Xen چیست و چه کاربردی در مجازی سازی دارد؟

دسته بندی ها : تکنولوژی محمد یاری پور
xen چیست

Xen چیست و چه کاربردی دارد؟ Xen نام معمول مورد استفاده برای hypervisor پروژه Xen بوده و در حال حاضر توسط بنیاد لینوکس و پشتیبانی اینتل توسعه می یابد. مشابه KVM، هدف Xen ارائه سازوکاری است که از طریق آن می توان از هسته لینوکس به عنوان یک ناظر بر عملیات مجازی سازی سیستم های رایانه استفاده کرد.

شروع پروژه Xen

پروژه Xen در شروع به عنوان یک پروژه در دانشگاه کمبریج در سال 2003، یک اجرای Hypervisor منبع باز بود که از هسته اصلاح شده لینوکس به عنوان پایه استفاده می کرد.

Xen از طریق راه حل های تجاری مانند Citrix’s XenServer در دسترس بوده و می توان آن را به صورت رایگان در تعدادی از میزبانهای لینوکس مانند دبیان، CentOS و Red Hat پیکربندی کرد. Xen می تواند به سیستم عامل های مهمان اجازه دهد با مجازی سازی سخت افزاری کامل و همچنین با hypervisors مانند KVM اجرا شوند.

Paravirtualization در xen چیست

مجازی سازی فناوری می باشد که شامل تغییر سیستم عامل میهمان به منظور برقراری تماس خاص با hypervisor اصلی به جای سخت افزار است. به همین ترتیب سیستم عامل میهمان آگاه است که در یک محیط مجازی در حال اجرا است تا بتواند با درخواست منابع خاص از میزبان، سرعت کار را تسریع کند، نه اینکه میزبان مجبور باشد رابط های تقلیدی ارائه دهد. این به Xen امکان می دهد علاوه بر افزایش بالقوه عملکرد سیستم های مهمان، از طریق سخت افزاری که هیچ افزونه مجازی سازی سخت افزاری ندارد، سیستم عامل مهمان را اجرا کند.

xen و توزیع های لینوکس

در حالی که Xen قادر به اجرای تعدادی از سیستم عامل های مهمان از توزیع های لینوکس، سیستم های مشابه UNIX و Microsoft’s Windows است، اما تنها سیستم هایی که می توانند یک هسته اصلاح شده را اجرا کنند می توانند که از توابع مجازی سازی استفاده کنند.

یک نقطه ضعف در مورد مجازی سازی این است که تغییرات سیستم عامل مهمان برای عملکرد پایدار آن حیاتی است. به عنوان مثال، تغییر هسته یک سیستم مهمان لینوکس بدون مجوز به یک سیستم بدون تغییرات Xen باعث خرابی میهمان در هنگام راه اندازی می شود.

xen چیست

حالت مجازی سازی کامل

هنگامی که Xen یک مهمان را در حالت مجازی سازی کامل اجرا می کند، دیگر نیازی به هسته های اصلاح شده در سیستم های مهمان نیست. برای اجرای یک مهمان در حالت مجازی سازی کامل، لازم است میزبان برنامه افزودنی مجازی سازی سخت افزاری مانند VT-x یا AMD-V را فعال و فعال کند.

بر خلاف تعدادی دیگر از سیستم های مجازی سازی که با ایجاد پرونده هایی در سیستم پرونده میزبان برای ذخیره سازی، هارددیسک های مجازی خود را مدیریت می کنند، Xen می تواند از مدیریت حجم منطقی Linux برای ایجاد حجم منطقی که برای ذخیره داده استفاده می شود، استفاده کند. این بدان معنی است که ابزارهای زیادی برای مدیریت تصاویر دیسک در دسترس است. همچنین می توان آنها را به راحتی توسط سیستم عامل میزبان نصب کرده یا در صورت عدم نیاز به بوت شدن ماشین مجازی در صورت نیاز به کار بر روی دیسک، توسط دیگری نصب می شود.

محیط کنترل در xen چیست

همانند تعدادی دیگر از سیستم های میزبان hypervisor برای لینوکس، hypervisor استاندارد Xen از طریق خط فرمان کنترل می شود. تعدادی ابزار دیگر نیز وجود دارد که می توانند برای مدیریت ماشین های مجازی مهمان نیز استفاده شوند، مانند Virtual Machine Manager، که یک رابط کاربری گرافیکی ارائه می دهند که می تواند کار با آنها را آسان کند.

یکی از ویژگی های مفید Xen hypervisor توانایی مهاجرت زنده یک ماشین مجازی مهمان از یک میزبان فیزیکی به میزبان دیگر است. این امر با کپی تدریجی حافظه از ماشین مجازی در حال اجرا در میزبانی که به آن منتقل می شود، حاصل می شود. در مرحله مهاجرت، دستگاه در حال مکث است، همگام سازی نهایی حافظه انجام شده، سپس ماشین مجازی مهمان از طریق میزبان جدید دوباره شروع به کار می کند. این فرایند می تواند در حالی رخ دهد که ماشین مجازی مهمان فقط زمان خرابی را که در کسری از ثانیه اندازه گیری می شود، تجربه کند.

ویژگی هایی مانند انتقال لایو و عملکرد مجازی سازی، تضمین کرده اند که پروژه Xen یک Hypervisor محبوب برای تعدادی از ارائه دهندگان هاستینگ است که سرورهای خصوصی مجازی را به مردم ارائه می دهند. این به این معنی است که با به روزرسانی های منظم و کمک های آنلاین به خوبی پشتیبانی می شود.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :