نگاهی به دامنه سایت

دسته بندی ها : سئو مونا اکبری
دامنه سایت چیست

مبتدیان اغلب می پرسند: دامنه سایت چیست و دامنه ها چگونه کار می کنند؟ اگر مبتدی هستید، ممکن است شنیده باشید که برای ساخت وب سایت به دامنه نیاز دارید.

با این حال، بسیاری از مبتدیان نام دامنه را با یک وب سایت یا سرویس میزبانی وب اشتباه می گیرند. اگر تازه کار خود را شروع کرده اید، تمام این اصطلاحات مختلف ممکن است خیلی فنی به نظر برسند.

در این مقاله، خواهیم گفت که نام دامنه سایت چیست و دامنه ها چگونه کار می کنند. هدف، کمک به شما در درک و انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت خود است.

دامنه سایت چیست؟

اینترنت یک شبکه عظیم رایانه است که از طریق شبکه جهانی کابل به یکدیگر متصل می شوند. هر رایانه ای در این شبکه می تواند با رایانه های دیگر ارتباط برقرار کند.

برای شناسایی آنها، به هر رایانه یک آدرس IP اختصاص داده شده است. این یک سری اعداد است که یک رایانه خاص را در اینترنت شناسایی می کند. یک آدرس IP معمولی به این شکل است:

66.249.66.1

اکنون به خاطر سپردن یک آدرس IP مانند این بسیار دشوار است. نام دامنه ها برای حل این مشکل اختراع شد.

اکنون اگر می خواهید از یک وب سایت بازدید کنید، دیگر نیازی به وارد کردن یک رشته طولانی از اعداد نیست. در عوض، می توانید با تایپ یک نام دامنه به راحتی به خاطر سپرده شده در نوار آدرس مرورگر خود، از آن دیدن کنید.

نام دامنه چگونه کار می کند؟

برای درک اینکه نام دامنه در واقع چگونه کار می کند، نگاهی خواهیم انداخت که وقتی آن را در مرورگر خود وارد می کنید چه اتفاقی می افتد.

هنگامی که یک نام دامنه را در مرورگر وب خود وارد می کنید، ابتدا درخواستی را به یک شبکه سرور جهانی ارسال می کند که سیستم نام دامنه (DNS) را تشکیل می دهند.

سپس این سرورها به دنبال نام سرورهای مرتبط با دامنه می گردند و درخواست را به آن سرورهای نامی ارسال می کنند.

به عنوان مثال، اگر وب سایت شما در Bluehost میزبانی شود ، اطلاعات سرور نام آن به این صورت خواهد بود:

ns1.bluehost.com

ns2.bluehost.com

این سرورهای نام، رایانه هایی هستند که توسط شرکت میزبان شما مدیریت می شوند. شرکت میزبان شما درخواست شما را به رایانه ای که وب سایت شما در آن ذخیره شده ارسال می کند.

به این رایانه وب سرور گفته می شود. این نرم افزار ویژه ای نصب کرده است (Apache، Nginx دو نرم افزار محبوب وب سرور هستند). وب سرور اکنون صفحه وب و اطلاعات مربوط به آن را واکشی می کند.

سرانجام، سپس این داده ها را به مرورگر ارسال می کند.

دامنه سایت چیست
دامنه سایت چیست

نام دامنه با وب سایت و میزبانی وب چه تفاوتی دارد؟

برای ایجاد وب سایت خود ، هم به نام دامنه و هم به میزبانی وب نیاز دارید.

با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که آنها دو سرویس جداگانه هستند و می توانید آنها را از دو شرکت مختلف خریداری کنید.

حال ممکن است از خود بپرسید که اگر آنها را از دو شرکت جداگانه بخرید چگونه کار می کند؟

شما فقط باید تنظیمات نام دامنه خود را ویرایش کرده و اطلاعات Name Server را که توسط شرکت میزبان شما ارائه شده وارد کنید. اطلاعات سرور Name مشخص می کند که برای چه نام های دامنه شما درخواست های کاربر ارسال شود.

توصیه می کنیم هم نام دامنه و هم میزبانی خود را از یک شرکت دریافت کنید. با این کار می توانید به راحتی در یک حساب کاربری آنها را مدیریت کنید.

انواع مختلف نام دامنه

نام دامنه در پسوندهای مختلفی موجود است. مشهورترین آن com. است. گزینه های زیادی مانند .org ، .net ، .tv ، .info ، .io. و موارد دیگر وجود دارد. با این حال ما همیشه توصیه می کنیم از پسوند دامنه com. استفاده کنید.

دامنه سطح بالا – TLD دامنه سطح بالا یا TLD پسوندهای دامنه عمومی هستند که در بالاترین سطح در سیستم نام دامنه لیست شده اند.

صدها TLD وجود دارد ، اما مشهورترین آنها .com ، .org ، و .net هستند. سایر TLD ها کمتر شناخته شده اند و استفاده از آنها را توصیه نمی کنیم. به عنوان مثال ، .biz ، .club ، .info ، .agency و موارد دیگر.

دامنه سطح بالا کد کشور – ccTLD دامنه سطح بالا کد کشور یا ccTLD نام دامنه خاص کشور است که با پسوند کد کشور مانند uk. برای انگلستان ، de. برای آلمان ختم می شود.

وب سایتهایی که می خواهند مخاطبان یک کشور خاص را هدف قرار دهند از آنها استفاده می شود.

دامنه سطح بالای حمایت شده – sTLD دامنه سطح بالا یا sTLD با حمایت مالی دسته ای از TLD است که دارای یک حامی مالی است که نماینده جامعه خاصی است که توسط پسوند دامنه ارائه می شود.

به عنوان مثال edu. برای سازمانهای مرتبط با آموزش، gov. برای دولت ایالات متحده و موارد دیگر.

چه کسی مسئول سیستم نام دامنه است؟

شرکت اینترنتی برای نامها و شماره های اختصاص یافته (ICANN) سیستم نام دامنه ها را مدیریت می کند. این یک سازمان غیرانتفاعی است که سیاست های ایجاد نام دامنه را ایجاد و اجرا می کند.

ICANN به شرکت هایی به نام Domain Name Registrars برای فروش نام دامنه اجازه می دهد. این ثبت کنندگان دامنه مجاز به تغییر از طرف شما در ثبت نام دامنه هستند.

ثبت نام دامنه می تواند نام دامنه را بفروشد، سوابق آن، تجدید و انتقال آن را به ثبت کنندگان دیگر مدیریت کند.

شما به عنوان یک مالک نام دامنه، مسئول این هستید که به ثبت کننده بگویید کجا درخواست ها را ارسال کند. شما همچنین مسئول تمدید ثبت دامنه خود هستید.

سخن پایانی

در این مقاله به تشریح موارد زیر پرداختیم:

دامنه سایت چیست؟

نام دامنه چگونه کار می کند؟

نام دامنه با وب سایت و میزبانی وب چه تفاوتی دارد؟

انواع مختلف نام دامنه

چه کسی مسئول سیستم نام دامنه است؟

امیدواریم مقاله فوق برایتان مفید بوده باشد.

منبع

مونا اکبری
مونا اکبری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :