بهینه سازی موتور جستجو چیست؟

دسته بندی ها : سئو, مقالات پریا اصبری
سئو و بهینه سازی در سایت

سئوسازی سایت هنر و علم کسب رتبه بالاتر صفحات در موتورهای جستجو مانند گوگل می باشد. از آنجایی که جستجو یکی از اصلی‌ ترین راه‌ های کشف محتوا توسط افراد به ‌صورت آنلاین است، رتبه ‌بندی بالاتر در موتورهای جستجو می ‌تواند منجر به افزایش ترافیک یک وب‌ سایت شود.

در گوگل و سایر موتورهای جستجو، صفحه نتایج اغلب تبلیغات پولی را در بالای صفحه نشان می دهد و به دنبال آن نتایج معمولی یا آنچه بازاریابان جستجو «نتایج جستجوی ارگانیک» می نامند، قرار می گیرد. ترافیکی که از طریق سئو به دست می آید اغلب به عنوان «ترافیک جستجوی ارگانیک» شناخته می شود تا آن را از ترافیکی که از طریق جستجوی پولی به دست می آید متمایز کند. جستجوی پولی اغلب به عنوان بازاریابی موتور جستجو (SEM) یا پرداخت به ازای کلیک (PPC) شناخته می شود.

مزایای سئوسازی سایت

بهینه‌ سازی موتورهای جستجو بخش کلیدی بازاریابی آنلاین است، زیرا جستجو یکی از راه‌ های اصلی جهت‌ یابی کاربران در وب می باشد. نتایج جستجو در یک لیست مرتب ارائه می ‌شوند و هر چه یک سایت بتواند در آن لیست بالاتر باشد، بازدید بیشتری از سایت دریافت خواهد کرد. به عنوان مثال، برای یک جستجوی معمولی، نتیجه شماره یک 40-60٪ از کل ترافیک آن پرس و جو را دریافت می کند، در حالی که نتایج شماره دو و سه به طور قابل توجهی ترافیک کمتری دریافت می نمایند. فقط 2-3 درصد از جستجوگران فراتر از صفحه اول نتایج جستجو کلیک می کنند. بنابراین، حتی یک بهبود کوچک در رتبه‌ بندی موتورهای جستجو می ‌تواند منجر به دریافت ترافیک بیشتر وب‌ سایت و احتمالاً تجارت بیشتر شود.

به همین دلیل، بسیاری از کسب و کارها و صاحبان وب سایت ها سعی می کنند تا نتایج جستجو را دستکاری کنند و سایت آنها بالاتر از رقبای خود در صفحه نتایج جستجو (SERP) نشان داده شود.

نحوه عملکرد سئو

موتورهای جستجو مانند گوگل از یک الگوریتم یا مجموعه ای از قوانین برای تعیین اینکه چه صفحاتی را برای هر پرس و جو نشان می دهند، استفاده می کنند. این الگوریتم‌ ها بسیار پیچیده هستند و صدها یا حتی هزاران فاکتور رتبه‌ بندی مختلف را برای تعیین رتبه‌ بندی SERP خود در نظر می ‌گیرند. با این حال، سه معیار اصلی در سئوسازی سایت وجود دارد که موتورهای جستجو برای تعیین کیفیت یک سایت و نحوه رتبه بندی آن ارزیابی می کنند:

پیوندها: لینک های سایر وب سایت ها نقش کلیدی در تعیین رتبه یک سایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو دارند. سایت ‌هایی که از سایت‌های دیگر لینک می ‌گیرند، از نظر موتورهای جستجو دارای اعتبار (به نام «PageRank») بیشتری هستند.

محتوا: موتورهای جستجو علاوه بر مشاهده لینک‌ ها، محتوای یک صفحه وب را نیز تجزیه و تحلیل می‌ کنند تا تعیین نمایند که آیا این صفحه برای هر درخواست جستجوی خاصی مرتبط است یا خیر. بخش بزرگی از سئو در ایجاد محتوایی است که به سمت کلمات کلیدی که کاربران موتورهای جستجو جستجو می کنند، هدف قرار می گیرد.

ساختار صفحه: سومین جزء اصلی سئو، ساختار صفحه است. از آنجایی که صفحات وب در HTML نوشته شده اند، نحوه ساختار کد HTML می تواند بر توانایی موتور جستجو برای ارزیابی یک صفحه تأثیر بگذارد. گنجاندن کلمات کلیدی مرتبط در عنوان، URL و هدرهای صفحه و اطمینان از اینکه سایت قابل خزیدن است اقداماتی م باشد که صاحبان سایت می توانند برای بهبود سئو سایت خود انجام دهند.

فرآیند بهینه‌ سازی موتور جستجو شامل بهینه ‌سازی هر یک از این مؤلفه‌ های اصلی الگوریتم ‌های موتور جستجو به منظور رتبه ‌بندی بالاتر در نتایج جستجو است.

تکنیک های بهینه سازی موتور جستجو

درک اینکه موتورهای جستجو چگونه کار می کنند، تنها اولین مرحله از فرآیند بهبود رتبه بندی جستجوی سایت است. در واقع بهبود رتبه سایت شامل استفاده از تکنیک های مختلف سئو برای بهینه سازی سایت برای جستجو است:

تحقیق کلمات کلیدی: تحقیقات کلمات کلیدی اغلب نقطه شروع سئوسازی سایت است و شامل بررسی کلمات کلیدی سایت، در حال حاضر رتبه بندی شده است، رقبا برای چه کلمات کلیدی رتبه بندی می کنند و مشتریان بالقوه چه کلمات کلیدی دیگری را جستجو می کنند. شناسایی عباراتی که جستجوگران در جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو استفاده می نمایند، راهنمایی می ‌کند که چه محتوای موجود را می ‌توان بهینه کرد و چه محتوای جدیدی را می ‌توان ایجاد نمود.

بازاریابی محتوا: هنگامی که کلمات کلیدی بالقوه شناسایی شدند، بازاریابی محتوا وارد عمل می شود. این می تواند به روز رسانی محتوای موجود یا ایجاد محتوای جدید باشد. از آنجایی که گوگل و سایر موتورهای جستجو برای محتوای باکیفیت برتری قائل هستند، مهم است که در مورد محتوایی که قبلاً در بازار وجود دارد، تحقیق کنید و یک محتوای جذاب ایجاد کرده و تجربه کاربری مثبتی را ارائه دهد و درنتیجه شانس رتبه بالاتر در نتایج موتورهای جستجو را داشته باشد.

لینک سازی: از آنجایی که لینک های وب سایت های خارجی (که در اصطلاح سئو «بک لینک» نامیده می شود) یکی از فاکتورهای اصلی رتبه بندی در گوگل و سایر موتورهای جستجوی بزرگ هستند، به دست آوردن بک لینک های با کیفیت یکی از اهرم های اصلی سئو است. این می ‌تواند شامل تبلیغ محتوای خوب، دسترسی به وب ‌سایت‌ های دیگر و ایجاد روابط با مدیران وب‌ سایت، ارسال وب ‌سایت ‌ها به دایرکتوری ‌های وب مرتبط، و گرفتن مطبوعات برای جذب پیوند از وب‌ سایت‌ های دیگر باشد.

سئوسازی سایت

بهینه سازی درون صفحه: علاوه بر عوامل خارج از صفحه مانند لینک ها، بهبود ساختار واقعی صفحه می تواند مزایای فوق العاده ای برای سئوسازی سایت داشته باشد و عاملی است که کاملاً در کنترل وب مستر است. تکنیک های رایج بهینه سازی روی صفحه شامل بهینه سازی URL صفحه برای ترکیب کلمات کلیدی، به روز رسانی برچسب عنوان صفحه برای استفاده از عبارات جستجوی مرتبط و استفاده از ویژگی alt برای توصیف تصاویر است. به روز رسانی متا تگ های صفحه (مانند تگ توضیحات متا) نیز می تواند مفید باشد. این تگ ها تأثیر مستقیمی بر رتبه بندی جستجو ندارند، اما می توانند نرخ کلیک را از SERP ها افزایش دهند.

کلام آخر

اگر سئوسازی سایت به درستی انجام شود، می تواند این پتانسیل را داشته باشد که میزان ترافیک دریافتی یک وب سایت را به طور چشمگیری افزایش دهد. برای سئو سایت خود می توانید از متخصصان امن اس اس ال کمک بگیرید.

منبع

پریا اصبری
پریا اصبری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :