روتر چیست و چه کاربردی دارد؟

دسته بندی ها : تکنولوژی محمد یاری پور
can چیست

روتر با استفاده از بسته هایی که انواع مختلفی از داده ها را شامل می شوند، مانند پرونده ها، ارتباطات و انتقال های ساده مانند تعاملات وب، داده های شبکه را هدایت می کند.

بسته های داده دارای چندین لایه یا بخش هستند که یکی از آنها اطلاعات شناسایی مانند فرستنده، نوع داده ، اندازه و مهمتر از همه آدرس IP (پروتکل اینترنت) را به همراه دارد. روترها این لایه را خوانده، داده ها را اولویت بندی می کنند و بهترین مسیر را برای استفاده برای هر انتقال انتخاب می کنند.

روترها چگونه به تجارت شما کمک می کنند؟

روترها که ابزاری مشترک در شبکه برای کاربران هستند، کارمندان را به شبکه وصل می کنند ( محلی و اینترنت )، جایی که تقریباً همه فعالیتهای اساسی کسب و کار در آنها انجام می شود. بدون روترها، ما نمی توانیم از اینترنت برای همکاری، برقراری ارتباط یا جمع آوری اطلاعات و یادگیری استفاده کنیم.

روترها همچنین می توانند امنیت را فراهم کنند. فایروال جاسازی شده و نرم افزار فیلتر محتوا، محافظت بیشتری در برابر محتوای ناخواسته و وب سایت های مخرب ایجاد می کند بدون اینکه بر کار آنلاین شما تأثیر بگذارد. هر چند روتر فقط برای انتقال داده یا اتصال به اینترنت نیست.

اکثر روترها به شما امکان می دهند تا درایوهای سخت را بهم متصل کنید و از آنها به عنوان سرورهای اشتراک فایل یا چاپگرهایی استفاده کنید که در آن صورت هر کسی در شبکه قابل دسترسی است.

روتر

انواع روتر

روتر اصلی

روترهای اصلی به طور کلی توسط ارائه دهندگان خدمات (به عنوان مثال AT&T ، Verizon ، Vodafone) یا ارائه دهندگان cloud (به عنوان مثال Google ، Amazon ، Microsoft) استفاده می شوند. آنها حداکثر پهنای باند را برای اتصال روترهای اضافی یا سوئیچ ها فراهم می کنند. بیشتر مشاغل کوچک به روترهای اصلی احتیاج ندارند. اما شرکتهای بسیار بزرگی که کارمندان زیادی در ساختمانها یا مکانهای مختلف کار می کنند، ممکن است از روترهای اصلی به عنوان بخشی از معماری شبکه خود استفاده کنند.

روتر Edge

روتر لبه ای که به آن روتر دروازه ای یا به اختصار فقط “دروازه” نیز گفته می شود، بیرونی ترین نقطه اتصال یک شبکه با شبکه های خارجی از جمله اینترنت است.

روترهای Edge برای پهنای باند بهینه شده و جهت اتصال به روترهای دیگر برای توزیع داده ها به کاربران نهایی طراحی شده اند. روترهای Edge معمولاً Wi-Fi یا توانایی مدیریت کامل شبکه های محلی را ارائه نمی دهند. آنها معمولاً فقط درگاه های اترنت دارند ( ورودی برای اتصال به اینترنت و چندین خروجی برای اتصال روترهای اضافی ).

روتر و مودم Edge تا حدودی قابل تعویض هستند، گرچه اصطلاح اخیر دیگر معمولاً در هنگام مراجعه به روترهای لبه توسط تولید کنندگان یا متخصصان فناوری اطلاعات استفاده نمی شود.

روتر توزیع

روتر توزیع یا روتر داخلی ، داده ها را از طریق اتصال سیمی از روتر لبه (یا دروازه) دریافت می کند و آنها را برای کاربران نهایی ارسال می کند ، معمولاً از طریق Wi-Fi ، هرچند روتر معمولاً شامل اتصالات فیزیکی (اترنت) برای اتصال کاربران است. یا روترهای اضافی.

روتر بیسیم

روترهای بی سیم، توابع روترهای لبه ای و روترهای توزیع را با هم ترکیب می کنند. اینها روترهای معمول شبکه های خانگی و دسترسی به اینترنت هستند.

اکثر ارائه دهندگان خدمات، روترهای بی سیم کامل را به عنوان تجهیزات استاندارد ارائه می دهند. اما حتی اگر گزینه استفاده از روتر بی سیم ISP در مشاغل کوچک خود را داشته باشید، ممکن است از روتر در سطح کسب و کار استفاده کنید تا از عملکرد بی سیم بهتر، کنترل اتصال بیشتر و امنیت استفاده کنید.

روتر مجازی

روترهای مجازی قطعات نرم افزاری هستند که اجازه می دهند برخی از عملکردهای روتر در فضای ابری مجازی شده و به عنوان سرویس ارائه شوند. این روترها برای مشاغل بزرگ با نیازهای پیچیده شبکه ایده آل هستند. آنها انعطاف پذیری ، مقیاس پذیری آسان و هزینه ورود کمتری را ارائه می دهند. از دیگر مزایای روترهای مجازی کاهش مدیریت سخت افزار شبکه محلی است.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :