اسکریپت چیست ؟

دسته بندی ها : متفرقه مریم حسین جانی
پشتیبانی سایت

اسکریپت وب، یک زبان برنامه نویسی رایانه ای برای اضافه کردن قابلیت های پویا به صفحات جهانی وب است. در این زبان ها مرحله کامپایل و اجرا از هم جدا نیستند، در واقع کامپایل آن ها در زمان اجرا انجام می شود .

صفحات وب مشخص شده با HTML (زبان نشانه گذاری هایپرتکست) یا XML (زبان نشانه گذاری قابل توسعه) عمدتا اسناد ثابت هستند.

 اسکریپت نویسی وب می تواند اطلاعات را به صفحه اضافه کند، زیرا خواننده از آن استفاده می کند و یا به خواننده اجازه می دهد اطلاعاتی را وارد کند، برای مثال ممکن است به بخش سفارشات یک سایت آنلاین منتقل شود. CGI (رابط دروازه مشترک) یک مکانیزم را فراهم می کند و این درخواست ها و پاسخ ها را بین مرورگر وب و سرور وب ارائه دهنده صفحه منتقل می کند.

اسکریپت ها ممکن است به هر نوع زبانی نوشته شوند، اما به دلیل اینکه آنها معمولاً از روش های ساده پردازش متن هستند، زبان های اسکریپت رایانه مانند PERL برای آنها مناسب می باشند.

جاوا اسکریپت چیست ؟

اسکریپت چیست
اسکریپت چیست

جاوا اسکریپت نوعی زبان برنامه نویسی است. JavaScript  یک زبان ساده و کاملاً متفاوت با جاوا می باشد. یک برنامه جاوا اسکریپ ممکن است در یک صفحه وب با برچسب HTML <language script = “JavaScript”> جاسازی شود. دستورالعمل های جاوا اسکریپ در زیر آن برچسب، هنگام انتخاب صفحه توسط مرورگر اجرا می شوند.

به منظور سرعت بخشیدن به نمایش صفحات پویا، اغلب جاوا اسکریپت برای تبادل اطلاعات بین سرور و مرورگر مشتری با XML یا برخی زبان های دیگر ترکیب می شود.

VB Script

 VB Script زیر مجموعه ای از ویژوال بیسیک است. در ابتدا برای مجموعه برنامه های Microsoft Office تهیه شده بود اما بعداً برای اسکریپت نویسی وب نیز مورد استفاده قرار گرفت. قابلیت های آن مشابه قابلیت های JavaScript است و ممکن است به همان شیوه در HTML تعبیه شود.

ایده های برنامه نویسی در پشت استفاده از چنین زبان های اسکریپتینگ نهفته است، که در آن برنامه ها با ترکیب کد های نوشته شده مستقل و بدون هیچ گونه پردازش زبان دیگری ساخته می شوند. برنامه های JavaScript و VB Script به عنوان مؤلفه هایی طراحی شده اند، که ممکن است برای کنترل نحوه نمایش اطلاعات، به مرورگرهای وب وصل شوند.

در برنامه نویسی رایانه، یک اسکریپت، برنامه یا دنباله دستورالعملی است که به جای پردازنده رایانه، توسط برنامه دیگری تفسیر یا انجام می شود، همانطور که یک برنامه کامپایل شده است.

اسکریپت های شل

اسکریپت چیست
اسکریپت چیست

اولین زبان های اسکریپت به دهه 1960 باز می گردد. در آن زمان، به جای زبان های اسکریپت، به آنها “زبانهای کنترل کار” گفته می شد. آنها فقط مجموعه های ساده ای از دستورات بودند، که نیاز به اپراتور های انسانی را کاهش دهند. این پرونده ها به زودی به “اسکریپت های قالب” تبدیل شدند. اسکریپت های Shell مجموعه ای از دستورات قالب هستند، که به عنوان خط فرمان یک سیستم عامل نیز شناخته می شوند. این اسکریپت ها معمولاً برای دستکاری پرونده ها، اجرای برنامه و چاپ متن مورد استفاده قرار می گیرند.

مزیت دیگر زبانهای اسکریپت چیست ؟ در این زبان ها، کد‌گذاری نسبت به زبان های دیگر آسان تر و سریعتر است. با این حال، یک اسکریپت برای اجرای یک برنامه تدوین بیشتر طول می کشد، زیرا هر دستورالعمل ابتدا توسط یک برنامه دیگر اجرا می شود.

زبان های اسکریپت

برخی از زبانها به عنوان زبانهای اسکریپت تعیین شدند. از محبوب ترین آنها می توان به Perl ، REXX و JavaScript  اشاره کرد. در متن شبکه جهانی وب، زبان های Perl ، VBScript و اسکریپت های مشابه اغلب برای دستیابی به فرم های ورودی یا سایر خدمات برای یک وب سایت نوشته شده اند و در سرور وب پردازش می شوند. یک اسکریپت JavaScript در یک صفحه وب “سمت مشتری” را در مرورگر وب اجرا می کند.

 بعضی وقت ها از اسکریپت به معنای لیستی از دستورات سیستم عامل استفاده می شود که در یک پرونده پیش بینی شده است و هر زمان که نام لیست به عنوان یک دستور واحد وارد شود، توسط مترجم، فرمان سیستم عامل صورت می گیرد.

 برنامه های توسعه چندرسانه ای از “اسکریپت” به معنی دنباله دستورالعمل هایی که وارد می شوند، برای نشان دادن نحوه ارائه توالی چندرسانه ای پرونده ها (دنباله تصاویر و صداها، زمان بندی آنها و نتایج احتمالی تعامل کاربر) استفاده می کنند.

منبع

سما حسین جانی
مریم حسین جانی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :