XAMPP چیست؟

دسته بندی ها : متفرقه محمد یاری پور
xampp چیست

XAMPP یک نرم افزار منبع باز است که توسط Apache Friends ساخته شده است. بسته نرم افزاری XAMPP شامل توزیع های Apache برای سرور Apache ، MariaDB ، PHP و Perl بوده و در اصل localhost یا یک سرور محلی است. این سرور محلی روی رایانه شما نصب شده و کار می کند. استفاده از XAMPP آزمایش مشتریان یا وب سایت شما قبل از بارگذاری آن در وب سرور از راه دور است. این نرم افزار سرور XAMPP محیط مناسبی را برای آزمایش پروژه های MYSQL ، PHP ، Apache و Perl در رایانه محلی فراهم می کند.

اجزای Xampp چیست

XAMPP مخفف Cross-platform، (A) Apache server، (M) MariaDB، (P) PHP و (P) Perl است. کراس پلتفرم معمولاً به این معنی است که می تواند روی هر رایانه با هر سیستم عاملی اجرا شود.

Next MariaDB معروف ترین سرور پایگاه داده بوده و توسط تیم MYSQL ساخته شده است. PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور بوده و آخرین کلمه یعنی Perl یک زبان برنامه نویسی است که برای توسعه برنامه های وب استفاده می شود.

مراحل نصب XAMPP بسیار ساده و سریع است. پس از نصب XAMPP بر روی رایانه محلی ، به عنوان یک سرور محلی یا لوکال هاست عمل می کند. می توانید قبل از بارگذاری وب سایت ها در وب سرور، از راه دور آنها را آزمایش کنید. نرم افزار XAMPP محیط مناسبی را برای آزمایش برنامه های MYSQL ، PHP ، Apache و Perl در رایانه محلی فراهم می کند.

xampp چیست

چگونه از XAMPP برای فرآیند توسعه استفاده کنیم؟

پس از اتمام نصب XAMPP می توانید با استفاده از کنترل پنل XAMPP هر ماژول را فعال کرده یا غیرفعال کنید. به عنوان مثال ، برای برنامه های PHP در رایانه ، می توانید دو ماژول Apache و MySQL را فعال کنید. این مورد اجازه می دهد تا برنامه های PHP بر روی رایانه شما اجرا شوند.

به عنوان یک توسعه دهنده برنامه ، باید چندین بار برنامه ها را آزمایش کنید تا اشکالات را پیدا کرده و آنها را برطرف کنید.

قبل از XAMPP باید هر بار بارگذاری فایل ها را در سرور انجام داده و مستقیما آن را تست می کردید. آزمایش روی سرور به صورت مستقیم بسیار دشوار بوده معمولا و برای بازدیدکنندگان شما نیز قابل مشاهده است. اما در XAMPP به راحتی می توانید در localhost خود، تست و به روزرسانی کنید و پس از تکمیل می توانید این فایل های به روز شده جدید را در سرور بارگذاری نمایید.

ابزار اصلی XAMPP چیست

XAMPP شامل ابزاری مانند Apache ، MYSQL ، PHP و Perl است. این ابزارها را خواهیم دید.

آپاچی

سرور Apache یک نرم افزار منبع باز است که در ابتدا توسط گروهی از توسعه دهندگان نرم افزار، توسعه یافته و اکنون توسط بنیاد نرم افزار Apache نگهداری می شود. Apache HTTP یک سرور از راه دور (رایانه) است اگر کسی با استفاده از مرورگر خود، پرونده ، تصویر یا اسنادی را درخواست کند ، آنها این فایل ها را با استفاده از سرورهای HTTP در اختیار مشتری قرار می دهند. شرکت های میزبان عمدتا از این برنامه برای ایجاد یک سرور VPS و میزبانی اشتراکی برای مشتریان خود استفاده می کنند.

MYSQL

MYSQL یک نرم افزار منبع باز و یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) است. SQL مخفف Structured Query Language و محبوب ترین و بهترین RDBMS است که برای توسعه انواع برنامه های نرم افزاری تحت وب استفاده می شود. با کمک MYSQL امکان سازماندهی اطلاعات ، مدیریت ، بازیابی و به روزرسانی داده ها هر زمان که بخواهید انجام دهید.

PHP

PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که به شما در ایجاد وب سایت های پویا کمک می کند. این زبان عمدتا برای ساخت برنامه های نرم افزاری مبتنی بر وب استفاده می شود. PHP یک نرم افزار منبع باز است و به خوبی با MYSQL کار می کند.

Perl

معمولاً گفته می شود Perl زبان برنامه نویسی عمومی و تفسیر شده و بسیار پویا است. در واقع ، این زبان برای توسعه وب ، توسعه GUI ، مدیریت سیستم و غیره استفاده می شود. Perl قادر به کار با HTML ، XML و سایر زبانهای نشانه گذاری است.

در آخرین نسخه XAMPP ، ابزارهای دیگری مانند Mail server Mercury، OpenSSL، phpMyAdmin و غیره نیز وجود دارد. با ابزارهای فوق ، می توانید یک سرور دسک تاپ کامل ایجاد کنید.

امیدواریم محتوای xampp چیست شناخت شما را نسبت به این نرم افزار localhost بیشتر کرده باشید. می توانید پروژه های خود را ابتدا در xampp اجرا نموده و پس از تمکیل به سرور انتقال دهید.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :