گیت لب چیست؟

دسته بندی ها : متفرقه محمد یاری پور
پشتیبانی سایت

گیت لب چیست و چه کاربردی دارد؟ گیت لب سیستمی برای مدیریت مخازن Git است. گیت لب به زبان Ruby نوشته شده است و به شما امکان می دهد کنترل نسخه برنامه را برای کد خود را به راحتی اعمال کنید.

گیت لب اولین بار در اکتبر 2011 در GitHub منتشر شد و از آن زمان به ابزاری قدرتمند تبدیل شده است. گیت لب تحت مجوز MIT منتشر می شود، اما ذکر نام نویسنده هنگام توزیع مجدد کد اجباری است.

ویژگی های گیت لب چیست

گیت لب از ویژگی های بسیاری برخوردار است. مطمئناً برجسته ترین آنها رابط کاربر پسند وب و امکانات مدیریت مجوزها هستند. ویژگی های داخلی برای مستند سازی پروژه ها یا ردیابی تغییرات مورد نیاز با ردیاب مسئله از نقاط قوت دیگر گیت لب است.

رابط های وب

رابط وب در بسیاری از موارد به GitHub شباهت دارد که از نظر بسیاری از توسعه دهندگان بسیار کاربردی بوده است.

علی رغم تعداد توابع موجود، بسیار سازگار و ساده بوده و می توان درخواست های ادغام شاخه ها را باز کرد، تفاوت ها را مشاهده کرد یا حتی پرونده ها را مستقیم در رابط وب ویرایش کرد و سپس تغییرات مربوط به تعهد را مرحله بندی کرد.

گیت لب چیست

مدیریت مجوزها

چه کسی اجازه انجام چه کاری را دارد و افزودن و تغییر اعضای تیم چقدر آسان است؟ اینها سوالات کلیدی است که باید هنگام انجام کار با کاربران، در هر سیستم عامل از خود بپرسید.

گیت لب نقش های بسیار خوب طراحی شده دارد و به شما امکان می دهد که این موارد را اعمال کنید. از مهمان گرفته تا استاد، شما امکانات متنوعی برای محدود کردن و دسترسی به توابعی مانند فشار دادن به مخازن یا شاخه هایی که یک توسعه دهنده می تواند به آنها فشار بیاورد، در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید کدهایی را که در محصول یا پروژه شما قرار دارد کنترل کنید.

مستند کردن پروژه

ردیابی مستندات پروژه ها می تواند امری دشوار باشد، زیرا اغلب از شروع کار به عنوان یک کار مهم توصیف نمی شود. اما با گیت لب ابزار بسیار خوبی برای ایجاد معنی دارتر و سریعتر آن دارید. از طریق ردیابی موضوع داخلی و ویکی ها، می توانید از پرونده های مرجع، تعهدات و البته سایر صفحات ویکی برخوردار شوید. اینها ابزارهای خوبی هستند که می توانند تیم شما را قادر سازند تا همه موارد را در یک صفحه به صورت متمرکز نگه داشته و از پیشرفت پروژه ها، هر چقدر هم که پیچیده باشند جلوگیری کنند و به چیزی تبدیل شوند که درک آن دشوار باشد.

دلیل برتری گیت لب چیست

هر کسی که نرم افزار توسعه دهد یا توسعه نرم افزار را مدیریت کند، می تواند از استفاده از گیت لب بهره مند شود. مفهوم اصلی Git این است که توزیع شود تا بتواند تجدید نظر در کد شما را حفظ کند و یک تیم را با همکاری موثرتری کار کند.

Git در این موارد عالی است. مشکلی که مخصوصاً مانعی برای مبتدیان است این است که این مسئله را خیلی واضح نشان نمی دهد.

عدم نیاز به ترمینال

هر آنچه که مشاهده می شود در یک پنجره ترمینال و بدون استفاده از نرم افزار اضافی در اطراف آن است. اگر سالها تجربه استفاده از رابط خط فرمان یا ابزارهای مشابه را نداشته باشید، تجربه خیلی شهودی نیست.

گیت لب مانند یک لایه کاربر پسند در بالای Git بوده که به راحتی و بدون استفاده از دستورات، مجوزها را با کلیک مدیریت می کند. گیت لب دارای یک گردش کار بصری بسیار عالی بوده که سرعت و سهولت کار با Git را افزایش می دهد.

توسعه دهندگانی که ماه ها پس از آغاز پروژه به آن ملحق می شوند، می توانند به راحتی یک مرور کلی داشته باشند، پیشرفت را بررسی کرده و به سرعت آن را درک کنند.

گیت لب به شما امکان می دهد از تمام پتانسیل Git استفاده کنید، بدون اینکه از شما بخواهد فقط در ترمینال سمت سرور کار کنید.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :