اطلاعاتی درباره ویروس

دسته بندی ها : امنیت محمد یاری پور
باگ در برنامه نویسی چیست

ویروس رایانه ای یک برنامه مخرب است که با کپی کردن در یک سیستم دیگر، خود به خود تکرار می شود. به عبارت دیگر، Virus کامپیوتر به خودی خود به کد یا اسناد قابل اجرا دیگر سرایت می کند. هدف از ایجاد Virus، آلوده کردن سیستم های آسیب پذیر، به دست آوردن کنترل مدیر و سرقت داده های حساس کاربر است. هکرها ویروس های رایانه ای را با قصد سو استفاده طراحی می کنند و با فریب کاربران آنلاین، آنها را هک می کنند.

روش انتشار ویروس

یکی از روش های ایده آل که ویروس ها از طریق آن گسترش می یابند از طریق ایمیل است. باز کردن پیوست در ایمیل، بازدید از یک وب سایت آلوده، کلیک روی یک فایل اجرایی یا مشاهده یک تبلیغ آلوده می تواند باعث شیوع Virus در سیستم شما شود. علاوه بر این، ویروس ها در حالی که با دستگاههای ذخیره سازی قابل جابجایی آلوده مانند درایوهای USB نیز ارتباط دارند، گسترش می یابند.

انتشار آسان

این کار بسیار آسان و ساده است که ویروس ها را با تزریق به سیستم های دفاعی یک کامپیوتر منتشر کنید. یک نقض موفق می تواند از جمله آلوده کردن منابع دیگر یا نرم افزار سیستم، تغییر یا حذف عملکردهای اصلی یا برنامه ها و کپی / حذف یا رمزگذاری داده ها ، مشکلات جدی برای کاربر ایجاد کند.

ویروس

Virus رایانه چگونه کار می کند؟

ویروس رایانه ای از دو طریق عمل می کند. نوع اول، به محض اینکه بر روی یک کامپیوتر جدید قرار گیرد ، شروع به تکثیر می کند. نوع دوم زمانی پخش می شود که روی فایل مخرب کلیک شود. به عبارت دیگر، برنامه آلوده برای اجرا باید اجرا شود. بنابراین، محافظت از فایل های نصبی با نصب یک برنامه آنتی ویروس قوی بسیار مهم است.
امروزه Virus پیشرفته رایانه ای دارای قابلیت های فرار است که به دور زدن نرم افزار آنتی ویروس و سایر سطوح پیشرفته دفاعی کمک می کند. هدف اصلی می تواند شامل سرقت گذرواژه ها یا داده ها ، ورود به سیستم با فشار دادن کلیدها ، خراب کردن پرونده ها و حتی کنترل دستگاه باشد.

تغییر شکل ویروس ها

پس از آن، توسعه بدافزار با چند شکل، ویروس ها را قادر می سازد تا با انتشار پویا، کد آن را تغییر دهند. این امر باعث شده است تا شناسایی و شناسایی Virus بسیار چالش برانگیز باشد.
رابرت توماس ، مهندس BBN Technologies ، اولین Virus رایانه ای شناخته شده را در سال 1971 تولید کرد. اولین Virus به عنوان ویروس “Creeper” نامگذاری شد و برنامه آزمایشی آن توسط سیستم عامل های توماس آلوده به ARPANET انجام شد.

ردیابی Virus

اما Virus اصلی کامپیوتر، احتمالاً اولین ویروسی که در تاریخ ویروس های رایانه ای ردیابی شد “Elk Cloner” بود. Cloner  از طریق فلاپی دیسک ها به سیستم عامل های Apple II آلوده شد. پیام نمایش داده شده در رایانه های آلوده اپل یک پیام طنز بود. Virus توسط ریچارد اسکرنتا، نوجوانی در سال 1982 ساخته شده است.
این فرد کوهن بود که اصطلاح “ویروس رایانه” را ابداع کرد و بعد از یک سال در سال 1983 بود. این اصطلاح زمانی بوجود آمد که وی سعی در نوشتن مقاله ای علمی با عنوان “ویروس های رایانه – تئوری و آزمایش” داشت که در مورد برنامه های مخرب بود.

انواع ویروس های رایانه ای

Virus رایانه ای یک نوع بدافزار است که کد Virus خود را وارد می کند تا با تغییر برنامه ها و برنامه ها، خود را تکثیر کند. کامپیوتر از طریق تکثیر کد مخرب آلوده می شود. Virus های رایانه ای به اشکال مختلف سیستم را آلوده می کنند. برخی از رایج ترین نوع ویروس های رایانه ای شامل زیر است :

Boot Sector Virus

    Direct Action Virus

    Resident Virus

    Multipartite Virus

    Polymorphic Virus

    Overwrite Virus

    Spacefiller Virus

منبع

محمد یاری پور
محمد یاری پور

مدیر وب سایت امن اس اس ال با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه وب ، امنیت ، هاست و دامنه و گواهینامه ssl

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :