گیت هاب چیست؟

دسته بندی ها : متفرقه مریم برفرنژاد
تغییر هاست سایت

گیت هاب یک پلت فرم عالی است که نحوه کار توسعه دهندگان را تغییر می دهد  و برنامه نویسی که می خواهد پروژه خود را به طور کارآمد مدیریت کرده و به طور مشترک کار کند، می تواند از گیت هاب نیز استفاده نماید. در این محتوا بررسی می کنیم گیت هاب چیست و چه کاربردی دارد؟

گیت هاب چیست

گیت هاب یک مدیریت پروژه و یک سیستم کنترل نسخه کد و همچنین یک بستر شبکه اجتماعی میباشد که برای توسعه دهندگان ساخته شده است.

 گیت هاب برای چه کاری استفاده می شود

 گیت هاب به شما این امکان را می دهد که با افراد دیگر در سراسر جهان همکاری کرده، پروژه های خود را برنامه ریزی و کارهای خود را پیگیری کنید. گیت هاب همچنین یکی از بزرگترین انبارهای آنلاین فعالیت های مشترک در سراسر جهان است.

گیت چیست؟

درواقع گیت به عنوان قلب گیت هاب میباشد. گیت یک سیستم کنترل نسخه است که توسط لینوکس توروالدز (شخصی که لینوکس را ایجاد کرده است) ساخته شده است.

گیت هاب

سیستم کنترل نسخه چیست؟

وقتی توسعه دهندگان یک پروژه جدید می سازند، همیشه به روزرسانی کد را ادامه می دهند. حتی پس از اجرای زنده پروژه ها، آنها هنوز هم نیاز به، به روزرسانی نسخه ها، رفع اشکالات، افزودن ویژگی های جدید و غیره دارند.

سیستم کنترل نسخه به ردیابی تغییرات ایجاد شده در پایه کد کمک می کند. این که چه کسی تغییرات را ایجاد کرده و می تواند کد پاک شده یا اصلاح شده را بازیابی کند. از آنجا که گیت چندین نسخه را در مخزن ذخیره می کند، هیچ کپی جایگزینی وجود ندارد.

هاب چیست؟

اگر گیت قلب گیت هاب است، هاب روح آن است. هاب در گیت هاب همان چیزی است که یک خط فرمان مانند گیت را به بزرگترین شبکه اجتماعی برای توسعه دهندگان تبدیل می کند.

علاوه بر مشارکت در یک پروژه خاص، گیت هاب به کاربران امکان می دهد تا با افراد همفکر معاشرت کنند. می توانید افراد را دنبال کرده و مشاهده کنید که آنها چه کاری انجام می دهند یا با چه کسی در ارتباط هستند.

مخزن

مخزن یا repo دایرکتوری است که در آن پرونده های پروژه شما ذخیره می شود. می تواند در محل ذخیره گیت هاب یا یک مخزن محلی در رایانه شما واقع شود. می توانید پرونده های کد، تصاویر، فایلهای دیداری یا هر آنچه مربوط به پروژه است را در مخزن ذخیره کنید.

شاخه

شاخه کپی مخزن شما است. وقتی می خواهید به صورت جداگانه پیشرفت کنید، می توانید از شاخه استفاده کنید.

کار بر روی یک شعبه تأثیری بر مخزن مرکزی یا سایر شاخه ها نخواهد داشت. اگر کار را انجام داده اید، می توانید شعبه خود را در شاخه های دیگر و مخزن مرکزی با استفاده از درخواست pull ادغام کنید.

در خواست pull

درخواست Pull به این معنی است که دیگران را ازتغییری که در یک شاخه ایجاد کرده اید و به مخزن اصلی هدایت کرده اید مطلع مینماید. همکاران مخزن می توانند درخواست جلب را بپذیرند یا رد کنند. پس از باز شدن آن، می توانید کار خود را با همکاران در میان بگذارید و بررسی کنید.

برای ایجاد درخواست جلب در گیت هاب مراحل زیر را دنبال کنید:

    به مخزن بروید و منوی شاخه را پیدا کنید

   در منوی شاخه، شاخه ای را انتخاب کنید که مورد قبول شما باشد

  روی دکمه درخواست جدید کشیدن در کنار فهرست شاخه کلیک کنید

   عنوان و توضیحات مربوط به درخواست خود را وارد کنید

   دکمه ایجاد درخواست کشیدن را بزنید

سخن پایانی

اگر تیم شما روی پروژه ای کار می کند که نیاز به به روزرسانی مداوم دارد و می خواهد تغییرات ایجاد شده را ردیابی کند، گیت هاب برای شما مناسب است. گزینه های دیگری مانند Git Lab، BitBucket  وجود دارد، اما گیت هاب  بیشتر مورد توجه قرارگرفته است.

منبع

مریم برفرنژاد
مریم برفرنژاد

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :