فرانت اند چیست؟

دسته بندی ها : متفرقه پروین کاظمی منش
فرانت اند

فرانت اند و بک اند دو اصطلاح پرکاربرد در صنعت رایانه هستند. آن‌ها نوع کار شما به عنوان یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار، فناوری‌های استفاده شده و میزان حقوق شما را تعیین می‌کنند.

در این مطلب قصد داریم در مورد تفاوت این دو اصطلاح و مسیرهای مختلفی که می‌توانید در حرفه توسعه نرم‌افزار طی کنید، صحبت کنیم.

ارائه سایت

برای شروع، ما باید مفهوم ارائه سایت را درک کنیم. در اصطلاح، ارائه سایت به معنای تولید یا ارائه خروجی HTML است. HTML یک زبان نشانه‌گذاری است که توسعه‌دهندگان فرانت اند از آن برای ایجاد صفحات وب استفاده می‌کنند. ارائه سایت می‌تواند هم در سمت سرور و هم در سمت مشتری رخ دهد، اما این جمله به چه معناست؟

ارائه در سمت سرور (بک اند)

تا همین چند وقت پیش، ارائه سمت سرور یا توسعه وب در بک اند، راهی واقعی برای ایجاد وبسایت و برنامه‌های وب بود.

شما از یک صفحه بازدید می‌کنید، برای محتوا درخواست می‌فرستید، سرور این درخواست را پردازش می‌کند و پاسخی می‌دهد که به مرورگر شما ارسال می‌شود.

ارائه در سمت مشتری (فرانت اند)

در دوران مدرن، شکل جدیدی از ارائه سایت به نام ارائه در سمت مشتری یا توسعه فرانت اند ظهور کرد.

این نوع از توسعه سایت با ظهور کتابخانه‌های JavaScript مانند Angular ، React و Vue محبوب شد.

فناوری‌های مورد استفاده برای توسعه فرانت اند

با وجود اینکه انواع مختلفی از فناوری‌ها وجود دارد، بیشتر توسعه‌دهندگان وب از HTML ، CSS و JavaScript، بلوک‌های ساختاری واقعی وب و چارچوب‌های سمت مشتری مانند Angular ، React ، Stencil و Vue استفاده می‌کنند.

مشاغل توسعه‌دهنده فرانت اند

طراح وب: یک طراح وب، سایت‌ها را طراحی می‌کند. هر چند عنوان شغلی طراح وب بسیار گسترده است. یک طراح وب می‌تواند کسی باشد که سایت‌ها را در برنامه‌ای مانند فتوشاپ یا Fireworks طراحی می‌کند و هرگز به کدگذاری نمی‌پردازد.

اما از سوی دیگر، یک طراح وب می‌تواند تمام طراحی‌های فتوشاپ را انجام دهد و سپس مسئولیت ایجاد تمام HTML و CSS (و حتی گاهی JavaScript) را نیز به عهده بگیرد.

طراح رابط کاربری (UI): این فرد اساساً یک طراح بصری است و عموماً روی طراحی متمرکز است. او معمولاً در اجرای طرح دخیل نیست، اما ممکن است HTML و CSS را بلد باشد تا بتواند ایده‌های خود را به طور موثرتری به توسعه‌دهندگان فرانت اند منتقل کند.

طراحان تجربه کاربر (UX): طراحان UX در فرانت اند کار می‌کنند، در مورد نحوه استفاده مردم از سایت‌ها مطالعه و تحقیق انجام می‌دهند. سپس، آن‌ها با آزمون و خطا تغییراتی ایجاد می‌کنند.

امیدواریم تفاوت بین این دو روش طراحی سایت و همچنین فعالیت‌های مختلفی که توسط توسعه‌دهندگان انجام می‌شود، اکنون مشهودتر باشد. از لحاظ عملی، فرانت اند به معنای مرورگر و بک اند به معنای سرور یا فضای ابری است.

منبع

پروین کاظمی منش
پروین کاظمی منش

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :