Private Key چیست و چه وظیفه ای دارد؟

دسته بندی ها : امنیت, گواهینامه ssl محمد یاری پور
private key

Private Key یا کلید خصوصی چیست؟

private key که به عنوان کلید مخفی نیز شناخته می شود ، متغیر در رمزنگاری است که با استفاده از یک الگوریتم برای رمزگذاری و رمزگشایی کد استفاده می شود. کلیدهای مخفی فقط با تولید کننده کلید به اشتراک گذاشته می شوند و امنیت آن بسیار مهم است. کلیدهای خصوصی نقش مهمی در رمزنگاری متقارن ، رمزنگاری نامتقارن و ارزهای رمزنگاری شده ایفا می کنند.

پیچیدگی و طول کلید خصوصی تعیین می کند که سطح امنیت تا چه اندازه زیاد باشد.

private key

کلید خصوصی چگونه کار می کند؟

رمزگذاری کلید خصوصی به رمزگذاری متقارن گفته می شود ، جایی که همان کلید خصوصی برای اهداف رمزگذاری و رمزگشایی استفاده می شود. یک private key معمولاً یک عدد طولانی و تصادفی است که به راحتی نمی توان حدس زد. از آنجا که فقط یک کلید درگیر است ، این روند سریع و ساده است.

رمزگذارهای کلید مخفی معمولاً در یکی از دو دسته قرار می گیرند: رمزگذارهای جریان یا رمزهای بلوک. رمزنگاری بلوک یک private key و الگوریتم را به طور همزمان به یک بلوک از داده ها اعمال می کند ، در حالی که یک رمزنگار جریان کلید و الگوریتم را یک بیت در هر زمان اعمال می کند. رمزگذاری کلید متقارن از محاسبات بسیار سریعتر از رمزگذاری نامتقارن است اما به تبادل کلید نیاز دارد.

اکثر فرآیندهای رمزنگاری از رمزگذاری کلید خصوصی برای رمزگذاری انتقال داده استفاده می کنند اما از رمزگذاری کلید عمومی برای رمزگذاری و تبادل کلید مخفی استفاده می کنند.

چالش های رمزگذاری private key

در حالی که رمزگذاری کلید خصوصی امنیت بالایی را تضمین می کند ، باید چالش های زیر در نظر گرفته شود:

    اگر هر کاربر private key خود را داشته باشد مدیریت کلید رمزگذاری می تواند بسیار پیچیده شود.

    برای جلوگیری از هدر رفتن یا سرقت ، کلیدهای خصوصی اغلب باید تغییر کنند.

    اگر private key فراموش یا گم شود ، سیستم خراب می شود و پیام ها رمزگذاری می شوند.

    برای ایجاد کلیدهای خصوصی طولانی و طولانی تر ، نیاز به منابع محاسباتی مهمی است.

private key

کلیدهای خصوصی در مقابل کلیدهای عمومی

رمزنگاری نامتقارن ، که به عنوان رمزگذاری کلید عمومی نیز شناخته می شود ، از دو کلید متفاوت اما به همراه ریاضی استفاده می کند. کلید عمومی در دسترس است در حالی که private key محرمانه است و فقط با مالک آن به اشتراک گذاشته می شود برای همه کسانی که به آن احتیاج دارند. در این روش ، هر آنچه که با کلید عمومی رمزگذاری شده است ، نیاز به کلید خصوصی مرتبط برای رمزگشایی دارد و بالعکس. رمزگذاری کلید عمومی معمولاً برای ایمن سازی کانال های ارتباطی مانند ایمیل استفاده می شود.

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :