همه چیز در مورد سرور مجازی

دسته بندی ها : تکنولوژی, مقالات پریا اصبری
ویژگی های سرور مجازی

در مقایسه با یک سرور اختصاصی، یک سرور مجازی منابع نرم افزاری و سخت افزاری را با سایر سیستم عامل ها (OS) به اشتراک می گذارد. سرورهای مجازی در مواقع بسیار استفاده می شوند؛ زیرا می توانند کنترل منابع کارآمدتری را ارائه دهند و از طریق مجازی سازی سرور به عنوان گزینه مقرون به صرفه به حساب آیند. ما در این مقاله ویژگی های سرور مجازی را به صورت خلاصه ای آورده ایم.

به طور سنتی، یک سرور فیزیکی به یک کار یا برنامه خاص با قدرت پردازش کامل خود اختصاص داده می شود. چندین سرور فیزیکی برای نگهداری نیاز به فضا، قدرت و پول دارند، درحالی که سرور مجازی نیاز به این موارد ندارد.

سرور مجازی چیست؟

یک سرور مجازی عملکرد یک سرور اختصاصی فیزیکی را تقلید می کند. چندین سرور مجازی ممکن است بر روی یک سرور فلزی خالی پیاده سازی شوند که هر کدام دارای سیستم عامل، تامین مستقل و نرم افزار خاص خود هستند. سرور ماشین مجازی از زیرساخت مجازی، نرم افزار مجازی سازی استفاده کرده و منابع کامپیوتری سرور فیزیکی را برای ایجاد محیط های مجازی خلاصه می کند.

ویژگی های سرور مجازی

مزایای سرورهای مجازی شامل تهیه سریعتر برنامه ها و منابع، بهبود بازیابی مخرب ها و تداوم کسب و کار و به حداقل رساندن یا حذف زمان خرابی است. مجازی سازی همچنین بهره وری، چابکی، کارایی و پاسخگویی IT را افزایش می دهد. مزایای اضافی سرورهای مجازی شامل کاهش هزینه های عملیاتی و سرمایه و مدیریت ساده مرکز داده است.

محیط های سرور مجازی نیز از نظر نحوه نگهداری رمزهای عبور و سیستم های امنیتی از محیط های سرور اختصاصی تقلید می کنند. هزینه میزبانی سرور مجازی نسبت به تعمیر و نگهداری مرکز داده ارزان‌ تر است و نصب نرم‌ افزار سرور ممکن است، هزینه‌های میزبانی وب را کاهش دهد.

پر کردن منابع رایج ترین مشکل بالقوه سرورهای مجازی است. این زمانی اتفاق می افتد که سرریز سرورهای مجازی در یک ماشین فیزیکی باعث می شود که برخی از سرورهای مجازی بیش از حد از منابع استفاده کنند که منجر به مشکلات عملکرد می شود. با این حال، این مشکل منابع با اجرای مناسب قابل اجتناب است.

برای دستیابی به کارایی، مدیران از نرم افزار مجازی سازی سرور ویژه برای تقسیم یک سرور اختصاصی فیزیکی به چندین سرور مجازی استفاده می کنند. تبدیل یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی باعث استفاده بهتر از قدرت و منابع می شود. این به نوبه خود هر سرور فیزیکی را قادر می سازد تا چندین سیستم عامل و برنامه های کاربردی را به طور موثر اجرا کند.

تفاوت بین سرور فیزیکی و سرور مجازی چیست؟

از نظر فنی، یک سرور مجازی تنها به عنوان یک فضای پارتیشن بندی شده در یک سرور فیزیکی وجود دارد. برای کاربران، تفاوت کمی وجود دارد. با این حال، در عمل، یک سری از مزایای مجازی سازی سرور وجود دارد که در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

مجازی سازی سرور چیست؟

مجازی سازی سرور از نرم افزار مجازی سازی برای پارتیشن بندی یا تقسیم سرور استفاده می کند تا مانند چندین سرور مجازی به نظر برسد و عمل کند. سپس هر سرور مجازی می تواند سیستم عامل خود را اجرا کند و در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب، سرور به عنوان یک کل می تواند به طرق مختلف مورد استفاده قرار گیرد و بهینه سازی شود تا اینکه فقط به یک برنامه یا وظیفه اختصاص داده شود.

ویژگی های سرور مجازی و مزایای مجازی سازی سرور

مقرون به صرفه: با پارتیشن بندی سرورها، عرضه سرورها با هزینه تقریباً صفر به طور چشمگیری افزایش می یابد.

جداسازی منابع محیط‌ های کاربری مستقل تضمین می ‌کنند که مواردی مانند تست نرم ‌افزار بر همه کاربران تأثیر نمی ‌گذارد.

صرفه جویی در انرژی و فضا: سرورهای کمتر به معنای مصرف انرژی کمتر و در نتیجه ذخیره فضای کمتر آنهاست.

پر کردن منابع رایج ترین چالش مجازی سازی سرور است. سرورهای مجازی بیش از حد یک سرور فیزیکی را شلوغ کرده و به عملکرد آسیب می رساند.

ویژگی های سرور مجازی

سرور خصوصی مجازی چیست؟

سرور خصوصی مجازی (VPS) یک سرور مجازی است که از دیدگاه کاربر یک سرور اختصاصی/خصوصی است، اگرچه یک کامپیوتر فیزیکی مشترک که چندین سیستم عامل را اجرا می کند، هر سرور مجازی را نیز به اجرا در میآورد. VPS گاهی اوقات سرور اختصاصی مجازی (VDS) نیز نامیده می شود. هر دو VPS و VDS انواعی از سرورهای مجازی هستند.

تفاوت بین سرور مجازی با سایر سرورها

تفاوت بین سرور مجازی و میزبانی ابری چیست؟

تفاوت اصلی بین سرورهای مجازی و محیط های میزبانی ابری این است که یک سرور مجازی برای یک کاربر ایجاد می شود، در حالی که هاست ابری برای بسیاری از کاربران طراحی شده است.

تفاوت بین دسکتاپ مجازی و سرور مجازی چیست؟

سرورهای مجازی و دسکتاپ های مجازی می توانند در عمل به برخی از اهداف مجازی سازی سرور یکسان برای شبکه رایانه شما دست یابند. درواقع دسکتاپ مجازی فناوری است که به کاربران مختلف اجازه می دهد تا سیستم عامل های مختلف را بر روی یک کامپیوتر اجرا کرده و جدا از ماشین فیزیکی کار کنند، یا در صورت گم شدن یا دزدیده شدن یک دستگاه، دستگاه های متصل را قطع کنند.

یک سرور مجازی ممکن است همچنان به کاربران راه دور اجازه کار و اجرای سیستم عامل های مختلف را بدهد، اما قابلیت های اضافی نیز دارد. به عنوان مثال، یک سرور مجازی می تواند برای آزمایش نرم افزار یا برنامه های جدید بدون از کار انداختن کل سرور استفاده شود. سرور دسکتاپ مجازی شکلی از زیرساخت دسکتاپ مجازی است. این نوع سرور مجازی برای ایجاد یک محیط دسکتاپ مجازی برای میزبانی چندین دسکتاپ مجازی روی سرور مجازی طراحی شده برای این منظور استفاده می شود.

کلام آخر

سرور مجازی یکی از بهترین و پرطرفدارترین سرورهای موجود در جهان بوده و سایت های بسیاری میزبانی خود را بر روی آن به اجرا در می آورند. ما در این پست ویژگی های سرور مجازی را به صورت خلاصه ای بررسی کرده ایم؛ برای آشنایی با انواع سرور ها و خرید هاست سی پنل ایران، کلیک کنید.

منبع

پریا اصبری
پریا اصبری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :