نگاهی به آپ تایم و اهمیت آن

دسته بندی ها : متفرقه مونا اکبری
سرعت عملکرد وردپرس

امروزه تمام افرادی که به هاست یا سرور نیاز دارند به ویژگی های اساسی آنها توجه بسیاری دارند. یکی از مهمترین ویژگی های یک هاست یا سرور خوب میزان آپ تایم (Uptime) آن است. به جهت اهمیت موضوع, در این مقاله سعی داریم، مفهوم آپ تایم را بیان کنیم و در واقع به زبانی ساده بگوییم آپ تایم چیست و چرا مهم است؟ چه راه حل هایی وجود دارد که سطح بالای آپ تایم تضمین شود؟ به منظور درک این مفهوم با ما همراه باشید.

آپ تایم چیست و چرا مهم است؟

آپ تایم، اندازه گیری زمان بی وقفه ای است که یک سیستم میزبانی تجربه می کند. در حالت ایده آل، آپ تایم 100٪ (به عنوان مثال خرابی صفر) است، اما دستیابی به آن در دنیای واقعی بسیار دشوار است.
در واقع آپ تایم تعداد ساعات کار و در دسترس بودن یک سرور است و در مقابل زمان خرابی است.

آپ تایم مهم است زیرا به این معنی است که میزبان شما در دسترس است. اگر سایت شما در دسترس نیست، بدیهی است که این تأثیر منفی بر تجارت شما دارد. مشتریان و مشتریان بالقوه نمی توانند وب سایت تان را ببینند بنابراین ممکن است تجارت خود را از دست بدهید. نمی توانید ایمیل ارسال یا دریافت کنید. شاید گوگل ببیند وب سایت شما غیرقابل اعتماد است و این روی رتبه بندی شما تأثیر منفی می گذارد.

آپ تایم چگونه محاسبه می شود؟

زمان اضافه بر اساس تعداد ساعاتی که سیستم (سرور) در طی یک دوره زمانی مشخص در دسترس است محاسبه می شود و به صورت درصد بیان می شود. به عنوان مثال، زمان کار سالانه به شرح زیر محاسبه می شود:

تعداد ساعت یا آپ تایم تقسیم بر تعداد ساعت در سال ضرب در 100

بیایید به یک مثال نگاه کنیم. ما می دانیم که 365 روز در سال وجود دارد. بنابراین، از نظر ساعت در کل 365 x 24 = 8760 ساعت وجود دارد.
بنابراین اگر 4 ساعت خرابی در سال وجود داشته باشد، این بدان معناست که 8756 تایم زمان (یعنی 8760 ساعت منهای 4 ساعت خرابی) وجود دارد.

99.95% = 100* (8756/8760)

بنابراین در این حالت، آپ تایم 99.95٪ است.

چگونه می توان سطح بالای آپ تایم را تضمین کرد؟

به منظور ارائه سطح بالایی آپ تایم، عوامل زیادی نقش دارند. با استفاده از رویکرد انتها به انتها، که شامل موارد زیر است، می توان به سطح بالای آپ تایم دست یافت:

Datacenter
Racks
Servers

Datacenter Uptime

Datacenter یک سرمایه گذاری چند میلیون پوندی است که یک هدف در ذهن دارد. اطمینان از Uptime و در دسترس بودن داده ها. این امر با استفاده از چندین سیستم اضافی به دست می آید تا اطمینان حاصل شود که یک خرابی منجر به شکست نمی شود زیرا سیستم های پشتیبان وجود دارد.

این موارد پشتیبان گیری الکتریکی را از طریق سیستم های خرابی و ژنراتورهای آماده به کار با قراردادهای منعقد شده برای سوخت اضافی در صورت بروز هرگونه مشکل اساسی، پوشش می دهند. همچنین مرکز داده دارای نقاط ورودی جداگانه برای منابع اصلی الکتریکی است تا در صورت قطع برق در یک منبع تغذیه، خدمات آنها قطع نشود.

همچنین از نظر کنترل محیطی، تجهیزات واقع در یک مرکز داده از نظر دما و رطوبت دارای شرایط محیطی خاصی هستند. سیستم های مختلف خنک کننده و رطوبت برای اطمینان از یک محیط کار مطلوب وجود دارد.از نظر امنیتی Datacenter دارای کنترل های دسترسی بسیار سختگیرانه ای است که از در ورودی جلو شروع می شود تا از ورود غیر مجاز اطمینان حاصل کند. اینها شامل کنترل های بیومتریک و تله های انسانی است.

از دیدگاه ایمنی، این در طراحی Datacenter تعبیه شده است بنابراین سیستم های تشخیص و مهار آتش نقشی حیاتی دارند. آپ تایم همچنین، به سطح بالایی از اتصال داده نیاز دارد. چندین تأمین کننده داده وجود دارد که در نقاط فیزیکی جداگانه به مرکز داده دسترسی پیدا می کنند تا احتمال خرابی به دلیل مشکلات اتصال داده از بین برود.

Racks

سرورها در رک هایی ذخیره می شوند که مانند کابینت های خاصی  برای نگهداری سرورها طراحی شده اند. رک ها از منبع تغذیه اصلی Datacenter از منبع تغذیه دوگانه استفاده می کنند تا خرابی یک منبع تغذیه تأثیری در رک نداشته باشد.

Server Uptime

متداول ترین منبع خرابی در سطح سرور است. سرورها از تعدادی مؤلفه تشکیل شده اند که می توانند منجر به خرابی هایی مانند منابع تغذیه و هارد دیسک شوند.

آپ تایم چیست

برای کاهش میزان خرابی و اطمینان از بالا بودن Uptime می توان اقدامات زیر را انجام داد:

منبع تغذیه دوگانه – همه سرورهای میزبان ما از منبع تغذیه دوگانه استفاده می کنند تا در صورت قطع منبع تغذیه، عملکرد نرمال سرور را ادامه دهند.

RAID – RAID

مخفف Redundant Array of Inexpensive Disks و روشی برای ذخیره داده ها در چندین دیسک سخت از طریق RAID Controller است تا در صورت خرابی سخت افزار در یک درایو، از بین رفتن داده یا قطع سرویس وجود نداشته باشد.

Hot Swap Hard Drives

نوعی درایو است که در حین کارکرد سرور قابل حذف است و می تواند در آرایه  RAID جایگزین شود تا از سطح بالای آپ تایم اطمینان حاصل شود.

Cloud VPS

با استفاده از Cloud VPS داده ها در چندین سرور فیزیکی ذخیره می شوند و در نتیجه باعث افزایش چشمگیر Uptime می شوند. همچنین می توان از این به عنوان میزبان دسترسی بالا نام برد.

سخن پایانی

در این مقاله نخست به تفسیر اینکه آپ تایم چیست پرداخته شد و سپس در ادامه اهمیت آپ تایم و راهکارهای چگونگی دستیابی به  سطح بالای آپ تایم ارائه شد.

امید است که مطالب فوق موثر بوده باشد.

منبع

مونا اکبری
مونا اکبری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :