نرم افزار چیست؟

دسته بندی ها : متفرقه محمد یاری پور
نرم افزار چیست

نرم افزار چیست و چه کاربردی دارد؟ نرم افزار، اصطلاحی کلی برای انواع مختلف برنامه هایی است که برای کار با رایانه ها و دستگاه های مشابه استفاده می شود. در مقابل، سخت افزار جنبه های فیزیکی رایانه ها و دستگاه های مشابه را توصیف می کند.

دلیل استفاده از نرم افزار چیست

نرم افزار را می توان به عنوان قسمت متغیر رایانه و سخت افزار را به عنوان بخشی غیر قابل تغییر در نظر گرفت. نرم افزار اغلب به نرم افزارهای کاربردی (برنامه هایی که مستقیماً کاربر را مخاطب قرار می دهند) و نرم افزار سیستم (شامل سیستم عامل ها و هر برنامه ای که از نرم افزار کاربردی پشتیبانی کند) تقسیم می شود.

میان افزار

اصطلاح میان افزار گاهی اوقات برای توصیف برنامه هایی که میان برنامه و نرم افزار سیستم یا بین دو نوع مختلف نرم افزار کاربردی واسطه هستند به کار می رود (به عنوان مثال ارسال درخواست کار از راه دور از یک برنامه در رایانه ای که دارای نوعی سیستم عامل است به یک برنامه در رایانه با سیستم عامل متفاوت).

برخی از نرم افزارهای کاربردی همراه با سیستم عامل نصب می شوند. اما بیشتر اوقات، مانند سایر نرم افزارهای مهم، جداگانه باید نصب شده و می توانند به طور مستقل سیستم عامل مورد استفاده قرار گیرند.

اپلت

اپلت ها برنامه های کوچکی هستند که گاهی اوقات در سیستم عامل به عنوان “لوازم جانبی” شناخته می شوند. همچنین می توان با استفاده از جاوا یا سایر زبان های برنامه نویسی به طور مستقل آنها را توسعه داد.

نرم افزار می تواند به عنوان برنامه اشتراکی، نرم افزار رایگان، نرم افزار عمومی و منبع آزاد در دسترس باشد.

در گذشته، نرم افزار اغلب از طریق CD-ROM یا DVD خریداری و نصب می شدند. امروزه نرم افزارها، نرم افزارهای اشتراکی و نرم افزارهای رایگان، بیشتر از طریق اینترنت خریداری و نصب می شوند. روند جدید این است که نرم افزار در خارج از شرکت،  اصطلاحاً ارائه دهنده خدمات برنامه (APS) نصب شده و از آنجا برای استفاده در دسترس قرار می گیرد.

نرم افزار چیست

نرم افزار بسته بندی شده

    معمولاً در رایانه به صورت نرم افزار اصلی شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد و نمونه های آن  Windows، Microsoft Office  یا نرم افزارهای بکاپ است.

    این برنامه ها معمولاً به طور کامل برنامه ریزی شده و سپس به مشتری نهایی تحویل داده می شوند و شامل تمام توابع لازم هستند.

نرم افزار منبع باز

    نرم افزار منبع باز بصورت آزاد و رایگان در دسترس است.

    برنامه هایی مانند Open Office توسط جامعه ای متشکل از چندین برنامه نویس ایجاد و نگهداری می شوند.

   PHP    و بسیاری دیگر از برنامه های وب نیز منبع باز هستند.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :