بررسی شبکه های کامپیوتری

دسته بندی ها : متفرقه مریم حسین جانی
دریم ویور

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در همه شرکت ها و سازمان ها شاهد استفاده از سیستم های رایانه ای هستیم، چرا که رایانه ها کار و زندگی را برای همه انسان ها آسان تر نموده است. به همین دلیل ادارات مختلف برای پرسنل های خود نیازمند چندین رایانه هستند، که برای برقرای ارتباط بین این سیستم ها لازم است از شبکه های کامپیوتری استفاده کنند. در ادامه این محتوا قصد داریم توضیحات کاملتری در مورد شبکه بیان کنیم. با ما همراه باشید.

شبکه کامپیوتری، به مجموعه دو یا چند رایانه گفته می شود که به منظور برقراری ارتباط الکترونیکی به یکدیگر متصل هستند. علاوه بر اتصال فیزیکی دستگاه های ارتباطی و رایانه‌ای، یک سیستم شبکه نقش مهمی در ایجاد ساختار منسجمی دارد که به انواع تجهیزات اجازه انتقال یکپارچه اطلاعات را می دهد.

انواع شبکه های کامپیوتری

دو نوع شبکه اصلی، شبکه های محلی (LAN) و شبکه های گسترده (WAN) نام دارند. در ادامه به تعریف و مزایای هر کدام از شبکه‌ های کامپیوتری خواهیم پرداخت.

شبکه محلی و مزایای استفاده از آن

 شبکه‌های محلی رایانه‌ها و دستگاه‌های جانبی را در یک منطقه فیزیکی محدود، مانند یک دفتر تجاری، آزمایشگاه یا محوطه دانشگاه با استفاده از لینک (سیم، کابل اترنت، فیبر نوری و Wi-Fi) به هم متصل می‌کنند تا داده ها به سرعت منتقل شوند. یک LAN معمولی متشکل از دو یا چند رایانه شخصی، چاپگر ها و دستگاه های ذخیره کننده دیسک با ظرفیت بالا به نام سرور است که به هر رایانه موجود در شبکه امکان دسترسی به مجموعه مشترکی از پرونده ها را می‌ دهد.

 نرم افزار سیستم عامل LAN، که اطلاعات ورودی را تفسیر می کند و به کاربران امکان برقراری ارتباط را می دهد و چاپگر ها و تجهیزات ذخیره‌سازی را به اشتراک می گذارد. کاربران شبکه همچنین ممکن است به شبکه های دیگر دسترسی پیدا کنند. در واقع شبکه‌ های محلی با معماری مشابه توسط “پل ها” به هم متصل می‌شوند، که به عنوان نقاط انتقال عمل می کنند.

شبکه‌ های گسترده

WAN ها رایانه ها و شبکه های کوچکتر را به مناطق بزرگتر از جمله قاره های مختلف و شبکه های بزرگتر متصل می کنند. آن ها ممکن است با استفاده از کابل، فیبرهای نوری یا ماهواره کامپیوترها را بهم پیوند دهند، اما کاربران آن ها معمولاً از طریق مودم (دستگاهی که به کامپیوتر اجازه می دهد از طریق خطوط تلفن ارتباط برقرار کنند) به شبکه‌ها دسترسی پیدا می‌کنند. بزرگترین WAN اینترنت است‌، مجموعه ای از شبکه‌ها و دروازه‌هایی که میلیاردها کاربر رایانه در هر قاره را به هم پیوند می‌دهد.

مزایای استفاده از شبکه های کامپیوتری گسترده

شبکه Wide Area یک منطقه جغرافیایی وسیع را فراهم می‌کند. فرض کنید اگر شعبه دفتر شما در شهر دیگری باشد، شما می‌توانید به راحتی از طریق WAN با آن‌ها ارتباط برقرار نمائید. اینترنت خط اجاره‌ای را فراهم می‌کند که از طریق آن امکان برقراری ارتباط با شعبه دیگر فراهم می‌شود. در صورت استفاده از شبکه WAN ، داده ها متمرکز می شوند. بنابراین، نیازی به خرید ایمیل، پرونده یا پشتیبان‌گیری از سرورها نخواهید داشت.

در حقیقت شرکت های تولید کننده نرم افزار روی سرور فعال کار می‌کنند. در نتیجه، برنامه نویسان فایل‌های به روز شده را فقط در عرض چند ثانیه دریافت می‌ کنند، زیرا در یک شبکه WAN ، پیام ها سریع منتقل می‌شوند. همچنین برنامه های وب مانند Facebook ، Whatsapp  و Skype  به شما امکان برقراری ارتباط با دوستان و همکاران‌تان را می‌دهد.

کلام آخر

شبکه های کامپیوتری مزایای زیادی برای ما انسان‌ها در هر جایگاه و شغلی در دنیا ایجاد کرده‌اند. امیدواریم با مطالعه این مقاله بخشی از سوالات شما در ارتباط با شبکه را پاسخ داده باشیم.

منبع

منبع2

سما حسین جانی
مریم حسین جانی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :