5 روش محتوای ویدئویی مناسب برای سئو

دسته بندی ها : سئو المیرا حسن‌زاده
یوتیوب

تاثیر محتوای ویدئویی بر سئو

امروزه با توجه به تمامی امکاناتی که در اختیار داریم، درک توانایی‌های پیچیده گوگل در تمایز محتوای خوب از بد اصلا سخت نیست. درواقع استراتژی‌هایی که کاربران با توجه به تجربیات خود از SEO در نظر میگیرند نسبت به تاکتیک های ساخت لینک، قدیمی محسوب می‌شود. به همین دلیل تغییرات گسترده‌ای در استراتژی‌ها به وجود آمده که در راس این تغییرات محتوای ویدیویی قرار دارد. هرچند که یک ویدیو به وضوح نمی تواند “خوانده” شود اما گوگل از همان روش الگوریتم موتور جستجو به پردازش کلمات نوشته شده استفاده می‌کند. زیرا بر این عقیده است که این تکنیک، جزء قدرتمندترین تکنیک های موجود برای صعود به نتایج اول در موتور جستجوی گوگل است. حال با توجه به این مسئله در نظر داریم 5 مورد از آنها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

 • نقش YouTube

اول و مهمتر از همه می‌خواهیم بیان کنیم که YouTube نوعی موتور جستجوست. هرچند که فکر کردن در مورد SEO در تلاش برای رتبه‌بندی وب‌سایت در Google بسیار ساده است. اما مطمئناً، SEO بهینه سازی شده قطعات محتوای آنلاین بوده که YouTube  دومین قطعه  بزرگ آن به حساب می‌آید. در نظر گرفتن سئو از درون اکوسیستم YouTube کاری‌ست که می توانید آن را انجام دهید. ویدیوهای YouTube و کانال شما همه می‌توانند بهینه شوند تا در رتبه‌بندی بالاتر موتور جستجوی YouTube و همچنین صفحات نتایج موتور جستجوی Google (SERPs) نقشی مهم ایفا نمایند. در حقیقت، Google به ویدیوهای YouTube رفتارهای ترجیحی می‌دهد. بنابراین آن را به‌صورت کاملا صحیح در YouTube دریافت کنید زیرا ممکن است تاثیر آن را در SERP های دیگر مشاهده نمائید.

استفاده از ابزارهای برنامه‌ریز کلمات کلیدی مناسب و بهینه سازی در عنوان، توضیحات، برچسب‌ها و داده‌های ویدیو برای ارائه مطالب شما بهترین فرصت برای مشاهده و سپس شکوفایی است. عنوان شما باید شامل کلمات کلیدی باشد که در صفحه اول گوگل رتبه‌بندی می‌شوند، توضیحات شما نیز باید حداقل 200 کلمه را شامل شود (با کلمات کلیدی که به دقت در کل قرار داده شده است)، همچنین داده‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب پس از خواندن محتوا آن را بپذیرد.  با این حال، توجه به این نکته بسیار مهم است که اگر شما محتوایی مرتبط، جدید و فوق العاده جذاب ایجاد نکنید، تلاش‌هایتان برای SEO بی نتیجه خواهد بود.  

 • تاثیر زمان حضور کاربران در سایت

اگر یک عکس واحد می‌تواند هزاران کلمه را به تصویر بکشد، می‌توانید فرض کنید که یک فیلم جهنم دیگری را نشان می‌دهد. در واقع اگر محتوای ویدئویی منتشر شده از برنامه‌ریزی دقیقی برخوردار باشد توانایی برقراری ارتباط موثر و انتقال پیام اصلی و ارزش‌های شما با روشی قانع‌کننده و جذاب به همراه برندسازی برای کار تجاری شما را دارد. از دیدگاه سئو، این بسیار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا مدت زمانی که بازدیدکنندگان به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند در واقع یک سیگنال رتبه‌بندی مهم برای الگوریتم Google ارسال می‌نمایند. هرچه افراد مدت زمانی طولانی‌تر در سایت شما بمانند، اعتماد Google به شما بیشتر و در نتیجه رتبه شما بالاتر می‌رود.

به عبارت بهتر هرچه بازدیدکنندگان وقت بیشتری را به جستجوی مطالب بگذرانند یا روی صفحات مختلف کلیک کنند نوعی سیگنال مهم رتبه‌بندی را ارسال می‌کنند. این مسئله می‌تواند با محتوای ویدئویی امکان‌پذیر شود و این پیام را به گوگل برساند که سایت شما حاوی اطلاعات مهم و مرتبط است تا در نهایت رتبهSERP ها و ترافیک افزایش پیدا کند. به عنوان بخشی از استراتژی SEO، باید از نزدیک معیارهایی مانند زمان حضور کاربران و میزان گزاف‌گویی را زیر نظر بگیرید تا به افزایش مخاطب پس از قراردادن محتوای ویدیویی در وب‌سایت خود کمک کنید.

چگونگی ساخت محتوای ویدئویی با بودجه کم که می‌تواند اشتراک و پیوندها را هدایت کند:

 • یک تیزر باید برای جلب توجه، پیش از عرضه محصول جدید طراحی شود.
 • سؤالات متداول / عیب یابی مشکلات مشترک برای مشتریان
 • چگونه می‌توانید از محصولات / خدمات خود بهترین نتیجه را بگیرید
 • تور پشت صحنه دفاتر یا امکانات شما
 • خاطرات ویدیویی یا “یک روز در زندگی” قطعات مربوط به کارمندان شما
 • توصیفات مشتری و بازخورد مثبت
تاثیر محتوای ویدئویی بر سئو
 • اهمیت شبکه‌های اجتماعی

درنهایت، هرچه محتوای شما بهتر باشد، تاثیر بهتری از آن دریافت خواهید کرد. قبل از ایجاد محتوای ویدیویی، لازم است به درک درستی از مخاطبان خود برسید. اطلاعات کلیدی که از این طریق بدست می‌آورید به شما کمک می‌کند تا رویکرد مناسبی را برای روال کاری خود در نظر بگیرید. اینکه می‌خواهید بیننده خود را بخندانید یا به گریه بیاندازید؟ آیا می‌خواهید آموزشی خاص را در اختیار آنان قرار دهید؟ حتی ممکن است بخواهید آنها را شوکه کنید؟

اگر ترافیک سایت شما پایدار و باکیفیت است به‌گونه‌ای که از قبل آنها را به وب سایت خود منتقل کردید و توسط یک رسانه اجتماعی نتایج آن را دنبال می‌کنید، باید بدانید که نزدیک به نصف راه را رفته‌اید. البته، سهام اجتماعی به اندازه پیوندها در دنیای سئو قدرتمند نیست، از همین‌رو باید محتوای خود را با وبلاگ‌نویسان به اشتراک بگذارید و به این لینک بازگردید.

 • افزایش تبدیل‌های داخل سایت

امروزه SEO به عنوان یک روش استراتژیک افزایش رتبه وب‌سایت مورد پذیرش قرار گرفته است. اما مسلماً یکی از بزرگترین اهداف، افزایش تبدیل های سایت است. بنابراین، تلاش برای جذب و افزایش تعداد بازدیدکنندگان به سایت را میتوان تنها نیمی از نبرد دانست. شاید جالب باشد که بدانید محتوای ویدئویی می‌تواند در نیمه دیگر نقش بزرگی ایفا کند. در واقع با توجه به اهداف شما برای بازاریابی، می‌توان از ویدیو استفاده کرد تا بازدیدکنندگان بتوانند در لیست پستی شما ثبت نام کنند. صفحات رسانه‌های اجتماعی خود را دنبال کرده، در مورد یک محصول یا خدمات خاص استعلام بگیرند، یا به خرید بپردازند. هنگامی که بازدید کننده جدیدی از وب سایت خود دریافت می‌کنید، فقط چند ثانیه برای تحت تأثیر قرار دادن آنها فرصت دارید، و اینجا جایی است که ویدیو بسیار قدرتمند عمل می‌کند.

 قرار دادن یک فیلم جالب در صفحه ورود به وب‌سایت به هیچ وجه در رتبه‌بندی جستجوی شما نقش نداشته باشد ، اما مطمئناً می تواند تبدیل‌ها را افزایش داده و به طور کلی باعث رونق تجارت شود.

 • افزایش نرخ کلیک (CTR) در SERP

مطمئنا متوجه شده‌اید که صفحات نتایج موتور جستجوی Google هر از گاهی به روز می‌شوند و اطلاعات بیشتر در وب‌سایت‌ها ارائه می‌دهند. این کار از طریق قطعه‌های قدرتمندی انجام می‌شود که از این موارد می‌توان به ارائه بازدید بهتر احتمالی بازدیدکنندگان در سایت قبل از تصمیم‌گیری برای کلیک در سایت اشاره کرد. درواقع Google تصویر کوچکی از محتوای ویدیویی شما، به همراه عنوان و جمله‌ای کوتاه برای توصیف محتوای آن به نمایش می‌گذارد. اطمینان از صحت و بهینه‌سازی توضیحات کاملاً واضح است، اما تصویر بندانگشتی انتخاب شده شما باید تاثیرگذار باشد.  

المیرا حسن‌زاده
المیرا حسن‌زاده

المیرا حسن‌زاده هستم سرپرست تیم تحریریه امن‌اس‌اس‌ال. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه‌ای و تخصصی بروز در حوزه تکنولوژی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :