امضای دیجیتالی چیست؟

دسته بندی ها : امنیت مریم برفرنژاد
امضای دیجیتالی

امضای دیجیتالی چیست و چه کاربردی دارد؟ امضای دیجیتال نوعی امضای الکترونیکی است که با سخت ترین مقررات قانونی مطابقت داشته و بالاترین سطح اطمینان از هویت امضا کننده را فراهم می کند.

مزایای امضای دیجیتال مبتنی بر گواهی چیست؟

امضای دیجیتال سند PDF به صورت رمزنگاری شده و با مهر و موم قابل اطمینان محفوظ بوده و قابل اعتماد و سازگار است. سند امضا شده و امضای دیجیتالی شما جهت بیش از 10 سال قابل اعتبارسنجی هستند.

چه چیزی امضای دیجیتال مبتنی بر گواهی را بسیار ایمن می کند؟

با امضای دیجیتال مبتنی بر گواهی، به هر امضا کننده ای یک شناسه دیجیتال به صورت گواهی از یک ارائه دهنده خدمات اعتماد (TSP)، مانند یک مجوز صدور گواهینامه (CA)، صادر می شود.

هنگام امضای سند، هویت امضا کننده مجدداً تأیید شده و امضا با استفاده از فناوری زیرساخت کلید عمومی (PKI) به صورت رمزنگاری به سند متصل می شود. این باعث می شود امضاهای دیجیتالی، مانند امضاهای ابری، برای معاملات با خطر بالاتر یا در مواردی که باید با مقرراتی مانند eIDAS در اتحادیه اروپا مطابقت داشته باشید و این بسیار ایده آل باشد.

امضای دیجیتالی

تفاوت بین امضاهای الکترونیکی و امضاهای دیجیتالی چیست

به بیان ساده، امضای الکترونیکی، اصطلاحی گسترده است که به هر فرآیند الکترونیکی که نشان دهنده پذیرش توافق نامه یا سوابق است، اشاره دارد. امضای دیجیتال مبتنی بر گواهی (که اغلب فقط امضای دیجیتال نامیده می شود) نوع خاصی از امضای الکترونیکی است.

احراز هویت با امضای الکترونیکی

امضای الکترونیکی از روش های رایج احراز هویت الکترونیکی برای تأیید هویت امضا کننده استفاده می کنند، مانند آدرس ایمیل، شناسه شرکتی یا پین تلفن. در صورت نیاز به افزایش امنیت، ممکن است از احراز هویت چند عاملی استفاده شود. امضاهای دیجیتال از شناسه های دیجیتال مبتنی بر گواهی از TSP استفاده می کنند و اثبات امضا را با اتصال هر امضا به سند، با رمزنگاری نشان می دهند.

امضای دیجیتالی چگونه کار می کند؟

با استفاده از یک الگوریتم ریاضی، ارائه دهندگان راه حل امضای دیجیتال مانند Zoho Sign دو کلید تولید می کنند: یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی. وقتی یک امضا کننده به صورت دیجیتالی سندی را امضا می کند، یک هش رمزنگاری برای سند ایجاد می شود.

سپس آن هش رمزنگاری با استفاده از کلید خصوصی فرستنده رمزگذاری می شود که در یک باکس امن HSM ذخیره و سپس به سند اضافه می گردد و همراه با کلید عمومی فرستنده برای گیرندگان ارسال می شود.

گیرنده می تواند هش رمزگذاری شده را با گواهی کلید عمومی فرستنده رمزگشایی کند و دوباره یک هش رمزنگاری در انتهای گیرنده ایجاد می شود.

هر دو هش رمزنگاری برای بررسی صحت آن مقایسه می شوند. در صورت مطابقت، به معنای این است که سند دستکاری نشده است و معتبر شناخته می شود.

منبع

مریم برفرنژاد
مریم برفرنژاد

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :