انواع دیتابیس

دسته بندی ها : متفرقه مریم برفرنژاد
داده کاوی چیست

دیتابیس مجموعه ای از اطلاعات است که به گونه ای سازمان یافته که می توان به راحتی به آنها دسترسی پیدا کرده و  مدیریت و به روزرسانی کرد. آنها از ذخیره سازی الکترونیکی و دستکاری اطلاعات پشتیبانی کرده و مدیریت داده ها را آسان می کنند. انواع دیتابیس در دنیای برنامه نویسی وجود دارد که هر کدام به روش خاص خود عمل می کنند.

در یک دیتابیس، اطلاعات دیجیتال مربوط به مشتری در ردیف ها، ستون ها و جداول سازماندهی می شوند که برای سهولت یافتن اطلاعات مربوطه از طریق پرس و جوهای SQL یا NoSQL استفاده می گردند. یک دیتابیس گرافیکی از اصول خاصی برای تعریف روابط بین ورودی داده ها و پرس و جوها استفاده میکند.

انواع دیتابیس

دیتابیس ها از زمان تاسیس خود در دهه 1960 میلادی، درشروع با پایگاه های سلسله مراتبی و شبکه ای، تا دهه 1980 با دیتابیس های شی گرا و امروزه با پایگاه های SQL و NoSQL و دیتابیس های ابری، تکامل یافته اند.

می توان دیتابیس ها را بر اساس نوع محتوا طبقه بندی کرد: کتابشناسی، متن کامل، عددی و تصاویر. در محاسبات، پایگاه های داده گاهی اوقات با توجه به رویکرد سازمانی آنها طبقه بندی می شوند از رایج ترین آنها، دیتابیس رابطه ای، دیتابیس توزیع شده، دیتابیس ابر، دیتابیس نمودار، دیتابیس شی گرا ودیتابیس NoSQL می باشند.

انواع دیتابیس

دیتابیس رابطه ای

یکی از انواع دیتابیس پر کاربرد، دیتابیس رابطه ای است. دیتابیس های رابطه ای از مجموعه ای از جداول با داده ها تشکیل شده اند که در یک گروه از پیش تعریف شده قرار می گیرند. هر جدول حداقل یک دسته داده در یک ستون دارد و هر سطر یک نمونه داده خاص برای دسته هایی دارد که در ستون ها تعریف شده است.

توزیع شده

یک دیتابیس توزیع شده، در آن بخشهایی از دیتابیس در چندین مکان فیزیکی ذخیره می شود و پردازش در آن در بین نقاط مختلف شبکه پراکنده یا تکثیر می شود.

پایگاه های داده توزیع شده می توانند همگن یا ناهمگن باشند. تمام مکان های فیزیکی در یک سیستم دیتابیس توزیع شده همگن از همان سخت افزار اساسی برخوردار هستند و سیستم عامل ها و برنامه های دیتابیس یکسانی را اجرا می کنند. سخت افزار، سیستم عامل یا برنامه های دیتابیس در یک دیتابیس توزیع شده ناهمگن ممکن است در هر یک از مکان ها متفاوت باشد.

دیتابیس ابر

دیتابیس ابری، دیتابیسی است که برای محیط مجازی بهینه سازی یا در یک ابر ترکیبی، ابر عمومی یا ابر خصوصی ساخته شده است. پایگاه های داده ابری مزایایی مانند توانایی پرداخت هزینه ذخیره سازی و پهنای باند به صورت یکبار مصرف را فراهم می کنند و مقیاس پذیری را در صورت تقاضا، همراه با دسترسی زیاد فراهم می کنند.

همچنین یک دیتابیس ابری به شرکت ها این امکان را می دهد تا از برنامه های تجاری در استقرار نرم افزار به عنوان سرویس پشتیبانی کنند.

دیتابیس NoSQL

دیتابیس های NoSQL برای مسائل مربوط به عملکرد داده های بزرگ که دیتابیس های رابطه ای برای حل آنها ساخته نشده اند، موثر هستند. وقتی سازمان باید تعداد زیادی از داده های غیر ساختاری یا داده هایی را که در چندین سرور مجازی در ابر ذخیره شده اند، تجزیه و تحلیل کند.

شی گرا

مواردی که با استفاده از زبان های برنامه نویسی شی گرا ایجاد می شوند، اغلب در دیتابیس رابطه ای ذخیره می شوند، اما پایگاه های داده شی گرا برای آن موارد مناسب هستند.

نموداری

دیتابیس نموداریا دیتابیس گراف، نوعی دیتابیس NoSQL است که از تئوری نمودار برای ذخیره، نقشه برداری و روابط پرس و جو استفاده می کند. دیتابیس های نمودار در واقع مجموعه ای از گره ها و لبه ها هستند، جایی که هر گره نمایانگر موجودی است و هر لبه ارتباط بین گره ها را نشان می دهد.

دیتابیس های نمودار برای محبوب سازی در تجزیه و تحلیل ارتباطات در حال افزایش هستند. به عنوان مثال، شرکت ها ممکن است از یک دیتابیس گرافیکی برای استخراج داده های مشتریان در شبکه های اجتماعی استفاده کنند.

منبع

مریم برفرنژاد
مریم برفرنژاد

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :