hyper-v چیست و چه کاربردی دارد؟

دسته بندی ها : سئو محمد یاری پور
Hyper-V چیست

Hyper-V چیست و چرا استفاده می شود؟ Hyper-V محصول مجازی سازی سخت افزار مایکروسافت است و به شما امکان می دهد یک نسخه نرم افزاری از رایانه، به نام ماشین مجازی، ایجاد و اجرا کنید. هر ماشین مجازی مانند یک کامپیوتر کامل عمل کرده و یک سیستم عامل و برنامه را اجرا می کند. وقتی به منابع محاسباتی نیاز دارید، ماشین های مجازی انعطاف پذیری بیشتری به شما می دهند، به شما در صرفه جویی در وقت و هزینه کمک می کنند و راهی کارآمدتر از استفاده از سخت افزار فیزیکی برای استفاده از سخت افزار هستند.

دلیل استفاده از Hyper-V چیست

Hyper-V هر ماشین مجازی را در فضای جداگانه خود اجرا می کند، به این معنی که می توانید همزمان بیش از یک ماشین مجازی را روی همان سخت افزار اجرا نمایید. ممکن است بخواهید این کار را انجام دهید تا از بروز مشکلاتی مانند خرابی که بر سایر کارها تأثیر می گذارد، یا از دسترسی افراد، گروه ها یا خدمات مختلف به سیستم های مختلف جلوگیری کنید.

پس از اینکه متوجه شدید Hyper-V چیست ، باید بدانید Hyper-V چطور می تواند به شما کمک کند.

Hyper-V می تواند به شما کمک کند:

    یک محیط ابر خصوصی ایجاد یا گسترش دهید

با انتقال یا گسترش استفاده از منابع مشترک، خدمات منعطف و درخواستی را ارائه و با تغییر تقاضا، میزان استفاده را تنظیم کنید.

    از سخت افزار خود به طور موثرتری استفاده کنید

سرورها و بارهای کاری را در رایانه های فیزیکی قدرتمندتر و کمتری تلفیق کنید تا از انرژی و فضای فیزیکی کمتری استفاده نمایید.

    بهبود تداوم تجارت

تأثیر میزان توقف برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده حجم کار خود را به حداقل برسانید.

    زیرساخت دسک تاپ مجازی (VDI) ایجاد یا گسترش دهید

استفاده از یک استراتژی دسکتاپ متمرکز با VDI می تواند به شما در افزایش چابکی و امنیت داده و همچنین تطبیق مقررات و مدیریت سیستم عامل ها و برنامه های دسک تاپ کمک کند. میزبان مجازی سازی Hyper-V و Remote Desktop (RD Virtualization Host) را در همان سرور مستقر کنید تا دسک تاپ های مجازی شخصی یا دسکتاپ عمومی مجازی را در دسترس کاربران خود قرار دهید.

    توسعه و آزمایش را کارآمدتر کنید

بدون نیاز به خرید یا نگهداری از تمام سخت افزارهای مورد نیاز اگر فقط از سیستم های فیزیکی استفاده می کنید، محیط های محاسباتی مختلف را تولید کنید.

Hyper-V و سایر محصولات مجازی سازی

Hyper-V در ویندوز و ویندوز سرور جایگزین محصولات قدیمی مجازی سازی سخت افزار مانند Microsoft Virtual PC، Microsoft Virtual Server و Windows Virtual PC می شود. Hyper-V ویژگی های شبکه، عملکرد، ذخیره سازی و امنیتی را که در این محصولات قدیمی موجود نیست، ارائه می دهد.

Hyper-V و اکثر برنامه های مجازی سازی شخص ثالث که به همان ویژگی های پردازنده نیاز دارند سازگار نیستند. دلیل این امر این است که ویژگی های پردازنده که به عنوان برنامه های افزودنی مجازی سازی سخت افزار شناخته می شوند، طوری طراحی شده اند که به اشتراک گذاشته نشوند.

برای جزئیات، به برنامه های مجازی سازی مراجعه کنید که با Hyper-V، Device Guard و Credential Guard کار نمی کنند.

Hyper-V چیست

ویژگی های Hyper-V چیست

Hyper-V ویژگی های زیادی را ارائه داده و یک نمای کلی براساس آن ویژگی ها به شما کمک می کنند یا به شما کمک می کند می باشد.

محیط محاسبات

یک ماشین مجازی Hyper-V همان قسمتهای اساسی رایانه فیزیکی را شامل می شود، مانند حافظه، پردازنده، ذخیره سازی و شبکه. همه این قطعات دارای ویژگی ها و گزینه هایی هستند که می توانید روش های مختلفی را برای پاسخگویی به نیازهای مختلف پیکربندی کنید. فضای ذخیره سازی و شبکه را می توان به دلیل روشهای زیادی که می توانید آنها را پیکربندی کنید، دسته بندی های خاص خودشان محسوب شود.

بازیابی و پشتیبان گیری از خطرات

برای بازیابی فاجعه، Hyper-V Replica نسخه هایی از ماشین های مجازی را ایجاد می کند که قرار است در مکان فیزیکی دیگری ذخیره شوند، بنابراین می توانید ماشین مجازی را از نسخه خود بازیابی کنید. برای تهیه نسخه پشتیبان، Hyper-V دو نوع ارائه می دهد. یکی از حالت های ذخیره شده و دیگری از Volume Shadow Copy Service (VSS) استفاده می کند، بنابراین می توانید از برنامه هایی که از VSS پشتیبانی می کنند پشتیبان تهیه کنید.

بهینه سازی

هر سیستم عامل مهمان پشتیبانی شده دارای مجموعه ای از خدمات و درایورهای سفارشی است که خدمات ادغام نامیده می شوند و استفاده از سیستم عامل در ماشین مجازی Hyper-V را آسان می کنند.

قابلیت حمل

ویژگی هایی مانند مهاجرت زنده، مهاجرت ذخیره سازی و واردات، صادرات، جابجایی یا توزیع ماشین مجازی را آسان می کند.

اتصال از راه دور

Hyper-V شامل اتصال ماشین مجازی است، ابزاری برای اتصال از راه دور برای استفاده با ویندوز و لینوکس.

برخلاف Remote Desktop، این ابزار به شما امکان دسترسی به کنسول را می دهد.

بنابراین می توانید ببینید چه اتفاقی در میهمان می افتد حتی زمانی که سیستم عامل هنوز بوت نشده است.

امنیت

بوت امن و ماشین های مجازی محافظت شده به محافظت در برابر بدافزار و سایر دسترسی های غیر مجاز به یک ماشین مجازی و داده های آن کمک می کنند.

سیستم عامل های پشتیبانی شده

بسیاری از سیستم عامل ها بر روی ماشین های مجازی کار می کنند. به طور کلی، یک سیستم عامل که از معماری x86 استفاده می کند بر روی یک ماشین مجازی Hyper-V اجرا می شود.

با این وجود همه سیستم عامل های قابل اجرا توسط مایکروسافت آزمایش و پشتیبانی نمی شوند.

Hyper-V چگونه کار می کند

Hyper-V یک فناوری مجازی سازی مبتنی بر hypervisor است.

Hyper-V از Hypervisor ویندوز استفاده می کند، که به پردازنده فیزیکی با ویژگی های خاص نیاز دارد. برای جزئیات سخت افزار، به سیستم مورد نیاز Hyper-V در ویندوز سرور مراجعه کنید. در بیشتر موارد، hypervisor تعاملات بین سخت افزار و ماشین های مجازی را مدیریت می کند. این دسترسی کنترل شده توسط hypervisor به سخت افزار به ماشین های مجازی محیط جداگانه ای را می دهد که در آن کار می کنند. در برخی از پیکربندی ها، یک ماشین مجازی یا سیستم عامل در حال اجرا در ماشین مجازی دسترسی مستقیم به گرافیک، شبکه یا سخت افزار ذخیره سازی دارد.

قطعات تشکیل دهنده Hyper-V چیست

Hyper-V به قطعاتی نیاز دارد که با هم کار کنند تا بتوانید ماشین های مجازی ایجاد و راه اندازی کنید.

کلیه این قطعات را با هم، قطعات پلت فرم مجازی سازی می نامند. هنگام نصب، نقش Hyper-V به صورت مجموعه ای انجام می شود. قطعات مورد نیاز شامل hypervisor ویندوز، سرویس مدیریت ماشین مجازی Hyper-V، ارائه دهنده مجازی سازی WMI، گذرگاه ماشین مجازی (VMbus)، ارائه دهنده خدمات مجازی سازی (VSP) و درایور زیرساخت مجازی (VID) است.

Hyper-V همچنین ابزارهایی برای مدیریت و اتصال دارد. می توانید این موارد را روی همان رایانه ای که نقش Hyper-V روی آن نصب شده است و روی رایانه هایی که نقش Hyper-V نصب نشده است، نصب کنید.

این ابزارها عبارتند از:

    Hyper-V Manager

    Hyper-V module for Windows PowerShell

    Virtual Machine Connection (sometimes called VMConnect)

    Windows PowerShell Direc

فن آوری های مرتبط

این ها برخی از فناوری های مایکروسافت است که اغلب با Hyper-V استفاده می شود:

    Failover Clustering

    Remote Desktop Services

    System Center Virtual Machine Manager

فناوری های ذخیره سازی: حجم مشترک خوشه ای، SMB 3.0، فضای ذخیره سازی مستقیم

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :