نگاهی به انواع سیستم مدیریت محتوا

دسته بندی ها : متفرقه مونا اکبری
جوملا بهتره یا وردپرس

 برای مدیریت مقادیر زیادی از محتوا، به سیستم مدیریت محتوا نیاز دارید که بتواند محتوایتان را ایجاد، ذخیره، ویرایش و یا بروز رسانی کند. همچنین، هنگام انتخاب سیستم مدیریت محتوا (CMS) برای کسب و کارتان است که متوجه تفاوت ها و ویژگی های انواع سیستم مدیریت محتوا می شوید.

بنابراین، به جهت اهمیت انتخاب CMS ، این مقاله به معرفی انواع سیستم مدیریت محتوا می پردازد.

انواع سیستم مدیریت محتوا

سه نوع گسترده از نرم افزار CMS وجود دارد:

منبع باز، اختصاصی و سیستم مدیریت محتوای اشتراکی یا Software As A Service یا SAAS.

سیستم مدیریت محتوا منبع باز یا رایگان (Open Source)

شما می توانید بدون هزینه اولیه، نرم افزار CMS منبع باز را دانلود کنید. همچنین، هیچ هزینه مجوز یا ارتقا یا قرارداد وجود ندارد. با این حال، با CMS منبع باز ممکن است مجبور به پرداخت هزینه های زیرشوید :

کمک فنی در هنگام نصب و راه اندازی
سفارشی سازی برای گسترش نرم افزار فراتر از نسخه اصلی
الگوها، افزونه ها و افزونه های سازگار (اگرچه ممکن است نسخه های رایگان در دسترس باشد)
آموزش کارکنان
پشتیبانی، از جمله به روزرسانی منظم نرم افزار

نمونه هایی از پرکاربردترین سیستم مدیریت محتوا منبع باز عبارتند از:

WordPress

Joomla

Drupal

Magento (e-commerce)

PrestaShop (e-commerce)

شما می توانید CMS منبع باز را بر روی وب سرور نصب و مدیریت کنید. در حالی که اکثر راه حل ها خارج از محدوده کار هستند، سفارشی سازی های بی شماری برای پاسخگویی به نیازهای مختلف تجاری مانند پلاگین برای وب سایت های تجارت الکترونیکی، ابزارهایی برای کمک به شما در بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو یا شخصی سازی مضامین و طرح های طراحی خود، در دسترس است.

انواع سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا اختصاصی (Proprietary CMS)

این CMS، توسط یک شرکت واحد ساخته و مدیریت می شود. استفاده از چنین CMS معمولاً شامل موارد زیر است:

خرید مجوز برای استفاده از نرم افزار
پرداخت هزینه های ماهانه یا سالانه برای به روزرسانی یا پشتیبانی.

همچنین ممکن است لازم باشد برای سفارشی سازی و به روزرسانی، و برای آموزش و پشتیبانی فنی یا کاربری مداوم، هزینه های اضافی پرداخت کنید.

نمونه هایی از CMS اختصاصی عبارتند از:

Kentico

Microsoft SharePoint

IBM Enterprise Content Management

Pulse CMS

Sitecore

Shopify

معمولاً می توانید CMS اختصاصی را با قابلیت های داخلی تنظیم کنید، گرچه ممکن است این هزینه اضافی داشته باشد. در صورت امکان، به دنبال راه حل CMS باشید که تمام نیازهای شما را برآورده کند. اگر یک CMS اختصاصی را با یک وب سایت یا سیستم back-end موجود اجرا می کنید، توجه داشته باشید که این کار ممکن است به توسعه گسترده ای نیاز داشته باشد.

اگر به دنبال CMS برای یک وب سایت کاملاً جدید هستید، بهتر است راه حلی را انتخاب کنید که دارای تمام ویژگی ها و توابع مهم برای تأمین نیازهای فعلی و آینده شغلی شما باشد.

سیستم مدیریت محتوا اشتراکی یا Software As A Service یا SAAS

این نوع CMS، معمولاً شامل نرم افزار مدیریت محتوا وب، میزبانی وب و پشتیبانی فنی با یک تامین کننده واحد است. اینها راه حلهای مجازی هستند که در فضای ابری و بر اساس یک مدل اشتراکی، معمولاً براساس هر کاربر یا هر سایت، میزبانی می شوند. قیمت گذاری معمولاً شامل موارد زیر است:

مقدار انتقال داده
ذخیره سازی برای محتوا و داده هایتان
پشتیبانی مداوم

دو نوع سیستم مدیریت محتوا ابری وجود دارد:

Fully Cloud، که اغلب به عنوان بخشی از یک بسته یا سرویس ارائه می شود. به طور معمول ، اینها سیستم های انحصاری تحت کنترل تامین کننده هستند ، بنابراین همیشه نمی توان عملکرد آنها را متناسب با نیازهای شما سفارشی یا تغییر داد.

partial cloud، که در وب سرور ابری شما واقع شده است و امکان انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می کند، زیرا شما می توانید با ماژول های الحاقی یا با تغییر کد منبع، عملکرد را تغییر دهید.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی انواع سیستم مدیریت محتوا پرداختیم و نمونه های محبوب مربوط به هر نوع را معرفی کردیم. امیدواریم که مطالب فوق، مفید بوده باشد.

منبع

مونا اکبری
مونا اکبری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :