همه چیز درباره سئوی محتوا

دسته بندی ها : سئو محمد یاری پور
سئوی وب سایت چیست؟

آیا می دانید سئوی محتوا چیست؟ سئو مخفف Search Engine Optimization است، به معنی بهینه سازی موتور جستجو و مفهوم آن افزایش مقدار و کیفیت ترافیک وب سایت از طریق نتایج جستجوی ارگانیک است.

برای درک معنای واقعی سئو، ابتدا این تعریف را تجزیه و تحلیل کرده و قسمت­های مختلف را بررسی می­کنیم.

نقش کیفیت ترافیک در سئوی محتوا چیست؟

 شما می توانید تمام بازدیدکنندگان در دنیا را به خود جلب کنید، اما اگر به طور مثال آنها به دنبال منبعی برای رایانه ­های اپل به پیشنهاد گوگل به سایت شما می­آیند؛ در حالی که واقعاً شما یک کشاورز هستید که سیب می­فروشید، پس این کیفیت بازدید کافی نیست. درعوض شما می­بایست بازدیدکنندگانی را جذب کنید که واقعاً به محصولاتی که شما ارائه می­دهید علاقه­مند باشند.

مقدار ترافیک

 در مورد کلیک کردن روی موضوع مناسب از طریق صفحات نتایج موتور جستجو (SERP)، هرچه بازدیدها بیشتر باشد بهتر خواهد بود. نتایج ارگانیک تبلیغات بخش قابل توجهی از بسیاری از SERP ها را تشکیل می­دهد.

ترافیک ارگانیک

 ترافیکی است که مجبور به پرداخت هزینه­ای نیستید.

برای اینکه محتوای شما از نظر سئو مناسب­تر باشد، باید به صورت منطقی سازماندهی شده، حاوی کلمات کلیدی مرتبط باشد و با توجه به مخاطبان نوشته شود.

موتورهای جستجو با توجه به ارتباط و اقتدار یک صفحه وب، نتایج جستجوی ارگانیک خود را نمایش می­دهند. میزان ارتباط، با تعداد دفعات استفاده از کلمات کلیدی و عبارات خاص در محتوای یک صفحه وب و اقتدار، توسط تعداد پیوندهای معتبری که به آن صفحه اشاره دارند تعیین می­ شود.

سئوی وب سایت چیست؟

سئوی سایت چگونه کار می­کند؟

شما ممکن است یک موتور جستجو را به عنوان وب سایتی در نظر بگیرید که سوالاتتان را در بخش مخصوص تایپ کرده یا می­پرسید و گوگل یا هر موتور جستجوی دیگر مورد استفاده که به طرز جادویی با یک لیست طولانی از پیوندها به صفحات وب پاسخ می­دهد؛ می­تواند به طور بالقوه به سوال شما نیز پاسخ دهد. درست است. اما آیا هرگز به این موضوع فکر کرده­اید که در پشت آن لیست­های جادویی لینک­ها چه چیزی وجود دارد؟

نحوه کار آن به این صورت است: گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری دارای یک خزنده است که خاموش می­شود و اطلاعات مربوط به تمام محتوای موجود در اینترنت را جمع­آوری می­کند. خزنده­ها همه این صفر و یک­ها را برای ایجاد فهرست به موتور جستجو بازمی­گردانند. سپس این شاخص از طریق الگوریتمی تغذیه شده و سعی می­کند تمام آن داده­ها را با درخواست شما مطابقت دهد.

فاکتورهای زیادی برای ورود به الگوریتم موتور جستجو وجود دارد که در اینجا چگونگی رتبه بندی توسط گروهی از متخصصان با توجه به اهمیت آنها آورده شده است:

این کل SEO یا (موتور جستجو) در SEO است. بخش O از SEO به معنای بهینه سازی، مربوط به افرادی است که تمام آن مطالب را می­نویسند و آن را در سایت­های خود قرار می­دهند تا کاربران آنچه از طریق موتورهای جستجو می­توانند ببینند را بپسندند. بهینه سازی می­تواند اشکال مختلفی داشته باشد. از اطمینان به برچسب­های عنوان و توضیحات متا و طول مناسب متن گرفته تا اشاره پیوندهای داخلی به صفحاتی که به آنها افتخار می­کنید.

بهینه سازی محتوای صفحه

محتوا و سئو خوب دست به دست هم می­دهند. بدون یکی، دیگری موفقیت چندانی نخواهد داشت. اگر محتوای با کیفیتی را که موتورهای جستجو می­خواهند نداشته باشید، به نظر می­رسد رتبه­بندی و تعداد خواننده سایت شما پایین باشد. در عین حال اگر خریداران هدف شما قادر به پیدا کردن آن در هنگام جستجو نیستند، حتی بهترین محتوا نیز به درد شما نمی­خورد.

بهینه سازی موتور جستجو یا سئو یک زمینه مدام در حال تغییر است. اما در تمام تغییرات اخیر یک چیز ثابت مانده است و آن اهمیت محتوا برای سئو است.

محتوا و سئو در کنار هم قرار می گیرند. افراد از موتورهای جستجو برای یافتن پاسخ یا راه حل سوالات خود استفاده می­کنند و موتورهای جستجو مرتبط­ترین محتوایی را که می­توانند پیدا کنند ارائه می­دهند. اگرچه ممکن است نتیجه برتر جستجو، یک پست وبلاگ، یک ویدیوی یوتیوب یا توضیحات محصول باشد؛ اما همه این­ها محتوای سایت محسوب می­شوند.

به همین دلیل مهم است که بتوانید به طور مداوم محتوای مناسب سئو را که مردم از خواندن آن لذت می­برند، بنویسید. با توجه به این موضوع، در اینجا چند نکته و بهترین روش برای به دست آوردن محتوای عالی و سئو آورده شده است.

نحوه بهینه ­سازی محتوا برای سئو

روی کلمات کلیدی تمرکز کنید اما نه خیلی زیاد

کلمات کلیدی هنوز در استراتژی سئوی سایت شما جایگاهی دارند، فقط سعی کنید در هنگام استفاده از عبارات کلیدی علاوه بر کلمات کلیدی منفرد، از آنها به صورت متفکرانه و ارگانیک استفاده کنید. استفاده از یک عبارت کلیدی در عنوان شما ممکن است جذاب­ترین یا شوخ­ترین عنوان را ایجاد نکند، اما باعث می­شود که مقاله شما توسط مخاطبان هدف شما بیشتر دیده شود.

از عنوان­ها به درستی استفاده کنید

در سئوی خوب عنوان­ ها جنبه اساسی داشته اما غالباً نادیده گرفته می­شوند. برچسب های سربرگ، برچسب های HTML هستند که از H1 تا H6 متغیر بوده و برای ایجاد طرح کلی و افزودن ساختار به مقاله یا پست وبلاگ استفاده می­شوند. استفاده عاقلانه از عناوین می­تواند به گوگل کمک کند تا موضوع اصلی مقالات طولانی­تر را تجزیه و تحلیل کند.

به عنوان مثال: مهم است که در هر صفحه یک برچسب H1 وجود داشته باشد اما فقط از یک برچسب استفاده کنید. چندین برچسب H1 می­تواند موتورهای جستجو را با القای اینکه مطالب، مربوط به چندین موضوع اصلی است گیج کند. همچنین از متن مشابه در سرصفحه برای هر صفحه استفاده نکنید.

طول پست­های خود را بهینه کنید

گوگل معمولاً مقالات طولانی­تر را ترجیح می­دهد. یک مطالعه نشان می­دهد که متوسط طول نتایج جستجوی صفحه اول در گوگل 2000 کلمه است.

اگرچه هر بار که وبلاگ خود را به روز می­کنید  نوشتن پستی با این طول ضروری نیست  اما اگر بخواهید به طور کلی پست­های طولانی­تری ایجاد کنید، احتمالاً شانس بیشتری خواهید داشت. تقسیم­بندی پست­های طولانی برای خوانندگان به چند بخش قابل کنترل (استفاده از بولت، زیرعنوان­ها و لیست­ها) می­تواند از تشکیل یک دیوار متنی مخوف جلوگیری کند.

از عبارات خاص مکان استفاده کنید

وقتی افراد جستجوهای آنلاین انجام می­دهند، اغلب به دنبال مشاغل محلی هستند. این امر به ویژه هنگامی صادق است که آنها در دستگاه­های تلفن همراه خود جستجو می­کنند. اگر یک شرکت محلی دارید مطمئن شوید که اصطلاحات خاص جغرافیایی را در عبارات کلمه کلیدی خود بگنجانید تا اطمینان حاصل کنید که محتوای شما به طور برجسته در آن جستجوها نشان داده می­شود. از این کلمات کلیدی خاص موقعیت مکانی در عناوین خود و برچسب های H1 نیز استفاده کنید و مشاهده خواهید کرد که سئوی محلی شما به سرعت بهبود می­یابد.

بهینه سازی پیوند (لینک)

لینک­های با کیفیت یکی از مهمترین مواد تشکیل دهنده استراتژی سئوی سالم هستند. آنها به گوگل و سایر موتورهای جستجو کمک کرده ارتباط وب سایت­ها را یافته و نتایج بهتر را به جستجوگران باز می­گردانند. اگر می­خواهید رتبه­بندی موتور جستجوی خود را بهبود ببخشید، به لینک­های با کیفیت نیاز دارید.

اما ایجاد یک نمایه پیوند قوی به همین سادگی نیست. اول باید درک کنید که چه چیزی لینک خوب و چه چیزی لینک بد را ایجاد می­کند و چه کاری می­توانید برای بهینه­سازی وب سایت خود در پی رسیدن به نتایج بهتر انجام دهید.

اهمیت محتوای عالی در سئو (اینفوگرافیک)

بسیاری از بازاریابان، سئو و بازاریابی محتوا را استراتژی­های کاملاً متفاوتی می­دانند. با این وجود و بر خلاف این عقیده، سئو و بازاریابی محتوا ارتباط زیادی با یکدیگر داشته و مکمل یکدیگر هستند.

بدون محتوای با کیفیت بالا نمی­توانید از فواید کامل سئو بهره­مند شوید. محتوای مرتبط و مفید در وب­سایت شما بازدید­کنندگان را ترغیب می­کند که مدت طولانی­تری در سایت مانده و این می­تواند بر روی رتبه­بندی جستجو تأثیر مثبت بگذارد.

برخی دیگر از مزایای اصلی محتوا در رابطه با سئو

 • محتوای با کیفیت باعث تولید CTR بالا می­شود

گوگل CTR را به عنوان یک عامل مهم برای رتبه­بندی وب سایت شما در نظر می­گیرد. هرچه کاربران را وادار کنید تا روی پیوندهای شما کلیک کنند شانستان برای کسب رتبه­های بهتر در موتورهای جستجو بیشتر خواهد شد.

 • محتوای با کیفیت به شما در ایجاد بک­لینک کمک می­کند

  یکی از بهترین استراتژی­های سئو به دست آوردن بک­لینک با کیفیت بالا از وب سایت­های دارای اقتدار بالا است. برای گوگل بک­لینک با کیفیت بالا نشان دهنده اعتبار و اعتماد است. هرچه بک­لینک با کیفیت بیشتری داشته باشید احتمال دارد در گوگل رتبه بالاتری به دست آورید.

 • محتوا به شما امکان می­دهد کلمات کلیدی را در متن بگنجانید

  محتوای با کیفیت تنها راهی است که می­توانید از کلمات کلیدی خود به صورت استراتژیک استفاده کنید. این به شما کمک می­کند تا با رقبای دیگر صنعت خود رقابت کنید.

 • محتوای با کیفیت، یک تجربه کاربری عالی را فراهم می­کند

سئو شامل استراتژی­های مختلفی مانند ایجاد بک لینک، نوشتن پست­های وبلاگ با کیفیت و استفاده از کلمات کلیدی خوب، نوشتن برچسب های متای خوب، بهینه سازی فایل­های robots.txt و همچنین ایجاد یک وب سایت است که ساختار خوبی داشته و کاربران می­توانند به راحتی آن را پیمایش کنند.

رابطه بین بازاریابی و سئوی محتوا چیست؟

رابطه بین بازاریابی و سئوی محتوا چیست؟ بدون محتوایی که هدف خود را به خوبی به کاربران و موتورهای جستجو منتقل کند، نمی­توانید موقعیت شماره 1 را در گوگل به دست آورید. و محتوای فاقد استراتژی سئو در این امر بعید است که بتواند تجارت شما را به سمت اهداف بازاریابی نزدیک کند.

اساسا سئو و محتوا نمی ­توانند جداگانه با موفقیت کار کنند. بازاریابان باید بدانند که هر دو عنصر مکمل یکدیگر هستند بنابراین اگر می­خواهند رتبه­بندی آنها بهتر شود باید روی ایجاد محتوای عالی تمرکز کنند. بنابراین، سئو و بازاریابی محتوا دست به دست هم می­دهند.

به زبان ساده، محتوای عالی اساس موفقیت در سئو می­باشد. محتوای با کیفیت و اصلی، پایه و اساس کلیه تلاش­های دیگر شما در زمینه سئو خواهد بود. دقیقاً به همین دلیل است که در جدول تناوبی موفقیت سئو شامل عناصر با کیفیت، محتوا به عنوان عنصر اصلی شروع می­شود.

محتوای سئو چیست؟

محتوای سئو پایه و اساس یک استراتژی بازاریابی محتوای خوب است. به عبارت دیگر محتوای سئو، نحوه برنامه­ریزی و نوشتن و رسیدن به رتبه شماره 1 بوده و می­تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پست­های وبلاگ
 • محتوای همیشه سبز
 • فیلم­ها
 • ابزارهای تعاملی
 • راهنما یا محتوای قابل بارگیری

برای درک معنای محتوای سئو، بهتر است که ابتدا این عبارت را در دو بخش بررسی کنید.

قسمت اول: محتوا

 عبارت است از هر اطلاعاتی که به صورت آنلاین منتشر و می­توانند توسط موتورهای جستجو نمایه شوند و شامل محتوای وب سایت، پست­های وبلاگ، تصاویر، گرافیک و فیلم ها هستند.

قسمت دوم: سئو یا بهینه سازی موتور جستجو

شامل فرآیند بهینه سازی وب سایت و محتوای آن است تا در صفحات نتایج موتور جستجو برای عبارات خاص بالاتر نشان داده شود.

بنابراین به عنوان یک کل، محتوای سئو به هر محتوایی گفته می­شود که برای افزایش رتبه­بندی موتور جستجو و در نتیجه بازدید از وب سایت شما ایجاد می­شود.

در واقع منظور از محتوای سئو آنچه را که باید هنگام برنامه ریزی محتوای خود برای سئو جستجو کنید و ابزارهایی است که می­توانید برای پیشرفت بازی بازاریابی محتوای خود استفاده کنید.

تفاوت بین بازاریابی و سئوی محتوا چیست؟

تفاوت بین بازاریابی و سئوی محتوا چیست؟ بین محتوا و سئو رابطه عمیقی وجود دارد و درک تفاوت­های ظریف در مورد آنها دشوار است. با بررسی این رابطه بینش عملیاتی برای نحوه استفاده مشاغل از محتوا در جهت پشتیبانی از جستجوگرها ارائه می­شود.

به طور کلی تمرکز سئو بر طراحی و ساختار وب سایت فنی­تر است. که عبارت است از ایجاد وب سایت مورد پسند بیشتر کاربران، استفاده از کلمات کلیدی مرتبط، بهینه سازی فراداده و ایجاد پیوندهایی با کیفیت بالا. همه این موارد با هم کار می­کنند تا به هر صفحه وب در موتورهای جستجو برای جستجوی عبارات خاص کمک کند.

از طرف دیگر، بازاریابی محتوا شامل انتشار محتوای مفید در وب سایت، وبلاگ و حساب­های رسانه ­های اجتماعی برای جذب و حفظ مخاطبان هدف شما و در نهایت ایجاد علاقه به محصولات و خدمات شما است.

هم پوشانی بین سئو و بازاریابی

درانتهای محتوای سئوی محتوا چیست باید بگوییم که بهینه سازی محتوای شما برای موتورهای جستجو به رتبه بندی بهتر آن کمک می ­کند، بنابراین بیشتر به اهداف بازاریابی محتوای خود خواهید رسید.

انتشار محتوای با کیفیت، اقتدار و ارتباط وب سایت شما را بهبود می­بخشد و بنابراین قدرت سئوی آن­را افزایش می­دهد.

در استراتژی بازاریابی محتوا، ممکن است شما قصد داشته باشید محتوا را در شبکه­های اجتماعی جلب کنید یا به عنوان صفحات اصلی تبلیغات پولی عمل کنید. در حالی که برخی از محتوای سئوی شما نیز در خدمت این اهداف است، هدف اصلی این است که افرادی را جستجو کنید که کلمات کلیدی خاص مربوط به تجارت شما را جستجو می­کنند.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :