به دنبال پلتفرم‌ های جدید و ارزشمندی باشید که ممکن است تأثیری داشته باشند. تحقیق کنید و استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را بر اساس آن تنظیم نمایید.

کلام آخر

با انجام مراحل دیجیتال مارکتینگ بالا می توانید فروش را در سایت خود بالا برده و نتیجه مثبتی به دست آورید. شرکت امن اس اس ال در زمینه راه اندازی سایت می تواند شما را راهنمایی کرده و در خرید هاست و بالا بردن سایت به شما کمک کند.

منبع

پریا اصبری
پریا اصبری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :