پلت فرم چیست؟

دسته بندی ها : متفرقه مونا اکبری
پلت فرم چیست

در این مقاله، قصد داریم به تعریف اصطلاح پلت فرم بپردازیم. به عبارتی، سعی داریم به زبانی ساده بگوییم “پلت فرم چیست”؟

پلت فرم چیست

پلت فرم به گروهی از فناوری ها گفته می شود كه به عنوان مبنایی مورد استفاده قرار می گیرند كه سایر برنامه ها ، فرآیندها یا فن آوری ها بر اساس آن توسعه می یابند.

در محاسبات شخصی ، پلت فرم سخت افزار اصلی (رایانه) و نرم افزار (سیستم عامل) است که می توان برنامه های نرم افزاری را بر روی آن اجرا کرد. این محیط پایه، اساسی است که هر برنامه یا نرم افزاری بر اساس آن پشتیبانی و یا توسعه می یابد.

رایانه ها از واحدهای پردازش مرکزی (CPU) خاصی استفاده می کنند که برای اجرای کد خاص زبان ماشین طراحی شده اند. برای اینکه کامپیوتر بتواند برنامه های نرم افزاری را اجرا کند ، برنامه ها باید به همان زبان دستگاه باینری کد شده CPU باشند.

بنابراین ، از نظر تاریخی ، برنامه های کاربردی نوشته شده برای یک سیستم عامل در یک سیستم عامل دیگر کار نمی کنند.

پلت فرم دیجیتال

یک پلت فرم رایانه ای – پلت فرم دیجیتال یا پلت فرم رایانه نیز نامیده می شود – معمولاً فقط به سیستم عامل و سخت افزار رایانه اطلاق می شود.

نمونه ای از یک سیستم عامل رایانه ، لپ تاپ مدرنی است که از ویندوز به عنوان یک سیستم عامل استفاده می کند. مثال دیگر می تواند یک کامپیوتر اپل باشد که سیستم عامل Mac OS X را اجرا می کند.

پس از تشریح نسبی عبارت پلت فرم چیست لازم است درباره استاندارهای پلت فرم بدانید. پس با ما همراه باشید.

پلت فرم چیست

استانداردهای پلت فرم چیست

این پلت فرم با مجموعه ای از استانداردها مطابقت دارد که توسعه دهندگان نرم افزار را قادر می سازد تا برنامه های نرم افزاری را برای سیستم عامل توسعه دهند. همین استانداردها به مالکان و مدیران امکان خرید برنامه ها و سخت افزارهای مناسب را می دهد.

بنابراین ، برای اجرای یک برنامه دفترداری در رایانه ، باید یک برنامه نرم افزاری دفترداری را که برای پلت فرمی که در آن استفاده خواهد شد ، تهیه کرد.

پلت فرم چندگانه

رابط های جدید مبتنی بر استاندارد و رابط های باز اجازه می دهد تا برنامه های کاربردی در چندین سیستم عامل اجرا شوند. علاوه بر این ، توسعه دهندگان نرم افزار ابزارهای نرم افزاری را توسعه داده اند که به برنامه ها امکان می دهد در چندین سیستم عامل اجرا شوند.

نرم افزار کراس پلت فرم  و نرم افزار مالتی پلت فرم

این اصطلاحات باعث ایجاد اصطلاحات نرم افزار مالتی پلت فرم و نرم افزار  کراس پلت فرم شده است. یک مثال کلاسیک توسط بازی های ویدیویی ساخته شده به طور خاص برای یک سیستم عامل خاص ، در این مورد یک کنسول مانند PlayStation یا Xbox نشان داده شده است.

اگرچه ممکن است همان بازی در نسخه های مختلف برای اجرا در سیستم های مختلف وجود داشته باشد ، اما اگر آن نسخه ساخته شده باشد تا در Microsoft Windows اجرا شود ، اگر روی Xbox بارگیری شود ، کار نمی کند.

هر پلت فرم بازی به مجموعه استانداردهای خاص خود و همچنین قوانین و محدودیت های سخت افزاری پایبند خواهد بود. به عنوان مثال اگر موتور بازی روی سخت افزار یک کنسول خاص خیلی سنگین باشد ، ممکن است لازم باشد توسعه دهندگان تنظیمات گرافیکی درون بازی را کاهش دهند.

مرورگرها

مرورگرهای وب جدید اجازه می دهند افزونه های شخص ثالث به عنوان بخشی از مرورگر اجرا شوند. بنابراین ، بعضی از مرورگرها اکنون به عنوان سیستم عامل صحبت می شوند ، زیرا از آنها به عنوان پایه ای برای اجرای برنامه های نرم افزاری سایر برنامه ها استفاده می شود.

پلت فرمهای موبایل

امروزه دستگاه های موبایل جدید مانند تلفن های هوشمند و تبلت ها دارای نرم افزار و سخت افزار خاص خود هستند. آنها مستقل از سیستم های دیگر کار می کنند و قادر به اجرای برنامه ها ، ابزارها و سایر نرم افزارهای خود هستند ، از این رو می توانند به عنوان یک سیستم عامل در نظر گرفته شوند.

پلت فرمهای  دیجیتال

پشته های نرم افزار و برخی از برنامه ها نیز بعضاً به عنوان پلت فرم دیجیتال شناخته می شوند.

به عنوان مثال ، SQL یک برنامه پایگاه داده است که اغلب به عنوان محیطی برای اجرای ابزارهای دیگر برای CRM ، تجزیه و تحلیل و مدیریت ورود به سیستم استفاده می شود.

به همین ترتیب ، مجموعه برنامه های سه منبع باز Elasticsearch ، Logstash و Kibana ELK Stack را تشکیل می دهد ، بستری که برای اهداف ورود به سیستم استفاده می شود.

منبع

مونا اکبری
مونا اکبری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :