WAN چیست؟ نحوه عملکرد شبکه های گسترده

دسته بندی ها : تکنولوژی محمد یاری پور
Zabbix چیست

WAN چیست و نحوه عملکرد آن به چه صورت است؟ شبکه گسترده (که به آن WAN نیز گفته می شود)، شبکه بزرگی از اطلاعات است که به یک مکان خاص محدود نیست. شبکه های WAN می توانند از طریق ارائه دهنده WAN ارتباط، اشتراک اطلاعات و موارد دیگر را بین دستگاه های سراسر جهان تسهیل کنند.

شبکه های WAN می توانند برای مشاغل بین المللی حیاتی باشند، اما برای استفاده روزمره نیز ضروری هستند، زیرا اینترنت بزرگترین WAN در جهان محسوب می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد WAN ها، کاربرد آنها، تفاوت آنها با سایر شبکه ها و هدف کلی آنها برای مشاغل و افراد، به طور یکسان به مطالعه ادامه دهید.

شبکه گسترده WAN چیست

همانطور که در بالا توضیح داده شد، شبکه های گسترده نوعی از شبکه های مخابراتی است که می تواند دستگاه ها را از چندین مکان و سراسر جهان به هم متصل کند. WAN ها بزرگترین و گسترده ترین اشکال شبکه های رایانه ای موجود تا به امروز هستند.

این شبکه ها اغلب توسط ارائه دهندگان خدمات ایجاد می شوند که سپس WAN خود را به مشاغل، مدارس، دولت ها یا مردم اجاره می دهند. این مشتریان می توانند از شبکه برای انتقال و ذخیره داده ها یا برقراری ارتباط با سایر کاربران، بدون توجه به مکان آنها، تا زمانی که به WAN تاسیس شده دسترسی داشته باشند، استفاده کنند. دسترسی می تواند از طریق پیوندهای مختلف، مانند شبکه های خصوصی مجازی (VPN) یا خطوط، شبکه های بی سیم، شبکه های تلفن همراه یا دسترسی به اینترنت انجام شود.

برای سازمانهای بین المللی، WAN به آنها اجازه می دهد کارهای اساسی روزمره خود را بدون تأخیر انجام دهند. کارمندان از هرجای دیگر می توانند از WAN کسب و کار برای به اشتراک گذاشتن داده ها، برقراری ارتباط با همکاران یا صرفاً در ارتباط با مرکز منابع داده بیشتر برای آن سازمان استفاده کنند. متخصصان مجاز شبکه به سازمان ها برای حفظ شبکه داخلی گسترده و همچنین سایر زیرساخت های مهم IT کمک می کنند.

wan چیست

شبکه گسترده چگونه آغاز شد؟

    اولین WAN شناخته شده توسط نیروی هوایی ایالات متحده در اواخر دهه 1950 برای اتصال سایتها در سیستم پدافند راداری Semi-Automatic Ground Environment (SAGE) ایجاد شد. شبکه عظیمی از خطوط تلفن ، تلفن و مودم اختصاصی سایتها را بهم پیوند می دهد.

    پایه و اساس اینترنت مبتنی بر IP با شبکه آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته (ARPANET)، اولین شبکه تغییر منطقه بسته با کنترل توزیع شده و اولین شبکه پیاده سازی مجموعه پروتکل TCP / IP، آغاز شد.

    ARPANET در ابتدا دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) ، انستیتوی تحقیقات استنفورد (SRI بین المللی فعلی)، دانشگاه کالیفرنیا ، سانتا باربارا (UCSB) و دانشگاه یوتا را بهم پیوند داد.

روتر WAN چیست

    روتر WAN ، همچنین به عنوان روتر لبه ای یا روتر حاشیه ای شناخته می شود ، دستگاهی است که بسته های داده را بین مکان های WAN مسیریابی می کند و به شرکت امکان دسترسی به شبکه حامل را می دهد. چندین پروتکل WAN در طول زمان ساخته شده است ، از جمله Packet over SONET / SDH (PoS) ، Multiprotocol Label Switching (MPLS) ، ATM و Frame Relay.

WAN (SD-WAN) تعریف شده توسط نرم افزار چیست؟

    نرم افزار تعریف شده WAN (SD-WAN) رویکردی برای سهولت استقرار، کار و مدیریت معماری های WAN است. این برنامه به مجازی سازی، سیاست های سطح برنامه و شبکه های همپوشانی و دستگاه ها و سیستم عامل های نرم افزاری SD-WAN در محل متکی است.

    SD-WAN با انتقال ترافیک به پیوندهای شبکه با هزینه پایین، کارایی انتقال داده را در سراسر WAN افزایش می دهد تا کار خطوط اجاره ای یا MPLS با هزینه بیشتری را انجام دهد.

چه تفاوتی بین شبکه گسترده (WAN) و شبکه محلی (LAN) وجود دارد؟

شبکه های منطقه ای اشکال مختلفی دارند، اما یکی از رایج ترین شبکه های خارج از WAN ها شبکه محلی یا LAN است.

در حالی که شبکه های WAN می توانند در سطح جهان و بدون ارتباط با مکان فیزیکی از طریق استفاده از یک ارائه دهنده شبکه اجاره شده وجود داشته باشند، شبکه های محلی در محدوده محدودی وجود دارند. از LAN می توان برای دسترسی به WAN بیشتر (مانند اینترنت) استفاده کرد، اما فقط در منطقه ای است که زیرساخت های LAN می تواند به آن دسترسی پیدا کند.

دو نمونه متداول از شبکه های LAN، اترنت و شبکه های بی سیم هستند. شبکه های بی سیم با نام WLAN نیز شناخته می شوند.

اشکال دیگر شبکه های مخابراتی شامل موارد زیر است:

    شبکه های منطقه شخصی (PAN)

    شبکه های کلانشهر (MAN)

    شبکه های ابر یا اینترنت (IAN)

هدف از اتصال WAN چیست

اگر اتصالات WAN وجود نداشته باشد، سازمان ها در مناطق محدود یا مناطق خاص جغرافیایی جدا می شوند. شبکه های محلی اجازه می دهد تا سازمان ها در داخل ساختمان خود کار کنند، اما رشد در مناطق خارج – شهرهای مختلف یا حتی کشورهای مختلف – امکان پذیر نخواهد بود زیرا زیرساخت های مربوطه برای اکثر سازمان ها هزینه زیادی ندارد.

گسترش شبکه ها

با رشد و بین المللی شدن سازمان ها، WAN ها به آنها امکان می دهند تا بین شعب ارتباط برقرار کنند، اطلاعات را به اشتراک بگذارند و در تماس باشند. هنگامی که کارمندان برای کار سفر می کنند، WAN به آنها امکان می دهد تا به اطلاعات مورد نیاز برای انجام کار خود دسترسی پیدا کنند. WAN ها همچنین به سازمان ها کمک می کنند تا اطلاعات را با مشتریان و همچنین سازمان های شریک مانند مشتریان B2B یا مشتریان به اشتراک بگذارند.

با این حال، WAN ها خدمات اساسی را نیز به مردم ارائه می دهند. دانشجویان در دانشگاه ها برای دسترسی به پایگاه داده کتابخانه یا تحقیقات دانشگاهی ممکن است به شبکه های WAN اعتماد کنند. و هر روز مردم برای برقراری ارتباط، بانک، خرید و موارد دیگر به شبکه های WAN اعتماد می کنند.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :